Najlepsze filmy o syrenach. Top 10 filmów, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+syrenach.+Top+10+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-146861
Najlepsze filmy o syrenach. Top 10 filmów, które warto obejrzeć
Plusk! Coraz cieplejsza pogoda skłania do marzeń o wypoczynku nad wodą. Z tej okazji postanowiliśmy puścić wodze wyobraźni.

Przedstawiamy ranking najlepszych filmów o syrenachChoć w mitologii greckiej syrena to ptak z głową kobiety, w zbiorowej świadomości funkcjonuje jako pół kobieta poł ryba. Dla większości z nas synonimem syreny będzie czerwonowłosa Arielka z disneyowskiej adaptacji baśni Hansa Christiana Andersena. Filmowcy chętnie odchodzą jednak od tego wizerunku. W naszym rankingu nie zabraknie oczywiście samej Arielki (ani podobnych jej romantycznych bohaterek), ale pojawią się też syreny z horrorów, a nawet filmu dokumentalnego.

Kadr z filmu "Mała syrenka"
"Syrena" to chińskie widowisko fantasy, które w 2017 roku zostało nominowane do nagrody Saturna. Jej bohaterem jest Liu Xuan, potentat biznesowy i wielki playboy. Kupuje on rezerwat morski Green Gulf i wykorzystuje technologię sonaru, aby pozbyć się życia morskiego w okolicy. Nie wie jednak, że Zielona Zatoka jest domem ludzi, a sonar spowodował, że wielu z nich uległo chorobie lub umarło. Przedsięwzięcia biznesowe Xuan na tym obszarze są zagrożone, gdy krzyżuje ścieżki z Shaną, syreną, która zostaje wysłana, by pomścić swoich ludzi.

Filmy o syrenach kojarzą się przede wszystkim z produkcjami dla dzieci. Mityczne stworzenia są jednak inspiracją także dla twórców horrorów. Mając to na uwadze, zdecydowaliśmy się umieścić w rankingu film będący częścią kontrowersyjnego cyklu "Królik doświadczalny". Reżyser Hideshi Hino opowiada historię pogrążonego w żałobie po śmierci żony malarza, który podczas przechadzce w kanałach znajduje syrenę. Niestety istota jest chora. Możemy zobaczyć postępujący rozkład jej ciała. Na tle innych filmów z cyklu "Syrena w kanale" wyróżnia się mniejszą dawką przemocy, wciąż jest to jednak rasowe gore dla widzów o mocnych nerwach i żelaznych żołądkach.

"Mermaids" to dokument o fascynującym uroku i mocy transformacyjnej uniwersalnego na całym świecie mitu syreny. Postacie syren pojawiają się we wszystkich niemal kulturach od Amazonii po Skandynawię. Film skupia się na historiach pięciu niezwykłych kobiet, które są częścią coraz powszechniejszej syreniej subkultury. Kobiety odwiedzają syrenie parki tematyczne, konferencje, miejsca, gdzie robi się syrenie ogony. A w głębinach oceanicznych wreszcie mogą dokonać kompletnej transformacji i stać się ucieleśnieniem tej potężnej ikony.

Filmy o syrenach z pewnością przypadną do gustu młodszej widowni i nastolatkom. Jednym z nich jest "Akwamaryna", współczesna baśń w reżyserii Elizabeth Allen Rosenbaum. Tytułowa bohaterka to syrena, którą ojciec chce wydać za mąż wbrew jej woli. Podwodne zaręczyny zostaną zerwane, o ile bohaterka udowodni mu, że prawdziwa miłość istnieje. Ma na to jednak tylko trzy dni. Na szczęście może liczyć na pomoc dwóch przyjaciółek – Claire i Jojo.

Filmy o syrenach często przedstawiają motyw miłości między mitycznymi stworzeniami a zwyczajnymi śmiertelnikami. Jednym z nich jest "Ondine" Neila Jordana, czyli magiczna opowieść o przystojnym Irlandczyku Syracusie (Colin Farrell), który pewnego dnia wyławia z morza piękną i niezwykle tajemniczą dziewczynę (w tej roli polska aktorka Alicja Bachleda-Curuś).

Kto powiedział, że syrena musi być kobietą? Aquaman, najbardziej niedoceniany bohater DCEU, w 2018 roku doczekał się własnego filmu. Jego akcja toczy się w rozległym, zapierającym dech w piersiach podwodnym świecie Siedmiu Mórz. Opowiada historię pochodzącego z Atlantydy półczłowieka Arthura Curry'ego, który wyrusza w podróż swojego życia. Będzie on musiał nie tylko zmierzyć się ze swoim pochodzeniem, lecz także odkryć, czy jest godzien wypełnić swoje przeznaczenie... i zostać królem. W tytułowej roli Jason Momoa, któremu towarzyszą m.in. Willem Dafoe, Patrick Wilson, Nicole Kidman, Dolph Lundgren i Amber Heard.

"Plusk" w reżyserii Rona Howarda to historia Alana Bauera – nowojorskiego biznesmena, który podczas podróży łodzią ulega wypadkowi i traci przytomność. Ratuje go piękna jak bogini dziewczyna jakby żywcem wyjęta ze snów i marzeń wszystkich mężczyzn. Sytuacja godna pozazdroszczenia, gdyby nie jeden, drobny szczegół – urocza nieznajoma jest prawdziwą syreną! W rolach głównych Tom Hanks i Daryl Hannah.


Daryl Hannah jako syrena w filmie "Plusk"

Poznaj trzy najlepsze filmy o syrenach wg redakcji FilmwebuDisneyowska wersja "Małej syrenki" przedstawia przygody niezależnej syrenki o imieniu Ariel, która za wszelką cenę chce trafić do świata ludzi. Działając pod wpływem emocji zawiera więc układ ze złą czarownicą morską Urszulą oddając swój głos i ogon w zamian za parę nóg i szansę ponownego spotkania przystojnego księcia Eryka, którego uratowała po katastrofie statku. Działając wbrew radom swojego mądrego ojca, króla Trytona i kraba Sebastiana, który miał za zadanie ją chronić, Ariel popada w nie lada tarapaty, odkrywając, że milczenie wcale nie jest złotem, a korzyści, które odniosła dzięki układowi z Urszulą, są co najmniej wątpliwe... Film został nagrodzony dwoma Oscarami – za najlepszą muzykę oraz piosenkę "Na morza dnie".

Podium naszego rankingu okupują animacje. "Ponyo" – historia niezwykłej przyjaźni małego chłopca i córki morskiej bogini, która marzy o byciu człowiekiem – to  film spod szyldu Studia Ghibli. Tytułową bohaterkę poznajemy jako małą złotą rybkę. Za sprawą magicznego zaklęcia zmienia się jednak w dziewczynkę. "Ponyo" to opowieść o spełnianiu najskrytszych marzeń i dotrzymywaniu w tajemnicy największych sekretów.

Debiut Agnieszki Smoczyńskiej cenimy nie tylko za świetne wyczucie konwencji gatunkowej, ale i zgrabne wykorzystanie motywu warszawskiej syreny. Bohaterkami "Córek dancingu" (tytuł międzynarodowy: "The Lure") są dwie nastolatki – Złota i Srebrna, które lądują w środku tętniącego muzyką, mieniącego się światłami neonów i cekinów świata warszawskich dancingów lat 80. Nie są to jednak zwyczajne dziewczyny, tylko syreny, które próbują poznać i zrozumieć, czym jest bycie kobietą w otaczającej je rzeczywistości. Dołączają do muzyków zespołu Figi i Daktyle, z dnia na dzień stając się sensacją nocnego życia stolicy. Pochłonięte przez miłość i rodzące się namiętności, na chwilę zapominają o swojej prawdziwej naturze. Ale wystarczy jedno złamane serce, by sytuacja wymknęła się spod kontroli...


Lubicie filmy o syrenach? Który z wybranych przez nas tytułów polecilibyście znajomym? A może uważacie, że jakiegoś tytułu brakuje? Czekamy na Wasze komentarze. Koniecznie sprawdźcie też nasze pozostałe rankingi. Znajdzie wśród nich m.in. top 10 filmów o motocyklach, top 10 seriali o aniołach oraz top 10 gier strategicznych

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones