Nie żyje Samuel E. Wright, głos Sebastiana z "Małej syrenki"

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Samuel+E.+Wright%2C+g%C5%82os+Sebastiana+z+%22Ma%C5%82ej+syrenki%22-142512
Nie żyje Samuel E. Wright, głos Sebastiana z "Małej syrenki"
źródło: Getty Images
autor: Taylor Hill
Zmarł Samuel E. Wright, dwukrotnie nominowany do nagrody Tony aktor, który m.in. użyczył głosu postaci kraba Sebastiana w animacji "Mała syrenka". Odszedł w spokoju w swoim domu w Walden w stanie Nowy Jork po trwającej trzy lata walce z rakiem prostaty. Miał 74 lata.

Samuel E. Wright - kim był?


Wright urodził się w 1946 roku w Camden w Karolinie Południowej. Często pracował na Broadwayu: zadebiutował w spektaklu "Jesus Christ Superstar" (1971) i wcielał się m.in. w Mufasę w scenicznej wersji "Króla Lwa" (1997). Nominacje do nagród Tony zdobył za występy w spektaklach "Th Tap Dance Kid" (1984) i właśnie "The Lion King" (1998).

Występował w sitcomie "Ball Four" (1976) oraz serialu "Enos" (1980-1981), spin-offie "The Dukes of Hazzard". Pojawił się gościnnie w serialach "Bill Cosby Show" i "Prawo i porządek". Zagrał trębacza Dizzy'ego Gillespie'ego w filmie "Bird" (1988), który wyreżyserował Clint Eastwood. Użyczał głosu postaciom w filmie "Dinozaur" (2000) i serialu animowanym "Marsupilami" (1993).

Samuel E. Wright - najważniejsze role


Najsłynniejszą rolą w karierze Wrighta pozostaje animowany krab Sebastian z disnejowskiej animacji "Mała syrenka" (1989). Aktor zaśpiewał w filmie dwie piosenki, które napisali kompozytor Alan Menken i tekściarz Howard Ashman: "Under the Sea" oraz "Kiss the Girl". Obie były nominowane do Oscara, a pierwsza z nich zdobyła statuetkę.

Wright powracał do roli Sebastiana w kolejnych filmach o syrence Ariel, "Mała Syrenka 2: Powrót do morza" (2000) i "Mała Syrenka: Dzieciństwo Ariel" (2008) oraz w serialu "Mała syrenka" (1992).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones