OSCARY 2017: Szwecja, Węgry i Egipt walczą o nominacje

Deadline, The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/OSCARY+2017%3A+Szwecja%2C+W%C4%99gry+i+Egipt+walcz%C4%85+o+nominacje-119231
Trwa proces wyboru kandydatów do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Do rywalizacji przystąpiły: Szwecja, Węgry i Egipt.


Szwecja postawiła w tym roku na kasowy hit. Kraj reprezentować będzie "En man som heter Ove", ekranizacja powieści Fredrika Backmana. Jest to trzecia najbardziej kasowa rodzima produkcja, która trafiła do szwedzkich kin. Opowiada o samotniku, którego świat wywraca do góry nogami wprowadzenie się po sąsiedzku młodej rodziny.


Na rozrywkowe kino stawiają również Węgrzy. Ich kraj reprezentować będzie komedia "Tiszta szívvel". Jest to opowieść o dwóch niepełnosprawnych młodych Węgrach, którzy zaprzyjaźniają się ze sparaliżowanym od pasa w dół płatnym zabójcą i pomagają mu wykonać serię zadań zleconych przez bałkańskiego króla kryminalnego podziemia.


Kandydatem Egiptu jest "Eshtebak". Obraz otwierał tegoroczną sekcję Un Certain Regard na festiwalu w Cannes. Akcja filmu rozgrywa się podczas niedawnych niepokojów. Bohaterami są przedstawiciele różnych grup społecznych, którzy zostali aresztowani przez policję podczas zamieszek i zamknięci w jednym policyjnym wozie.

Pozostałe kraje mają czas do 3 października, by zgłosić swoich kandydatów. Polska jeszcze nie ogłosiła, który film będzie nas reprezentował.
Udostępnij: