Filmweb Sp. z o. o. Sp. k.
https://www.filmweb.pl/news/OSCARY+2020%3A+%22Kraina+miodu%22+kandydatem+Macedonii-134428

OSCARY 2020: "Kraina miodu" kandydatem Macedonii

Już 23 kraje zgłosiły tytuły do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. W ostatnim czasie uczyniły to: Macedonia Północna, Brazylia, Maroko i Szwecja.

krainamiodu_net.jpg


Macedonia Północna jest kolejnym krajem, który stawia na film wyróżniony na festiwalu Sundance. Do rywalizacji została bowiem zgłoszona "Kraina miodu", która zdobyła Główną Nagrodę Jury w międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych. Macedonia Północna zdobyła do tej pory jedną nominację, 15 lat temu, gdy zgłosiła się do Oscarów po raz pierwszy.

Brazylia również wybrała film, który odniósł już międzynarodowy sukces. Kandydatem zostało "Niewidoczne życie sióstr Gusmao", zwycięzca tegorocznej sekcji Un Certain Regard festiwalu w Cannes. Cztery filmy z Brazylii zdobył do tej pory nominacje do Oscarów. Żaden z nich statuetki nie wywalczył.

Także z tegorocznego Un Certain Regard festiwalu w Cannes pochodzi reprezentant Maroka. To "Adam" w reżyserii Maryam Touzani. Jest to piętnasty film zgłoszony do Oscarów w tej kategorii. Do tej pory żadnemu z nich nie udało się otrzymać nominacji. Najbliższy tego był dramat "Omar m'a tuer", który znalazł się na skróconej liście kandydatów do nominacji.

Na canneński film postawili również Szwedzi, ale wybrali obraz prezentowany w sekcji Quinzaine des Réalisateurs "And Then We Danced". Jest to koprodukcja z Gruzją wyreżyserowana przez Levana Akina. Szwecja ma już trzy Oscary dla najlepszych filmów nieanglojęzycznych i dalszych 13 nominacji.

Kraje mają czas do 1 października, by zgłosić swoich kandydatów do Oscara. Do tej pory zrobiły to:

Algieria: "Papicha"
Belgia: "Nuestras madres"
Brazylia: "Niewidoczne życie sióstr Gusmao"
Dominikana: "El proyeccionista"
Ekwador: "La mala noche"
Estonia: "Tõde ja õigus"
Gruzja: "Shindisi"
Iran: "Dar Jostojoy-e Farideh"
Japonia: "Tenki no Ko"
Kambodża: "Melodia życia"
Kolumbia: "Monos - oddział małp"
Korea Południowa: "Parasite"
Macedonia Północna: "Kraina miodu"
Maroko: "Adam"
Niemcy: "Błąd systemu"
Palestyna: "Tam gdzieś musi być niebo"
Panama: "Todos cambiamos"
Rumunia: "La Gomera"
Szwajcaria: "Wolkenbruchs wunderliche Reise in die Arme einer Schickse"
Szwecja: "And Then We Danced"
Tunezja: "Weldi"
Turcja: "Baglilik Asli"
Ukraina: "Dodomu"

zobacz też: