Ogłoszono program 32. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Og%C5%82oszono+program+32.+Warszawskiego+Festiwalu+Filmowego-119439
W środę ogłoszony został program 32. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w dniach 7-16 października.


Program WFF podzielony jest na pięć sekcji konkursowych i pięć niekonkursowych.

SEKCJE KONKURSOWE:

1. KONKURS MIĘDZYNARODOWY dla filmów fabularnych z całego świata. Premiery światowe, międzynarodowe i europejskie. Skład Jury: Ralitza Petrova (Bułgaria), Maria Sadowska (Polska), Bence Fliegauf (Węgry), Mehmet Can Mertoglu (Turcja), Rodrigo Pla (Meksyk)

2. KONKURS 1-2 dla pierwszych i drugich pełnometrażowych filmów fabularnych w dorobku ich reżyserów z całego świata. Skład Jury: Iza Igel (Polska), Reza Dormishian (Iran), Rafael Palacio Illingworth (Stany Zjednoczone)

3. KONKURS WOLNY DUCH dla pełnometrażowych filmów niezależnych, nowatorskich, buntowniczych z całego świata. Skład Jury: Katia Priwiezencew (Polska), Philip John (Wlk. Brytania), Stefan Uhrik (Czechy)

4. KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH dla pełnometrażowych (powyżej 60 min.) filmów dokumentalnych z całego świata. Pietra Brettkelly (Nowa Zelandia), Wojciech Kasperski (Polska), Ziga Virc (Słowenia)

5. KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH dla filmów krótkometrażowych (do 40 min.) z całego świata. Zwycięzcy mogą się ubiegać o Oscara. Gunhild Enger (Norwegia), Klara Kochańska (Polska), Eddy Schwartz (Bułgaria), Yordan Petkov (Bułgaria)

SEKCJE NIEKONKURSOWE:

1. POKAZY SPECJALNE – filmy fabularne i dokumentalne z całego świata
2. POLSKA KLASYKA – klasyczne dzieła polskiego kina
3. ODKRYCIA – skarby wybrane z programu czołowych międzynarodowych festiwali
4. RODZINNY WEEKEND FILMOWY – filmy dla dzieci i rodziców. Dialogi czyta lektor.
5. NAJLEPSZE POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE 2016 – wybrane polskie filmy krótkometrażowe z tego roku.

W konkursie głównym pokazane zostaną następujące tytuły:

Antena / Antenna / Antenna, reż. Arik Rotstein (Izrael 2016) 99 min. Premiera światowa
84-letni Yehoshua jest przekonany, że źródłem jego dolegliwości zdrowotnych jest promieniowanie z anteny telefonii komórkowej ustawionej na dachu sąsiada. Dostaje na tym punkcie obsesji.

Błogosławione korzyści / Blessed Benefit / Inshalla Istafadet, reż. Mahmoud al Massad (Jordania, Niemcy, Holandia, Katar 2016) 83 min. Premiera europejska
Skazany za defraudację Ahmed trafia do więzienia. I tam, po raz pierwszy w życiu czuje się wolny. Nie chce z tego rezygnować.

Ciemność / The Darkness / Las tinieblas, reż. Daniel Castro Zimbrón (Meksyk, Francja 2016) 92 min. Premiera międzynarodowa
Ziemia przestała się obracać a dni przestały mijać. Toksyczna, gęsta mgła spowija las zanurzony w wiecznym półmroku. Argel spędza życie razem z rodzeństwem w zamkniętej piwnicy starego domku ich ojca, a dzika bestia wędruje w głębi puszczy.

Córki Bangsamoro / Daughters of the Three Tailed Banner / Mga Bai Nu Sambolayang Mawalaw, reż. Gutierrez Mangansakan II (Filipiny 2016) 77 min. Premiera międzynarodowa
Film opowiada o kobietach, przy których nie ma już mężczyzn. Zostali zabrani przez wojny, okoliczności lub odeszli z własnego wyboru. I pomimo tego, trzeba zrobić wszystko, żeby rodzina przetrwała.

Dzieciak / A Kid / Le Fils de Jean, reż. Philippe Lioret (Francja, Kanada 2016) 98 min. Premiera wschodnioeuropejska
Mathieu ma 35 lat i nigdy nie poznał ojca. Pewnego dnia dostaje telefon z informacją, że ojciec zmarł w Kanadzie i że ma tam dwóch synów. Mathieu leci na pogrzeb...

Malaria / Malaria / Malaria, reż. Parviz Shahbazi (Iran 2016) 100 min. Premiera wschodnioeuropejska
Młoda dziewczyna wysyła informację do swojego ojca, że została uprowadzona. Tak naprawdę to uciekła ze swoim chłopakiem do Teheranu, aby dobrze się bawić. Czy tradycyjne społeczeństwo pozwoli jej na to?

Noc przez tysiąc godzin / Night of a 1000 Hours / Die Nacht der 1000 Stunden, reż. Virgil Widrich (Austria, Luksemburg, Holandia 2016) 92 min. Premiera europejska
Ambitny Philip Ullich przejmuje od ojca prowadzenie rodzinnego biznesu. Pewnej nocy, w ich wiedeńskim pałacu zjawiają się... zmarli przodkowie. Zapoczątkują serię nieprzewidywalnych zdarzeń.

Potwór z Martfu / Strangled / A martfui rem, reż. Arpad Sopsits (Węgry 2016) 118 min. Premiera światowa
Pełen napięcia kryminał o poszukiwaniach seryjnego zabójcy w latach 50. i 60. w niewielkim węgierskim mieście Martfu.

Serce z kamienia / Heartstone / Hjartasteinn, reż. Guđmundur Arnar Guđmundsson (Islandia, Dania 2016) 130 min. Premiera wschodnioeuropejska


Odległa osada rybacka na Islandii. Burzliwe lato w życiu dwóch najlepszych kumpli, nastolatków Thóra i Christiana. Wraz z końcem lata nadchodzi czas, by opuścić już plac zabaw i zmierzyć się z dorosłością. Film miał premierę na festiwalu w Wenecji (Venice Days) oraz pokazany był na festiwalu w Toronto.

Słońce, to słońce mnie oślepiło / The Sun, The Sun Blinded Me / Słońce, to słońce mnie oślepiło, reż. Anka & Wilhelm Sasnal (Polska, Szwajcaria 2016) 74 min. Premiera międzynarodowa
Co tak naprawdę oznacza spotkanie z Obcym - tak w wymiarze jednostkowym, jak również w społecznym, szczególnie w czasach narastającego nacjonalizmu i ksenofobii w krajach takich jak Polska?

Światło i cień / Clair Obscur / Tereddut, reż. Yeşim Ustaoglu (Turcja, Niemcy, Polska, Francja 2016) 106 min. Premiera europejska
Zmysłowy portret dwóch kobiet pozbawionych prawa do odkrywania siebie, do kochania i bycia kochanymi w relacji, którą wybiorą. A wszystko to w kraju rozdartym między nowoczesnością i tradycją.

We krwi / In The Blood / I blodet, reż. Rasmus Heisterberg (Dania 2016) 104 min. Premiera wschodnioeuropejska
Studenci medycyny balangują latem w Kopenhadze. Przychodzi moment, kiedy trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy już czas dorosnąć.

Wspomnienie lata / Memories of Summer / Wspomnienie lata, reż. Adam Guziński (Polska 2016) 90 min. Premiera światowa
Lata 70. w prowincjonalnym miasteczku. Nastoletni Piotrek spędza wakacje z matką. Okazuje się, że jest to najważniejsze lato w życiu chłopca.

X 500 / X 500 / X Quinientos, reż. Juan Andres Arango (Kanada, Kolumbia, Meksyk 2016) 108 min. Premiera wschodnioeuropejska

Kanada, Meksyk, Kolumbia – trzy różne kraje, trójka różnych bohaterów, którzy żyją równocześnie, ale nigdy się nie spotkają. Łączą ich doświadczenia. Każdego z trójki bohaterów czeka mentalna, emocjonalna, a nawet fizyczna przemiana na drodze do nowego życia.

Zagubiona serenada / Lost Serenade / Gekko, reż. Masato Ozawa (Japonia 2016) 111 min. Premiera międzynarodowa
Młoda nauczycielka gry na pianinie zostaje seksualnie napadnięta przez ojca jednej ze swoich uczennic. Dziewczynka także jest przez niego wykorzystywana. Wschodzące japońskie gwiazdy filmowe w niezwykle poruszającym dramacie o przemocy seksualnej nazywanej także "morderstwem duszy".

Pełen program znajdziecie na stronach www.wff.pl

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones