Oscary 2023: Rośnie konkurencja. Zgłoszono już 40 filmów

Screendaily / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Oscary+2023%3A+Ro%C5%9Bnie+konkurencja.+Zg%C5%82oszono+ju%C5%BC+40+film%C3%B3w-147769
Oscary 2023: Rośnie konkurencja. Zgłoszono już 40 filmów
Do 40 wzrosła liczba filmów, które zgłoszono w tym roku do Oscara międzynarodowego. W ostatnim czasie swoich reprezentantów wybrały: Czarnogóra, Kosowo, Kazachstan, Gruzja i Boliwia.

Zwiastun filmu "Utama"

Boliwia postawiła na sprawdzony film. Kandydatem został najlepszy film konkursu międzynarodowego tegorocznego festiwalu Sundance "Utama".

Bohaterami filmu jest starsza para z plemienia Quechua. Z powodu zmian klimatycznych ich ziemia dotknięta została suszą. Para musi podjąć ważną decyzję: pozostać mimo niesprzyjających okoliczności lub porzucić ziemię i przenieść się do krewnych w mieście.

"Utama" jest czternastym filmem zgłoszony do Oscarów przez Boliwię. Kraj ten ma prawdziwego pecha. Nie tylko żaden z reprezentantów nie zdobył nominacji, to dwukrotnie filmy były dyskwalifikowane.

Zwiastun filmu "Elegija lovora"

Kandydatem Czarnogóry został film "Elegija lovora", który w ubiegłym roku krążył po światowych festiwalach. Jego premiera miała miejsce na festiwalu w Sarajewie.

Bohaterem filmu jest profesor, który wraz żoną wyjeżdża na wakacje. Jego małżeństwo dobiegło końca. Próbując uciec przed problemami zagłębia się w lesie, gdzie spotyka swoją matkę i zakochuje się w dziewczynie, która była wężem.

"Elegija lovora" jest dziewiątym filmem wystawionym przez Czarnogórę do oscarowej rywalizacji. Kraj wciąż czeka na pierwszą nominację.

Zwiastun filmu "Szukając Venery"

Jednym z najstarszych filmów w tegorocznej oscarowej rywalizacji będzie kandydat Kosowa "Szukając Venery". Film miał swoją premierę w lutym ubiegłego roku na festiwalu w Rotterdamie.

Bohaterką filmu jest młoda kobieta, która pragnie innego życia, od tego, jakie oferuje jej konserwatywna społeczność. Chce się całować, wypić w barze drinka, pojechać na koncert. Ale w społeczeństwie, które na każdym kroku próbuje młodą kobietę utemperować, kontrolować i udomowić, dojrzewanie jest jak spacer po linie. Radości z każdego samodzielnie postawionego kroku towarzyszy lęk przed bolesnym upadkiem.

"Szukając Venery" jest dziewiątym filmem wystawionym przez Kosowo do oscarowej rywalizacji. Przed rokiem "Ul" był bliski wywalczenia pierwszej dla tego kraju nominacji. Skończyło się jednak na obecności na skróconej liście.

Zwiastun filmu "Zhizn"

Kandydatem Kazachstanu został film "Zhizn". Można go właśnie oglądać na festiwalu w Toronto.

Bohaterem filmu jest Arman, alkoholik w nieudanym związku z ciężarną dziewczyną. Jest też szefem firmy specjalizującej się w cyfryzacji zdjęć, nagrań wideo i innych pamiątek o życiu. Firma jest w finansowych tarapatach, który tylko pogłębi błąd systemu. W jego wyniku wykasowane zostaną wszystkie przechowywane dane.

Kazachstan należy do krajów, które mogą się pochwalić oscarową nominacją. Została ona zdobyta 15 lat temu przez widowisko historyczne "Czyngis-chan".

Zwiastun filmu "Didi shesveneba"

Również z programu tegorocznego festiwalu w Toronto pochodzi kandydat Gruzji. To film "Didi shesveneba".

Bohaterem filmu jest 31-letni Tsitsi, który próbuje zorganizować spotkanie klasowe. Pozornie chodzi o to, by znów spotkać kolegów, których nie widział od wielu lat. W rzeczywistości chce się odegrać na Gudze za odniesione w szkole krzywdy.

Kiedy Gruzja po raz pierwszy walczyła o Oscara z filmem "1001 przepisów zakochanego kucharza", zdobyła nominację. Od tamtej pory mija ćwierć wieku, a sukcesu nie udało się powtórzyć.

OSCARY 2023: Zgłoszeni kandydaciLista skrócona kandydatów do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy zawierająca 15 tytułów zostanie ogłoszona 21 grudnia. Pięciu nominowanych poznamy 24 stycznia 2023 roku.

Albania: "Një Filxhan Kafe dhe Këpucë të Reja Veshur"
Algieria: "Nos frangins"
Armenia: "Avrorayi lusabats'y"
Austria: "W gorsecie"
Boliwia: "Utama"
Brazylia: "Marte Um"
Bułgaria: "Maĭka"
Chorwacja: "Sigurno mjesto"
Czarnogóra: "Elegija lovora"
Czechy: "Il Boemo"
Ekwador: "Lo invisible"
Finlandia: "Dziewczyny"
Grecja: "Magnitika pedia"
Gruzja: "Didi shesveneba"
Gwatemala: "El silencio del topo"
Hiszpania: "Alcarràs"
Holandia: "Narcosis"
Indonezja: "Ngeri-Ngeri Sedap"
Irlandia: "An Cailín Ciúin"
Japonia: "Plan 75"
Kanada: "Wieczna wiosna"
Kazachstan: "Zhizn"
Korea Południowa: "Podejrzana"
Kosowo: "Szukając Venery"
Kostaryka: "Domingo y la niebla"
Łotwa: "Janvāris"
Niemcy: "Na Zachodzie bez zmian"
Panama: "Cumpleañero"
Paragwaj: "Eami"
Polska: "IO"
Słowacja: "Oběť"
Słowenia: "Orkester"
Szwajcaria: "Kawałek nieba"
Tajwan: "Gai si de a xiu luo"
Tunezja: "Taht el Karmouss"
Turcja: "Powtórka"
Uganda: "Tembele"
Ukraina: "Klondike"
Urugwaj: "Pracodawca i pracownik"
Węgry: "Blokád"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones