Peryferia w centrum. Retrospektywa Alice Diop podczas 23. Nowych Horyzontów

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Peryferia+w+centrum.+Retrospektywa+Alice+Diop+podczas+23.+Nowych+Horyzont%C3%B3w-149929
Alice Diop we wrześniu ubiegłego roku wyjechała z festiwalu w Wenecji z dwiema nagrodami, a jej fabularny debiut, "Saint Omer" był francuskim kandydatem do Oscara. Ale talent Diop nie objawił się nagle - swoją karierę, jako dokumentalistka, budowała konsekwentnie przez kilkanaście lat. Dziś mamy przyjemność ogłosić, że Alice Diop będzie bohaterką drugiej z retrospektyw w ramach 23. Nowych Horyzontów (20-30 lipca).


Wychowana na przedmieściach Paryża córka senegalskich imigrantów jest pierwszą czarnoskórą reżyserką reprezentującą Francję w rywalizacji o Oscara. Jej "Saint Omer" pokażemy w lipcu premierowo w Polsce, a następnie – jako Stowarzyszenie Nowe Horyzonty – wprowadzimy do polskich kin. Oprócz "Saint Omer", w programie nowohoryzontowej retrospektywy znajdzie się pięć dokumentów autorstwa francuskiej reżyserki.

Od obserwacji do opowieściChoć "Saint Omer" jest w karierze Diop krokiem od dokumentu do fabuły, to w sercu jej kino pozostaje takie samo: osobiste, często autobiograficzne, cierpliwe i nieustępliwe w docieraniu do prawdy, do esencji zdarzeń, którym świadkuje. Jej fabularny debiut zakorzeniony jest w mocnym, własnym doświadczeniu: Diop nie tylko sięga tu po prawdziwą historię, ale powraca do procesu, w którym uczestniczyła jako obserwatorka, który ją zaangażował, a który pozwala dostrzec w indywidualnej historii problemy strukturalne; dużo głębsze niż jednostkowy desperacki akt. Podobnie rzecz się miała z "We", zwycięzcą sekcji Encounters na Berlinale: to film o doskonale jej znanych przedmieściach (tu się wychowała), gdzie kamera porusza się wzdłuż trasy pociągu "RER B", kursującego przez podparyskie peryferie.

Diop chętnie przekracza gatunkowe granice, wybiera różnorodność – na jej filmowe "my" (społeczeństwo, wspólnota, ludzie marginalizowani, wykluczeni) składają się różne elementy. Wcześniejsze "La Permanence" czy "La Mort de Danton" to już "czyste" dokumenty, niezmiennie jednak eksplorujące – doskonale jej znane - życie imigrantów, uchodźców, mieszkańców przedmieść. Diop wprowadza do francuskiego kina czarne ciała, czarne głosy i perspektywę peryferii, dowodząc, że marginesy są nie tylko produktem centrum, ale także powoli, nieuchronnie zmieniają i jego kształt.

Kuratorką wrocławskiej retrospektywy twórczości Alice Diop jest Małgorzata Sadowska.

Lista filmów•    "La Mort de Danton" (Danton's Death), Francja 2011
•    "La Permanence" (On Call), Francja 2016
•    "Vers la tendresse" (Towards Tenderness), Francja 2016
•    "RER B", Francja 2017
•    "Nous" (We), Francja 2021
•    "Saint Omer", Francja 2022

W ramach tegorocznych Nowych Horyzontów zapraszamy także m.in. na retrospektywę twórczości Satyajita Raya.

Część stacjonarna 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 20-30 lipca 2023, część online będzie trwać o tydzień dłużej – do 6 sierpnia. Na stacjonarne pokazy zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty oraz Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Trwa sprzedaż karnetów na wydarzenie. Sprzedaż akredytacji dziennikarskich i branżowych rozpocznie się 9 maja.

Kup karnet

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones