Polskie akcenty na 25. Warszawskim Festiwalu Filmowym

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Polskie+akcenty+na+25.+Warszawskim+Festiwalu+Filmowym-54075
25. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 9-18 października 2009. Przewodniczącym głównego Jury, które będzie oceniać filmy w Konkursie Międzynarodowym będzie Jan A.P. Kaczmarek. Jury pod jego przewodnictwem przyzna m.in. Warsaw Grand Prix, czyli nagrodę o wysokości 100.000 zł, ufundowaną przez Miasto Warszawa.

W programie Konkursu Międzynarodowego znajdą się dwa polskie filmy:
- "Dom zły" Wojtka Smarzowskiego, film ekstra mocny bez filtra; w rolach głównych Arkadiusz Jakubik, Marian Dziędziel, Bartłomiej Topa i Kinga Preis; premiera międzynarodowa na festiwalu filmowym w Tokio (17-25 października 2009);

- "Świnki" Roberta Glińskiego, film opowiadający o prostytucji wśród nastoletnich chłopców; odtwórca głównej roli Filip Garbacz został nagrodzony w lipcu tego roku na festiwalu filmowym w Karlowych Warach;

Na otwarcie pokazana zostanie krótkometrażowa animacja pt. "Esterhazy" autorstwa Izabeli Plucińskiej, laureatki Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie w roku 2005. Plastelinkowym postaciom użyczyli głosów Maciej Stuhr, Maria Peszek, Jolanta Fraszyńska, Roma Gąsiorowska, Borys Szyc, Robert Więckiewicz, Zbigniew Zamachowski, Bohdan Łazuka, Krzysztof Kowalewski i Wiktor Zborowski.

Filmem zamykającym 25. WFF będzie "Zero" Pawła Borowskiego, pełnometrażowy debiut, który będzie miał premierę międzynarodową w konkursie festiwalu filmowego w Pusan (9-16 października 2009). Starannie "zapleciony" scenariusz prowadzi nas lawinową sekwencją zdarzeń ku kolejnym bohaterom, których grają Robert Więckiewicz, Olga Bołądź, Sonia Bohosiewicz, Marian Dziędziel, Kamila Baar, Rafał Mohr...

W Konkursie 1-2 pokazany zostanie "Rewers", fabularny debiut Borysa Lankosza z Agatą Buzek, Krystyną Jandą, Anną Polony i Marcinem Dorocińskim w rolach głównych. Najbardziej stylowy i najbardziej zaskakujący film sezonu - czarna komedia z ostrymi zakrętami akcji.

W Konkursie Filmów Dokumentalnych znalazł się film "Bad Boys. Cela 425" Janusza Morozowskiego, nakręcony w celi więzienia w Wołowie. Dokument Morozowskiego, jako jedyny polski film znalazł się w konkursie na tegorocznym festiwalu filmowym w Cannes.

W Konkursie Filmów Krótkometrażowych są "Kuchenne marzenia" Krzysztofa Umińskiego i Michała Grosza.

W sekcji Mistrzowskie dotknięcie / Pokazy galowe organizatorzy mają nadzieję wreszcie pokazać film, który powstał w roku 1997 i wzbudził wielkie emocje, ale przez dwanaście lat jego rozpowszechnianie było sądownie zabronione. Chodzi o najdłużej oczekiwany film na WFF, dokument "Witajcie w życiu!", którego reżyserem jest Henryk Dederko.
Udostępnij: