Premiera "Watahy" 12 października w HBO

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Premiera+%22Watahy%22+12+pa%C5%BAdziernika+w+HBO-107683
Premiera produkcji HBO "Wataha" o strażnikach granicznych w Bieszczadach odbędzie się 12 października. W serialu występują Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Magdalena Popławska, Aleksandra Popławska, Andrzej Zieliński, Julia Pogrebińska oraz Marian Dziędziel. Pierwszy odcinek "Watahy" będzie odkodowany na antenie HBO i w serwisie HBO GO.


Serial "Wataha" to obyczajowo-sensacyjna opowieść o grupie funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy pełnią służbę na wschodniej granicy Polski, w bieszczadzkiej dziczy, oddalonej od cywilizowanego świata. Głównym bohaterem serialu jest kapitan Wiktor Rebrow (Leszek Lichota), który na skutek wybuchu traci narzeczoną Ewę, a także bliskich współpracowników i przyjaciół. Ocalał jako jedyny, przez co ściąga na siebie falę podejrzeń. Po chwili zwątpienia w sens pracy wraca, aby rozwikłać tajemnicę związaną z zamachem. Rebrow to "bieszczader", jest wiązany z Bieszczadami od zawsze, jest też postacią szanowaną w środowisku. Próbując rozplątać całą intrygę, coraz bardziej się pogrąża w zakamarkach swojej duszy – charakteryzuje swoją postać Leszek Lichota.


Świat watahy to przede wszystkim męski świat, w którym ważne są opanowanie i chłodna kalkulacja. Pomimo twardych zasad i oficjalnych zależności strażnikom udaje się nawiązać bliższe relacje. Adam "Grzywa" Grzywaczewski (Bartłomiej Topa), oficer w randze kapitana, to przyjaciel Rebrowa, który wspiera go w trudnej sytuacji. Sam też nie jest wolny od tajemnic. Grzywa jest na granicy, zarówno tej symbolicznej, jak i realnej. Ma nieustające dylematy, komu pomagać, kogo chronić, kumuluje też w sobie wiele trudnych decyzji – mówi o swoim bohaterze Bartłomiej Topa.


W świecie "Watahy" są także kobiety - silne i wrażliwe, zdeterminowane i przenikliwe.  Natalia Tatarkiewicz (Magdalena Popławska) to ambitna oficer, która zamienia dobrze jej znany i przewidywalny świat Szczecina, na dziki i pełny niedopowiedzeń świat Bieszczad. Wszystkie wydarzenia, które spotkały Natalię w Bieszczadach przerosły jej wszelkie oczekiwania. Świetnie się sprawdzała w Szczecinie, ale ciężkie chwile, których doświadczyła w Bieszczadach spowodowały, że zaczęła się ujawniać jej wrażliwsza strona charakteru – mówi o granej przez siebie bohaterce Magdalena Popławska. Z kolei Iga Dobosz (Aleksandra Popławska) jest skuteczną, bystrą, ale i zasadniczą prokurator, która prowadzi śledztwo związane z zamachem. W "Wataże" gram bardzo nieprzyjemną, ale za to profesjonalną i rzeczową panią prokurator, która z górami ma niewiele wspólnego. Przyjeżdża w Bieszczady, żeby rozwikłać zagadkę wybuchu, w którym giną strażnicy. Jednocześnie nieustannie depcze po piętach Rebrowowi - opowiada o swojej postaci Aleksandra Popławska. W serialu "Wataha" siostry Magdalena i Aleksandra Popławskie po raz pierwszy spotkały się razem na ekranie.

 
Bohaterowie serialu stają przed ważnymi wyborami moralnymi. Jesteśmy na granicy i to miejsce determinuje określone postawy i o tych postawach opowiadamy. Nigdzie indziej te postawy nie są tak mocne, tak wyraziste. Zdecydowaliśmy się na produkcję "Watahy", bo historia, którą opowiadamy, mogła się zdarzyć w Bieszczadach naprawdę  – mówi Iza Łopuch, szefowa produkcji HBO Polska. Straż graniczna okazała się bardzo dobrym pretekstem, żeby pokazać ludzi w sytuacjach najcięższych wyborów. Bo o tym jest ten serial. Wielu bohaterów tego serialu staje przed bardzo trudnymi wyborami, z którymi my na co dzień nie mamy zbyt wiele do czynienia – mówi Artur Kowalewski, producent wykonawczy ATM Grupa.

Premiera "Watahy" odbędzie się w niedzielę, 12 października o godz. 20.10 w HBO. Serial będzie dostępny również w HBO GO i HBO OD. Pierwszy odcinek "Watahy" będzie odkodowany na antenie HBO i w HBO GO.