Premierowy koncert poświęcony twórczości Wojciecha Kilara

  • Informacja nadesłana
  • Filmy, Inne
Po raz pierwszy na warszawskim Torwarze Polska Orkiestra Radiowa, Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej i Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Macieja Sztora wykonają Koncert Muzyki Filmowej poświęcony twórczości wybitnego polskiego kompozytora Wojciecha Kilara. Partie solowe zaśpiewają Anna Lasota i Jasin Rammal-Rykała, a narrację poprowadzi Magda Miśka-Jackowska. Koncert najbardziej znanych tematów filmowych skomponowanych przez Wojciecha Kilara wzbogaci projekcja na wielkim ekranie kinowym fragmentów filmów oraz najsłynniejszych filmowych kadrów.

KMF W.Kilar - fotografie presskit (1).JPG

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną suity orkiestrowe m.in. z takich kinowych dzieł jak: "Pan Tadeusz", "Ziemia obiecana", "Przygody pana Michała", "Trędowata", "Zemsta", "Kronika wypadków miłosnych". Oprócz klasyki kina polskiego wykonane zostaną utwory będące owocem międzynarodowej współpracy Kilara z wytwórniami europejskimi i hollywoodzkimi: "Pianista", "Dracula", "Dziewiąte wrota", "Król ostatnich dni", "Portret damy". W programie koncertu znajdą się także utwory nigdy wcześniej nie wykonywane publicznie z filmów: "Faustyna", "Sami swoi" i kultowego "Rejsu".

Wojciech Kilar jako twórca ilustracji muzycznych do filmów przeszedł do historii nie tylko kinematografii polskiej, ale również i światowej. Skomponował ścieżki dźwiękowe do ponad stu filmów pełnometrażowych. Współpracował z największymi sławami kina: Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim, Romanem Polańskim, Krzysztofem Zanussim, Jane Campion czy Francisem Fordem Coppolą. Za oprawę muzyczną do "Pianisty" otrzymał nagrodę BAFTA za najlepszą muzykę filmową (2003), Orła - nagrodę Polskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepsza muzyka i Cezara w kategorii Najlepsza muzyka filmowa (2003).

Na liście największych polskich przebojów Kilara znaczące pozycje zajmują tańce: niezapomniane walce wiedeńskie z "Trędowatej" Jerzego Hoffmana i "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy czy orkiestrowy mazur z "Zemsty". Nie mniej popularne są tango z "Zazdrości i medycyny" Janusza Majewskiego czy niezwykle uroczysty polonez z "Pana Tadeusza" Andrzeja Wajdy.

Jego kompozycje są dowodem niesłychanej wszechstronności, talentu i zrozumienia roli muzyki w filmie. Kilar potrafił namalować każdą muzyczną sytuację, w subtelny sposób naszkicować cały wachlarz emocji. Bliski jest mi jego mistycyzm i podejście do muzyki– podsumowuje dyrygent Maciej Sztor, który poprowadzi koncert.

Bilety w cenach od 79 zł do 199 zł dostępne są na stronie www.KoncertFilmowy.pl

INFORMACJE O KONCERCIE:

Termin: 09.12. 2018 (niedziela)
Miejscowość: Warszawa
Miejsce: Hala Torwar
Godzina: 19:30
Bilety: 79, 109, 139, 169, 199 zł
Czas trwania koncertu: 120 minutWYKONAWCY:


Polska Orkiestra Radiowa
Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej
Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego
Anna Lasota – sopran
Jasin Rammal-Rykała – bas
Maciej Sztor – dyrygent
Magda Miśka-Jackowska – słowo o muzycePROGRAM KONCERTU:

Wojciech Kilar – Przygody Pana Michała
Wojciech Kilar – Kronika Wypadków Miłosnych
Wojciech Kilar – Dracula
Wojciech Kilar – Dziewiąte Wrota

Wojciech Kilar – Życie za życie
Wojciech Kilar – Faustyna
Wojciech Kilar – Król Ostatnich Dni

Wojciech Kilar – Pianista
Wojciech Kilar – Smuga Cienia
Wojciech Kilar – Portret Damy
Wojciech Kilar – Śmierć i Dziewczyna

Wojciech Kilar – Sami Swoi
Wojciech Kilar – Rejs
Wojciech Kilar – Cwał
Wojciech Kilar – Ziemia Obiecana
Wojciech Kilar – Zazdrość i Medycyna
Wojciech Kilar – Trędowata

Wojciech Kilar – Zemsta
Wojciech Kilar – Pan Tadeusz

zobacz też: