Producenci "Matrixa" wygrywają w sądzie

The Wrap / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Producenci+%22Matrixa%22+wygrywaj%C4%85+w+s%C4%85dzie-104489
Sądowa konfrontacja Thomasa Althouse'a z producentami z Warner Bros. w sprawie "Matrixa" dobiegła końca - złożony w styczniu pozew został rozstrzygnięty na korzyść pozwanych.


Althouse udowadniał, że twórcy wykorzystali jego pomysł na film, a konkretniej - tekst "The Immortals", nad którym pracę scenarzysta rozpoczął w 1992 roku - 11 miesięcy przed tym jak do bazy tekstów Warnera wpłynął scenariusz "Matrixa". Sędzia federalny R. Gary Klausner orzekł jednak, że podobieństwa wymieniane we wniosku nie naruszają ustawy o ochronie praw autorskich, a własność intelektualna nie została skradziona.

"The Immortals" miało opowiadać o agencie CIA, Jimie Reece, który wchodzi w posiadanie narkotyku zapewniającego nieśmiertelność. Przeniesiony w tajemniczy sposób do roku 2235 odkrywa spisek nieśmiertelnych nazistów (wśród których jest syn Adolfa Hitlera!), którzy za pomocą świata iluzji chcą zniewolić całą populację śmiertelników. "Ogólny koncept fabularny filmu jest tak różny, że trudno tu mówić o plagiacie" - przekonywał sędzia. Delikatnie powiedziane.
Udostępnij: