Przyznano nagrody festiwalu filmów animowanych OFAFA 2004

  • PAP
  • Inne
Jury jubileuszowego 10. Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2004 w Krakowie przyznało w sobotę nagrody Złotych i Srebrnych Kresek oraz Grand Prix.

W kategorii filmów profesjonalnych, w której do konkursu stanęło 13 obrazów, pięcioosobowe profesjonalne jury, pod przewodnictwem reżysera Witolda Giersza przyznało nagrodę "Złotej Kreski" Zbigniewowi Koteckiemu za film "12 miesięcy" z serii "Baśnie i bajki polskie". "Srebrna Kreska" przypadła Andrzejowi Gosienieckiemu za "Słoneczne miasteczko".

W kategorii obrazów studenckich i nieprofesjonalnych jury wybierało zwycięzcę Grand Prix spośród 43 filmów. Laureatem została Izabela Bartosik z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych za "Wieczny finał".

Z okazji jubileuszu festiwalu wybrany został też najlepszy twórca obrazów animowanych: został nim Witold Giersz oraz najlepszy film 10-lecia OFAFA - "Strojenie instrumentów" Jerzego Kuci. Nagrodzono ich specjalnymi "Platynowymi Kreskami".

Dyrektor programowy festiwalu Janusz Korosadowicz ocenił, że tegoroczny festiwal charakteryzował się bardzo wysokim poziomem w kategorii filmów studenckich i nieprofesjonalnych oraz słabym wśród filmów profesjonalnych.

"Wśród filmów studenckich i amatorskich poziom był tak wysoki, że jury miało duży problem i długo dyskutowało komu przyznać nagrody. Z kolei w produkcjach zawodowych wybór był ograniczony, o czym świadczy fakt, że po raz pierwszy w historii festiwalu Złotą Kreską nagrodzono film dla dzieci" - powiedział PAP Korosadowicz.

Jubileuszowemu konkursowi towarzyszyło wiele imprez filmowych. Odbyły się m.in. retrospektywny pokaz filmów nagrodzonych w ciągu 10 lat trwania festiwalu, projekcja z okazji 40-lecia Pracowni Filmu Animowanego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prezentacja wybranych filmów animowanych dla dzieci ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej oraz pokazy dorobku Jerzego Kaliny i Witolda Giersza.

W programie festiwalu znalazły się też: pokaz specjalny kanadyjsko-francuskiego filmu "Trio z Belleville" w reżyserii Sylvain Chometa oraz wykład i pokaz poświęcony animowanemu filmowi trójwymiarowemu.
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię