Rekord świata "Piratów z Karaibów: Na nieznanych wodach"

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Rekord+%C5%9Bwiata+%22Pirat%C3%B3w+z+Karaib%C3%B3w%3A+Na+nieznanych+wodach%22-73918
Czwarta część "Piratów z Karaibów" zdominowała rynki kinowe poza granicami Stanów Zjednoczonych. Film, który debiutował w wielu krajach już w środę, w ciągu pięciu dni zarobił 256,3 mln dolarów. To nowy rekord, lepszy od dotychczasowego o ponad 20 milionów ("Harry Potter i Książę Półkrwi" uzyskał na otwarcie 236 mln).

Najnowszy przebój Disneya pobił box-office'owe rekordy m. in. w Rosji, Turcji, Norwegii i na Ukrainie. W samej Rosji film zarobił na otwarcie 28,6 mln dolarów, czyli więcej niż "Na krańcu świata" w ciągu całego swego pobytu w kinach! 20 milionów dolarów przynieśli Disneyowi Chińczycy, a 19,5 mln Brytyjczycy (wspólnie z Irlandczykami). Ponad 10 milionów "Na nieznanych wodach" zdobyło także w Niemczech, Japonii, Francji, Południowej Korei, Włoszech, Australii i Hiszpanii.

Na drugim miejscu znalazł się wielki przebój Universal Pictures "Szybcy i wściekli 5". Film pokazywany w 61 krajach świata zarobił 25 mln. Łączny zagraniczny wynik to 320 milionów, a wraz z amerykańskim rynkiem na koncie produkcji jest już pół miliarda dolarów.

Trzecie miejsce podium należy do "Thora". Obraz zarobił 9 milionów dolarów, a w sumie 247 mln. Przed filmem jeszcze kilka ważnych krajów do zdobycia, w tym Japonia, gdzie premierę zaplanowano na lipiec.

W pierwszej piątce znalazła się jeszcze "Woda dla słoni" (5,3 mln) i "Rio" (5,3 mln).