Paul Schrader o "Czasie krwawego księżyca" Martina Scorsesego: "Leonardo DiCaprio powinien grać policjanta, nie idiotę"

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Schrader+ocenia+%22Czas+krwawego+ksi%C4%99%C5%BCyca%22%3A+DICaprio+powinien+gra%C4%87+inn%C4%85+rol%C4%99-153451
Paul Schrader o "Czasie krwawego księżyca" Martina Scorsesego: "Leonardo DiCaprio powinien grać policjanta, nie idiotę"
Reżyser i scenarzysta Paul Schrader to filmowiec, który lubi zabierać głos i komentować filmy innych twórców. Autor scenariuszy do "Taksówkarza" i "Wściekłego Byka" wyraził swoją opinię o najnowszym dziele Martina Scorsesego. Schrader miał jedną uwagę do "Czasu krwawego księżyca".

Paul Schrader podsumowuje "Czas krwawego księżyca"GettyImages-1441741040.jpg Getty Images © Marc Piasecki


Marty porównuje mnie do flamandzkiego miniaturzysty. On sam jest raczej typem autora renesansowych fresków, powiedział Paul Schrader. Dajcie mu 200 milionów dolarów, a nieuchronnie wyjdzie z tego dobry film.

Powiedziawszy to, wolałbym jednak, żeby Leonardo DiCaprio zagrał w "Czasie krwawego księżyca" postać policjanta, a nie postać idioty. Trzy i pół godziny spędzone w towarzystwie idioty to dużo czasu, podsumował twórca.

"Czas krwawego księżyca" - zwiastun

"Czas krwawego księżyca" mógł wyglądać inaczej


   
Co ciekawe, początkowo Scorsese i Eric Roth, współautor scenariusza, chcieli opowiedzieć historię z perspektywy Toma White'a, agenta kierującego dochodzeniem. To w tej roli miał wystąpić właśnie Leonardo DiCaprio

W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że robię film o samych białych facetach. Oznaczało to, że podszedłem do tematu od zewnątrz, co bardzo mnie zmartwiło – powiedział reżyser. 

Wówczas Scorsese i Roth zdecydowali się przepisać scenariusz, zmieniając perspektywę, z jakiej opowiedziana zostanie historia. Nowa wersja skupiła się na innym bohaterze – Erneście Burkharcie, weteranie pierwszej wojny światowej, który poprzez małżeństwo z należącą do plemienia Osagów Mollie (Lily Gladstone) zyskuje prawo do rozporządzania jej majątkiem. Rola Ernesta ostatecznie trafiła do DiCaprio, a w Toma White'a – zredukowanego do postaci drugoplanowej – wcielił się Jesse Plemons

Zadowolenia ze zmian nie kryła Lily Gladstone. W rozmowie z Vulture aktorka powiedziała, że po zmianach w scenariuszu "Czas krwawego księżyca" nie jest historią białego zbawcy. To historia Osagów mówiących: "Zróbcie coś. Tu są pieniądze. Chodźcie nam pomóc".

"Mam parę uwag": Rozmawiamy o filmie "Czas krwawego księżyca"Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones