Sekcja Trzecie Oko na 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Sekcja+Trzecie+Oko+na+16.+MFF+T-Mobile+Nowe+Horyzonty-118516
Sekcja Trzecie Oko na 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
źródło: materialy promocyjne
Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty jest naturalnym miejscem spotkania współczesnej sztuki i kina, służy temu między innymi sekcja Trzecie Oko dedykowana twórczości filmowej artystów wizualnych. W tym roku w jej ramach odbędą się dwa mini przeglądy filmowe.


Pierwszy z nich "Trzecie Oko: Anna Biller" poświęcony barwnej i zaskakującej erotyczno-feministycznej twórczości kalifornijskiej artystki i reżyserki. W swoich filmach Biller dekonstruuje modele kobiecości stworzone przez kino gatunkowe: hollywoodzkie i europejskie, bawi się świadomym kiczem, konwencjami włoskich filmów giallo czy kina erotycznego klasy B z lat 60. i 70. Sama robi scenografię i szuka vintage’owych kostiumów do swoich wystylizowanych filmów. Pokazane zostaną jej dwa filmy pełnometrażowe: "Viva" (2007) niefortunne przygody pani domu z amerykańskiego przedmieścia lat 70. eksperymentującej z narkotykami i seksem, w którą wcieliła się sama Anna Biller; oraz "Czarownica miłości" (2016) – przewrotna opowieść o szukającej "prawdziwego mężczyzny" współczesnej czarownicy, we wszystkich barwach technikoloru, z klawesynową ścieżką dźwiękową i ciuchami z epoki. Zestaw uzupełnią filmy krótkometrażowe: "Trzy wersje mnie jako królowej", "Wizyta inkuba", "Hipnotyzer". Artystka będzie gościem festiwalu i spotka się z publicznością.

Drugi z przeglądów sekcji to "Trzecie Oko: Posthumanizm". Złożony z czterech, nakręconych w ciągu ostatniego roku filmów, program jest spojrzeniem na posthumanistyczny głos w kinie – mówi kuratorka Trzeciego Oka Ewa Szabłowska - filmy te opowiadają o relacjach ze zwierzętami - także, a może przede wszystkim, tymi mieszkającymi wewnątrz nas. Są to: "Dzika" - anarchistyczny sen niemieckiej reżyserki Nicolette Krebitz o związku z wilkiem i o byciu wilczycą, filmowy esej o zwierzęco-ludzkich losach "Serce psa" - autorstwa ikony nowojorskiej awangardy Laurie Anderson, dokumentalny "Koniem być" Jérôme'a Clémenta-Wilza o ludziach "wcielających się" w konia i rosyjska "Zoologia" Ivana I. Tverdovsky’ego, surrealny portret kobiety z małego miasteczka pod skromną garsonką skrywającej ogon.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones