Sir Richard Attenborough nie żyje

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Sir+Richard+Attenborough+nie+%C5%BCyje-106927
Wybitny brytyjski producent, reżyser i aktor, Sir Richard Attenborough, nie żyje. Miał 90 lat. O śmierci poinformował jego syn. 

Attenborough rozpoczął swoją aktorską karierę w latach czterdziestych, reżyserią i produkcją zaczął parać się w latach sześćdziesiątych. Przed kamerą pojawił się w ponad siedemdziesięciu filmach. Za "Zmowę milczenia" otrzymał swoją pierwszą nagrodę aktorską - na festiwalu w Berlinie w 1960 roku. Za drugoplanowe role w "Ziarnkach piasku" i "Doktorze Dolittle" zdobył Złote Globy. Filmy "Seans w deszczowe popołudnie" oraz "Guns at Batasi" przyniosły mu z kolei BAFTĘ.  Masowa publiczność pokochała go z kolei za rolę miliardera Johna Hammonda w "Parku jurajskim" oraz jego kontynuacji "Zaginionym świecie".

Jako reżyser równiez odbierał honory. Jego dzieło życia, do którego realizacji próbował doprowadzić przez dwadzieścia lat, "Gandhi", zdobyło w 1983 roku osiem Oscarów (w tym dla najlepszego filmu oraz reżysera). Przyniosło mu także "reżyserski" Glob oraz dwie BAFTY. Tę ostatnią nagrodę otrzymał również za "Cienistą dolinę" z 1993 roku.

Attenborough był również mistrzem prowadzenia aktorów. Denzel Washington za rolę w "Krzyku wolności", Robert Downey Jr za swój występ w "Chaplinie", Anthony Hopkins za "Cienistą dolinę" - wszyscy zgarnęli nominację do Oscara pod jego batutą.

W 1976 i 1993 roku został uhonorowany przez Elżbietę II tytułami szlacheckimi. Był ambasadorem UNICEF i filantropem. Jesień życia spędził w domu opieki razem ze swoją żoną, aktorką Sheilą Sim. Byli razem przez niemal 70 lat.
Udostępnij: