TOP 5: Jakie reportaże o kulturze i popkulturze obejrzeć w Arte.tv?

https://www.filmweb.pl/news/TOP+5%3A+Jakie+reporta%C5%BCe+o+kulturze+i+popkulturze+obejrze%C4%87+w+Arte.tv-144434
TOP 5: Jakie reportaże o kulturze i popkulturze obejrzeć w Arte.tv?
W bogatej ofercie Arte.tv na widzów czekają dokumenty i reportaże z zakresu nauki, kultury, historii czy muzyki. Biblioteka zawiera także filmy fabularne oraz zapisy koncertów, jak również występów scenicznych. A wszystko to za darmo!

Z okazji pięciolecia obecności Arte.tv w Polsce przejrzeliśmy dla Was najciekawsze propozycje warte obejrzenia. Tu znajdziecie TOP najciekawszych filmów pełnometrażowych, a tu TOP najciekawszych reportaży społecznych. Poniżej możecie sprawdzić listę filmów z zakresu kultury i popkultury. A wśród nich biografia Stanisława Lema w reżyserii Borysa Lankosza, niespotykany zapis życia w Paryżu końca XIX wieku czy opowieść o kobietach-szpiegach w czasie zimnej wojny. 

A to wciąż tylko wyrywek tego, co znajdziecie na Arte.tv

***


TOP najciekawszych reportaży o kulturze i popkulturze




W swoim dokumencie Borys Lankosz próbuje uchwycić fenomen jednego z najsłynniejszych i najwybitniejszych polskich pisarzy – Stanisława Lema, którego sława sięga najdalszych zakątków świata. Jego dzieła przetłumaczone zostały na 41 języków i sprzedały się w ponad 30 mln egzemplarzy. Życie osobiste Lema pozostaje jednak do tej pory zagadką. Jak udało mu się przetrwać Holokaust? Jaki był jego prawdziwy stosunek do komunizmu, skoro pisał utwory propagandowe i uczestniczył w nielegalnej działalności opozycyjnej jednocześnie? Jak udało mu się monitorować postęp międzynarodowej nauki i technologii z tak niezwykłą dokładnością, żyjąc na obrzeżach Krakowa, za Żelazną Kurtyną, pod represyjnym reżimem, który cenzurował wszystko, w tym prywatne listy? Dlaczego pisał dla "Tygodnika Powszechnego", jednocześnie otwarcie mówiąc o swoim ateizmie? Film złożony z archiwalnych kolaży, inscenizacji oraz unikalnych fragmentów wywiadów daje wgląd nie tylko w biografię twórcy, lecz także w burzliwą historię Europy Środkowo-Wschodniej, która go ukształtowała.


Film można obejrzeć TUTAJ.
***



Niedawno odkryta kolekcja fotografii mieszkańców Paryża końca XIX wieku stała się dla autora tego zachwycającego dokumentu – Bernda Boehma – przyczynkiem do rozważań nad utrwalonym w kulturze obrazem Francji czasów belle époque. To okres kojarzący się z kabaretami: Moulin Rouge, Folies Bergere, pląsaniem tancerek, panami w melonikach palącymi w kawiarniach, eleganckimi bulwarami i uwodzicielskimi rozrywkami. Mając do dyspozycji niespotykane dotąd materiały, autor zastanawia się jednak, czy czasy między końcem XIX wieku a wybuchem I wojny światowej naprawdę były aż tak piękne.


Film można obejrzeć TUTAJ
***



Serial stworzony przez francuską reżyserkę Ovidie i aktorkę Sophie-Marie Larrouy na podstawie komiksu "Libres! Manifeste pour s'affranchir des diktats sexuels” to, jak czytamy w opisie "skandalicznie potrzebny serial o seksie" opowiadający z humorem i otwartością na najróżniejsze zagadnienia związane z seksualnością we współczesnych czasach. Wystarczy przejrzeć tytuły odcinków: "50 twarzy konserwatyzmu", "Męski syrop" czy "Forover young", by przekonać się, jak ważne i aktualne tematy porusza.


Film można obejrzeć TUTAJ.
***



Serial animowany składający z 6 kilkuminutowych odcinków, które przybliżają historie odkryte w 2017 roku przez francuską dziennikarkę Chloé Aeberhardt. Autorce udało się dotrzeć do sześciu bohaterek misji wywiadowczych w czasie ziemnej wojny, które oddały swoje życie pracy dla KGB, Mossadu, CIA, Stasi czy DS.


Film można obejrzeć TUTAJ
***



Pamiętacie "Panią Bovary" Gustave’a Flauberta? Powieść przetłumaczona 900 razy na całym świecie od 150 lat ukazuje pasję i udrękę swojej bohaterki. Francuski pisarz po raz pierwszy przedstawił z męskiej perspektywy emocje i paradoksy kobiecości. Zapłacił za to procesem przed Sądem Karnym w Paryżu za obrazę moralności. Ten wciągający dokument w reżyserii Audrey Gordon śledzi historię skandalu, który złamał konserwatywny porządek i patriarchalną skromność ówczesnych czasów. 


Film można obejrzeć TUTAJ
***


W ofercie darmowego serwisu VOD Arte.tv wśród wielu dokumentów i reportaży z całego świata znajdziecie także zapisy KONCERTÓW takich gwiazd muzyki, jak Sting, Jamie Vullum, Amy Mcdonald, Cigarettes After Sex, a także koncerty muzyki klasycznej pod batutami uznanych dyrygentów. 
Informacja sponsorowana

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones