Twórca "Czarownicy" kręci nową wersję "Nosferatu"

Collider / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Tw%C3%B3rca+%22Czarownicy%22+kr%C4%99ci+now%C4%85+wersj%C4%99+%22Nosferatu%22-120370
Twórca "Czarownicy" kręci nową wersję "Nosferatu"
źródło: materialy promocyjne
Robert Eggers, reżyser "Czarownicy", potwierdził, że jego nowy film będzie remakiem "Nosferatu - symfonii grozy". Klasyk niemieckiego ekspresjonizmu w reżyserii F.W. Murnaua, będący wariacją historii hrabiego Drakuli, miał premierę w 1922 roku.


To szokujące nawet dla mnie, przyznał reżyser w wywiadzie dla Indiewire. Wydaje się to nieładne, świętokradcze, egoistyczne i obrzydliwe, by filmowiec o mojej pozycji zabierał się za "Nosferatu". Planowałem jeszcze z tym poczekać, ale los chciał czegoś innego.

Eggers od dziecka jest fanem filmu Murnaua. Zobaczyłem zdjęcie Maksa Schrecka jako hrabiego Orloka w książce, kiedy byłem jeszcze w podstawówce, i oszalałem. Reżyser zdradził, że fotografia zaintrygowała go do tego stopnia, że zmusił matkę, by zawiozła go do lokalnego supermarketu gdzieś w prowincjonalnym New Hampshire, gdzie planował zdobyć kopię filmu na kasecie VHS. W wieku 17 lat Eggers wyreżyserował z kolei w szkole sceniczną wersję "Nosferatu" w ekspresjonistycznym stylu "Gabinetu doktora Caligari".

Twórca zapowiedział, że pokaże tytułowego bohatera z nowej strony. Nie mogę powtórzyć tego, co zrobił Max Schreck, wracam więc do ludowej genezy wampira.

W 1979 roku remake filmu, zatytułowany "Nosferatu wampir", nakręcił Werner Herzog. W 2000 roku z kolei miał premierę "Cień wampira" spekulujący na temat kulisów powstania filmu Murnaua.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones