Twórca "Z archiwum X": Bez Scully nie ma serialu

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Tw%C3%B3rca+%22Z+archiwum+X%22%3A+Bez+Scully+nie+ma+serialu-126426
W rozmowie z portalem Collider twórca "Z archiwum X" Chris Carter zapowiedział, że nie będzie pracował przy serialu, jeśli odejdzie z niego Gillian Anderson.


Dla mnie "Z archiwum X" to Mulder i Scully - zadeklarował producent - Myślę, że bez Scully nie chciałbym kontynuować serialu. To nie moje "Archiwum".

Przypomnijmy: kilka dni temu Anderson udzieliła wywiadu serwisowi TVInsider. Powiedziała w nim: Od początku było to dla mnie jasne. Chciałam zagrać jeszcze w 11. sezonie i na tym koniec. Szczerze mówiąc, dziwią mnie reakcje zszokowanych widzów.

Tytułowe archiwum to specjalna komórka FBI, zajmująca się sprawami dziwnymi i trudnymi do wyjaśnienia w racjonalny sposób. Jej pracownikami są miłośnik zjawisk paranormalnych Fox Mulder oraz racjonalna, sceptycznie nastawiona do teorii partnerka Dana Scully.

Serial trafił na antenę we wrześniu 1993 roku. Wkrótce stał się międzynarodowym fenomenem popkulturowym oraz gigantycznym przebojem. W trakcie dziewięciu sezonów "Z archiwum X" zdobyło 16 nagród Emmy i 5 Złotych Globów. W 1998 i 2008 do kin trafiły dwa filmy o Scully i Mulderze.