Twórcy oryginalnego "Blair Witch Project" nie wiedzieli o remake'u?! Oto ich komentarze

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Tw%C3%B3rcy+oryginalnego+%22Blair+Witch+Project%22+nie+wiedzieli+o+remake%27u+Oto+ich+komentarze-155080
Twórcy oryginalnego "Blair Witch Project" nie wiedzieli o remake'u?! Oto ich komentarze
Jakiś czas temu informowaliśmy o planach zrealizowania nowego "Blair Witch Project". Przeczytaj: Strach się bać. Nadchodzi nowe "Blair Witch Project". Teraz do sprawy odnieśli się twórcy oryginału.

Twórcy oryginalnego "Blair Witch Project" nie wiedzieli o planach Lionsgate i Blumhouse'a?


Twórcy oryginalnego "Blair Witch Project" mają prawo czuć się rozgoryczeni. O planach zrealizowania nowej wersji swojego dzieła dowiedzieli się bowiem z mediów. Scenograf Ben Rock skomentował to następująco: 

Już dwa razy pominięto twórców oryginału i zaangażowano innych ludzi. Wszyscy oni byli bardzo dobrzy, ale żaden z sequeli nie został odebrany przez publiczność tak, jakby sobie tego życzyli. I może z tego powodu warto było przynajmniej porozmawiać z oryginalnymi twórcami.

Inni twórcy wyrazili swoje rozczarowanie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Współproducent Mike Monello napisał na portalu X: 

Radykalny pomysł: spróbować oddać ten film w ręce oryginalnej ekipy, która zrobiła pierwszą część. No wiecie, zespół, który ma cały plan na franczyzę i odkrycie na nowo, czym mogłoby się stać "Blair Witch".

Każdy, kto pracuje przy tej franczyzie, musi zrozumieć, że wydarzenia z Blair Witch powtarzają się co 50–60 lat. Zostało to skodyfikowane w mitologii jeszcze zanim wyszedł pierwszy film. I to właśnie powód, dla którego "sequele" nie są najlepszym rozwiązaniem.


Oryginalny wpis, w którym oznaczył zarówno Jasona Bluma, jak i konta Blumhouse i Lionsgate, możecie zobaczyć poniżej: Aktor Joshua Leonard wyraził swoją frustrację w obszernym wpisie na Instagramie. 

Oto MOJA twarz w informacji prasowej dotyczącej filmu kręconego przez dwa duże studia – pracowałam z oboma, oba szanuję. DZIWNA CZĘŚĆ polega na tym, że do wczoraj nie miałem o niczym pojęcia. Dowiedziałem się, kiedy przyjaciel pogratulował mi i wysłał screen z informacją.

Moja frustracja pogłębia się, ponieważ od ponad miesiąca próbuję się skontaktować z Lionsgate w sprawie charytatywnego pokazu "Blair Witch Project", który organizuję wspólnie z O Positive Fest, by zebrać pieniądze na artystów pozbawionych opieki zdrowotnej. Nikt się do mnie nie odezwał.


Aktor dokładnie opisał także nieuczciwe działania dystrybutorów względem twórców oryginału – przede wszystkim dotyczące kwestii finansowych. 

FAKT: osoba z Hollywood powiedziała prasie, że my (aktorzy) dostaliśmy cztery miliony dolarów za nasze udziały. W rzeczywistości dostaliśmy 300 tysięcy... i NIGDY nie zobaczyliśmy ani grosza więcej. (Po zakupie samochodu i spłacie pożyczek studenckich Mike wrócił do pracy przy przenoszeniu mebli. Miało to miejsce w ciągu 12 miesięcy od premiery, kiedy jego twarz wciąż znajdowała się na okładkach magazynów.)

Wiele czynników złożyło się na sukces "Blair Witch Project": czas, marketing itd. Ale FAKTEM JEST też to, że my, grupa dziwaków, zebraliśmy się i praktycznie bez żadnych środków ZROBILIŚMY FILM, KTÓRY OSIĄGNĄŁ SUKCES! Czy możemy po prostu uznać, że film sam w sobie jest jednym z powodów, dlaczego wciąż rozmawiamy o tym 25 lat później?


Oryginalny wpis możecie zobaczyć poniżej: "Blair Witch Project" – popkulturowy fenomen. Zobacz zwiastun


Przy budżecie wynoszącym ledwie 35 tysięcy dolarów (a wraz kosztami post-produkcji i marketingu ok. 250 tysięcy) i jednej z najbardziej pomysłowych kampanii marketingowych w dziejach kina, oryginał w reżyserii Daniela Myricka i Eduardo Sancheza zarobił na całym świecie zawrotne 249 milionów dolarów i z miejsca stał się filmem kultowym. Zamieniło to na wpół amatorską produkcję w jeden z największych sukcesów w dziejach kina.  Zobaczcie jej zwiastun: Owocem tego sukcesu był nieudany sequel z 2001 roku, a także pełnoprawny remake/reboot Adama Wingarda z 2016 roku oraz seria książek, komiksów i gier wideo. Jedną z nich, "Blair Witch", stworzyło polskie studio Bloober Team. 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones