Najlepsze filmy o czarownicach. Top 15 filmów, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+czarownicach.+Top+15+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-143373
Najlepsze filmy o czarownicach. Top 15 filmów, które warto obejrzeć
Dziś wybieramy najlepsze filmy o czarownicach. W naszym zestawieniu nie zabraknie mrożącego krew w żyłach horroru ("Blair Witch Project"), ale znajdzie się też (czarna) komedia ("Czarownica miłości", "Totalna magia"), a nawet baśń ("Czarownica", w której nie tak straszna jak ją malują Diabolina przekazuje lekcję o prawdziwej miłości). Jeśli zaś filmy o czarownicach nie mają przed Wami tajemnic, koniecznie sprawdźcie nasze pozostałe rankingi. Znajdziecie wśród nich m.in. najlepsze filmy o modelkach, reprezentację najlepszych filmów o piłce nożnej, najlepsze gry podobne do GTA, a także ranking najlepszych filmów Richarda Donnera.
 

RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW O CZAROWNICACHTematem naszego rankingu są czarownice. Filmy, które znalazły się w zestawieniu, można podzielić na dwie grupy: dla dorosłych i dla dzieci (w końcu czarownice często są bohaterkami bajek). Obok takich filmów jak "Blair Witch Project", "Suspiria" czy "Czarownice z Salem" znajdziecie więc takie tytuły jak "Wiedźmy", "Tajemnice lasu" czy "Hokus pokus".

Zdecydowaliśmy się skupić tylko na filmach, dlatego próżno szukać tu przygód Sabriny, nastoletniej czarownicy, której towarzyszy czarny kot Salem. Popularny serial doczekał się wprawdzie wersji filmowej, uznaliśmy jednak, że jest wiele znacznie ciekawszych tytułów, których absolutnie nie możemy pominąć. Inny serial, o którym warto wspomnieć, to "Czarodziejki", czyli serial o trzech młodych kobietach, które nieoczekiwanie dowiadują się, że ich misją jest walka z demonami. A może częściej niż "czarownica filmy" wpisujecie w wyszukiwarce "czarownica serial"? Jeśli tak, czekamy na znak od Was.

Jakie filmy o czarownicach lubicie najbardziej? Której filmowej czarownicy boicie się najbardziej? Który film o czarownicach z naszej listy polecilibyście znajomym? A może na naszej liście brakuje jakiegoś filmu? Czekamy na Wasze głosy w komentarzach!

Film wieńczący trylogię "Ulica Strachu" przenosi nas do 1666 roku. Poznajemy w nim prawdziwą historię czarownicy Sarah Fier, która mszcząc się zza grobu, przez kolejne stulecia miała prześladować mieszkańców Shadyside. Reżyserka Leigh Janiak łączy opowieść o przesądach, które w XVII-wiecznej Ameryce w miasteczkach takich jak Salem doprowadziły do procesów i zabójstw "czarownic", z komentarzem do współczesnych czasów. Scenariusz filmu powstał na podstawie opowiadań z popularnej serii książek R.L. Stine'a. W rolach głównych Kiana Madeira, Ashley Zukerman i Gillian Jacobs.

"Totalna magia" to komedia romantyczna z Sandrą Bullock i Nicole Kidman w rolach głównych. Aktorki wcielają się w siostry – czarownice, które nie wiedząc o klątwie spoczywającej na kobietach z ich rodu, ściągają na siebie (i swoich wybranków) śmiertelne niebezpieczeństwo. Magia w rękach tych dwóch czarownic może zarówno uprzyjemnić życie, jak i doprowadzić do katastrofy.

Filmy o czarownicach często opowiadają o młodych kobietach. Jednym z nich jest "Szkoła czarownic". Tytułowe czarownice to grupa nastolatek, którym magia pomaga przejść przez trudny okres dojrzewania. Kiedy do ich kręgu trafia naturalna czarownica Sarah wiedźmy nabierają mocy. Występują Robin Tunney, Neve Campbell, Rachel True i Fairuza Balk, która błyszczy na ekranie jako szukająca akceptacji nastolatka przemieniająca się w jedną z najpotężniejszych (i najgroźniejszych) czarownic.

"Jaś i Małgosia" to jedna z najpopularniejszych bajek dla dzieci. Oz Perkins, stojący za kamerą filmu "Małgosia i Jaś", przerabia niewinną z pozoru opowieść na rasowy horror. Tak jak w oryginale autorstwa braci Grimm, zmęczone i głodne rodzeństwo trafia do ukrytego w lesie domu czarownicy. Skupiając się na relacji, jaka zaczyna łączyć młodą bohaterkę (świetna Sophia Lillis) z wiedźmą, reżyser tworzy niepokojącą opowieść o dojrzewaniu i odkrywaniu siebie.

"Czarownica miłości" to kolejna komedia w naszym zestawieniu. Tytułowej czarownicy nie można odmówić uroku osobistego, niestety czar, jaki rzuca na swoich wybranków, ma dla nich poważne konsekwencje. Estetyka filmu Anny Biller nawiązuje do produkcji z lat 70., reżyserka przyjmuje jednak współczesną feministyczną perspektywę, w zabawny sposób opowiadając o wojnie płci i problemach, z jakimi stykają się kobiety.

"Wiedźmy" w reżyserii Nicolasa Roega to jedna z największych traum naszej młodości. Jako dzieci oglądaliśmy ten film przez palce, a szczególne wrażenie zrobiła na nas scena, w której grana przez Anjelikę Huston bohaterka ujawnia się jako czarownica. Wydaje nam się zresztą, że Jej Wysokość Wiedźma robiła (i wciąż robi!) wrażenie nie tylko na najmłodszych... Opowieść o chłopcu, który niespodziewanie trafia na zlot czarownic, niedawno doczekała się remake'u. W porównaniu z oryginałem film w reżyserii Roberta Zemeckisa z Anne Hathaway w roli głównej był jednak bajką dla grzecznych dzieci.

"Tajemnice lasu" to trzy baśniowe historie, które zostają splecione w jedną opowieść za sprawą postaci piekarza i jego pięknej żony. Wisi nad nimi klątwa rzucona przez mieszkającą po sąsiedzku wiedźmę. Teraz jednak nadarza się okazja na przerwanie złego losu. Muszą jedynie w ciągu trzech dni znaleźć kilka przedmiotów, których żąda czarownica. W roli czarownicy rewelacyjna Meryl Streep. Partnerują jej m.in. Emily Blunt, James Corden i Johnny Depp

"Hokus pokus" to komedia, która przyciągnie przed ekran zarówno dzieci, jak i rodziców. Jej bohaterkami są trzy czarownice z Salem, które 300 lat po śmierci powracają do świata żywych. Wsiadają na współczesne miotły (czyli mopy i odkurzacze) i ruszają w pościg za młodymi ludźmi, którzy przyczynili się do ich uwolnienia. Są zdeterminowane, bo od powodzenia misji zależy ich dalszy los... W rolach głównych Bette Midler, Sarah Jessica Parker i Kathy Najimy.

Tę historię znają wszystkie dzieci: dawno, dawno temu królewskiej parze urodziła się córka. Zazdrosna o urodę dziewczynki czarownica rzuciła na nią klątwę, którą zdjąć mogła tylko prawdziwa miłość... Disneyowska "Czarownica" to reinterpretacja klasycznej baśni, w której grana przez Angelinę Jolie czarownica Diabolina pokazuje nam swoją ludzką twarz. Choć stylówka wiedźmy jest dosyć mroczna, okazuje się ona istotą niezwykle wrażliwą, szlachetną i gotową do poświęceń. "Czarownica" to przepiękna opowieść o macierzyńskiej miłości.

"Czarownice z Salem" to dramat opowiadający o polowaniu na czarownice, jakie pod koniec XVII wieku rozegrało się w purytańskim miasteczku Salem. Grupa młodych dziewcząt spotyka się potajemnie w otaczającym osadę lesie. Oddając się tańcowi, wpadają w trans. Wkrótce do miejscowości przybywa sędzia, który ma rozstrzygnąć, czy doszło do kontaktu z siłami nieczystymi. W rolach głównych wystąpili Winona Ryder i Daniel Day-Lewis. Autorem scenariusza jest Arthur Miller.

Strach ma wielkie oczy. Doskonale wiedzą o tym twórcy kultowego horroru "Blair Witch Project". Posługując się genialnym w swej prostocie zabiegiem – ot, wystarczyło wystylizować produkcję na autentyczny materiał – osiągnęli zadziwiające efekty. Postanowili jednak iść o krok dalej i stworzyć legendę. Historia wiedźmy z lasów otaczających tytułową miejscowość szybko zaczęła żyć własnym życiem. Dziś, kiedy fake newsy czają się na każdym kroku, stworzenie (i utrzymanie przy życiu) tego typu mistyfikacji nie byłoby tak łatwe. Niemniej siła sugestii w "Blair Witch Project" działa doskonale. Ze świecą szukać straszniejszego horroru o czarownicach.

"Czarownice z "Eastwick" to czarna komedia George'a Millera z gwiazdorską obsadą. Susan Sarandon, Michelle Pfeiffer i Cher wcielają się w trzy wiedźmy – mieszkanki Nowej Anglii, które nieoczekiwanie odkrywają w sobie nadprzyrodzone zdolności. Uosobieniem ich marzeń o idealnym mężczyźnie jest grany przez Jacka Nicholsona Daryl Van Horne. Ekscentryczny nieznajomy odmienia ich życie, ale jednocześnie z jego przybyciem w miasteczku zaczynają mieć miejsce dziwne i mroczne wypadki... W 2009 na podstawie filmu "Czarownice z Eastwick" zrealizowano serial "Eastwick".

"Suspiria" w reżyserii Dario Argento jest dziś zaliczana do klasyki horroru. Główna bohaterka, Susy Banion (w tej roli Jessica Harper), to utalentowana tancerka, która rozpoczyna naukę w prestiżowej szkole baletowej. Choć dochodzi w niej do serii makabrycznych wypadków, nauczycielki ani dyrekcja zdają się nimi nie przejmować. Wkrótce okazuje się, że placówka działa pod rządami potężnej czarownicy... W 2018 roku film doczekał się remake'u, za sterami którego stanął Luca Guadagnino. Gwiazdami produkcji zostały Dakota Johnson i Tilda Swinton.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów o wiedźmach to "Czarownice". Film z 1922 roku to oryginalne połączenie horroru z dokumentem. Opowieść o przesądach i zabobonach, które tysiące niewinnych kobiet doprowadziły na stos pokazuje "czarownice" jako ofiary braku wiedzy o chorobach psychicznych. Reżyser Benjamin Christensen, który na potrzeby filmu wcielił się w postać diabła, po jego realizacji wyjechał ze Szwecji i rozpoczął karierę w Hollywood.

1

Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii

The VVitch: A New-England Folktale
1h 30m

Brazylia

Kanada

USA

Wielka Brytania

Tego filmu nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu! "Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii", czy jak kto woli "The Witch", rozpoczęła dwie kariery, które bacznie śledzimy: reżysera Roberta Eggersa i aktorki Ani Taylor-Joy. Nie dajcie się zmylić słowu "bajka" w tytule! Robert Eggers napisał scenariusz "Czarownicy...", opierając się na XVII-wiecznych pamiętnikach i dokumentach sądowych. Oparta na niedopowiedzeniach nieśpieszna narracja, przepiękna scenografia i kostiumy wiernie oddające ducha epoki, najbardziej niepokojące postacie dzieci od czasu "Omenu", a w końcu charyzmatyczna postać Czarnego Filipa... Wszystko to sprawiło, że o "Czarownicy..." rozmawialiśmy w redakcji jeszcze długo po seansie.