Twórcy oryginalnego "Blair Witch Project" zwracają się do Lionsgate. Czego chcą?

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Tw%C3%B3rcy+oryginalnego+%22Blair+Witch+Project%22+zwracaj%C4%85+si%C4%99+do+Lionsgate.+Czego+chc%C4%85-155163
Twórcy oryginalnego "Blair Witch Project" zwracają się do Lionsgate. Czego chcą?
Jakiś czas temu informowaliśmy, że twórcy oryginalnego "Blair Witch Project" nie mieli pojęcia o planowanym przez Lionsgate remake'u. Teraz gwiazdy horroru z 1999 roku domagają zwróciły się do studia w liście otwartym. Czego się domagają?
 

Gwiazdy oryginalnego "Blair Witch Project" zwracają się do Lionsgate


Znani z oryginalnego "Blair Witch ProjectHeather Donahue, Joshua Leonard i Michael Williams zwrócili się do studia Lionsgate w liście otwartym. Wypunktowali w nim swoje żądania:

1. Wynagrodzenie i tantiemy dla Heather, Michaela i Josha za usługi aktorskie świadczone w oryginalnym "Blair Witch Project" z ekwiwalentem równym sumie, która zostałaby przydzielona przez SAG-AFTRA, gdybyśmy w czasie pracy nad filmem mieli reprezentujący nas związek zawodowy. 

2. Znaczące uwzględnienie w konsultacjach dotyczących wszystkich inspirowanych "Blair Witch Project" rebootów, sequeli, prequeli, zabawek, atrakcjach w parkach rozrywki, escape roomów itp., jakie powstaną w przyszłości i przy których można założyć, że nazwiska lub podobizny Heather, Michaela i Josha zostaną wykorzystane do celów promocyjnych.

Uwaga: nasz film doczekał sie już dwóch rebootów i oba te filmy były rozczarowaniem z perspektywy fanów / finansów / krytyki. Oba te filmy powstały bez znaczącego udziału twórców oryginału. Jako twórcy oryginalnego "Blair Witch Project", którzy od 25 lat słuchają fanów mówiących, co im się podoba i czego oczekują, jesteśmy waszą największą, choć jeszcze niewykorzystaną tajną bronią!

3. "The Blair Witch Grant": grant w wysokości 60 tysięcy dolarów (tyle wynosił budżet oryginalnego filmu), który corocznie będzie przyznawany przez Lionsgate nieznanym / początkującym filmowcom, by wspomóc prace nad ich debiutem. Ma to być GRANT, a nie fundusz rozwojowy, dlatego Lionsgate nie zostanie właścicielem żadnych praw do sfinansowanych z niego projektów.


Twórcy oryginalnego "Blair Witch Project" wspierają gwiazdy filmu. Przeczytaj ich oświadczenie


Heather Donahue, Joshua Leonard i Michael Williams zostali poparci przez reżysera i producentów oryginalnego "Blair Witch Project". Eduardo Sánchez, Daniel Myrick, Gregg Hale, Robin Cowie i Michael Monello podpisali się pod oświadczeniem, w którym czytamy:

Choć my, twórcy oryginału, szanujemy prawo Lionsgate do zarabiania na własności intelektualnej wedle własnego uznania, czujemy się w obowiązku podkreślenia, że do sukcesu filmu znacząco przyczyniła się oryginalna obsada – Heather Donahue, Joshua Leonard i Mike Williams. Są oni dosłownie twarzami tego, co stało się franczyzą, ich podobizny, głosy i prawdziwe nazwiska są nierozerwalnie związane z "Blair Witch Project". Ich wyjątkowy wkład w ten projekt nie tylko przyczynił się do autentyczności dzieła, ale wciąż rezonuje z publicznością na całym świecie. 

Celebrujemy dziedzictwo naszego filmu i jednocześnie wierzymy, że aktorzy zasługują na uznanie za ich trwałe związki z franczyzą.


"Blair Witch Project" – popkulturowy fenomen. Zobacz zwiastun


Przy budżecie wynoszącym ledwie 35 tysięcy dolarów (a wraz kosztami post-produkcji i marketingu ok. 250 tysięcy) i jednej z najbardziej pomysłowych kampanii marketingowych w dziejach kina, oryginał w reżyserii Daniela Myricka i Eduardo Sancheza zarobił na całym świecie zawrotne 249 milionów dolarów i z miejsca stał się filmem kultowym. Zamieniło to na wpół amatorską produkcję w jeden z największych sukcesów w dziejach kina.  Zobaczcie jej zwiastun: Owocem tego sukcesu był nieudany sequel z 2001 roku, a także pełnoprawny remake/reboot Adama Wingarda z 2016 roku oraz seria książek, komiksów i gier wideo. Jedną z nich, "Blair Witch", stworzyło polskie studio Bloober Team. 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones