UPDATE. Oscary 2019: Węgrzy stawiają na laureata nagrody Akademii

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/UPDATE.+Oscary+2019%3A+W%C4%99grzy+stawiaj%C4%85+na+laureata+nagrody+Akademii-129887
UPDATE: Do 35 wzrosła liczba państw, które mają już swoich kandydatów do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Do rywalizacji przystąpiły właśnie: Węgry i Grecja.


Węgrzy nie zaskoczyli i postawili na nowy film László Nemesa, reżysera "Syna Szawła", który zdobył Oscara przed trzema laty. "Schyłek dnia" miał swoją premierę przed tygodniem na festiwalu w Wenecji, gdzie zdobył nagrodę FIPRESCI.

Z kolei reprezentantem Grecji został dramat Dory Masklavanou pod tytułem "Polyxeni". Kraj ten nigdy nie zdobył Oscara. Pięciokrotnie jednak zdołał wywalczyć nominację.


Do 33 tytułów wzrosła lista pretendentów do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Swoich kandydatów wystawiły właśnie Rosja i Paragwaj.


Choć na polskiego kandydata do Oscara wciąż musimy czekać, to polski akcent w tegorocznej rywalizacji już mamy. Zapewniła go Rosja, która wystawiła do rywalizacji wyprodukowany we współpracy z Polską dramat z czasów II wojny światowej "Sobibór".

Samodzielnie Rosja walczy o Oscary od 27 lat. W tym czasie zdobyła jedną statuetkę i sześć nominacji. Jednak większość tych wyróżnień zapewnili Rosji dwaj reżyserzy: Nikita Michałkow (Oscar i 2 nominacje) oraz Andriej Zwiagincew (2 nominacje).

Po raz trzeci o nagrodę amerykańskiej Akademii powalczy Paragwaj. Kraj ten postawił na obsypany na tegorocznym festiwalu w Berlinie film "Dziedziczki" (m. in. Srebrny Niedźwiedź dla aktorki Any Brun i nagroda FIPRESCI).


Poprzednie dwa filmy wystawione przez Paragwaj nie zyskały uznania Akademii i nie znalazły się nawet na skróconych listach do nominacji.

Państwa mają czas do 1 października, by zgłosić swoich kandydatów do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Do tej pory uczyniły to:

Austria: "Walc Waldheima"
Belgia: "Dziewczyna"
Białoruś: "Chrustal"
Chorwacja: "Osmi povjerenik"
Ekwador: "Un hijo de hombre"
Estonia: "Võta või jäta"
Finlandia: "Eutanazjer"
Grecja: "Polyxeni"
Gruzja: "Namme"
Hiszpania: "Campeones"
Holandia: "Bankier oporu"
Izrael: "Cukiernik"
Japonia: "Manbiki kazoku"
Kolumbia: "Sny wędrownych ptaków"
Korea Południowa: "Płomienie"
Kosowo: "Małżeństwo"
Litwa: "Piękni przegrani: inny świat"
Luksemburg: "Dobry kraj"
Łotwa: "Turpinājums"
Niemcy: "Werk ohne Autor"
Norwegia: "Co ludzie powiedzą"
Rosja: "Sobibór"
Palestyna: "Wspominając demony"
Paragwaj: "Dziedziczki"
Rumunia: "Îmi este indiferent daca în istorie vom intra ca barbari"
Serbia: "Izgrednici"
Singapur: "Buffalo Boys"
Słowacja: "Tłumacz"
Szwajcaria: "Eldorado"
Szwecja: "Granica"
Turcja: "Dzika grusza"
Ukraina: "Donbas"
Wenezuela: "Rodzina"
Węgry: "Schyłek dnia"
Wielka Brytania: "Nie jestem czarownicą"