WENECJA 2016: Jerzy Skolimowski i Jean-Paul Belmondo ze Złotymi Lwami

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/WENECJA+2016%3A+Jerzy+Skolimowski+i+Jean-Paul+Belmondo+ze+Z%C5%82otymi+Lwami-118441
Rada dyrektorów Biennale di Venezia ogłosiła, że od tego roku na Festiwalu Filmowym w Wenecji przyznawane będą dwa Złote Lwy za całokształt dokonań artystycznych. Jeden przyznawany będzie reżyserom lub innym członkom ekipy filmowej. Drugi z kolei otrzymywać będą aktorzy lub aktorki.

GettyImages-487285102.jpg Getty Images © Tristan Fewings


Reżyserskiego Złotego Lwa za całokształt dokonań artystycznych otrzyma w tym roku Polak Jerzy Skolimowski. Zdaniem dyrektora festiwalu, Alberto Barbery, jest on jednym z dwóch twórców (obok Polańskiego), którzy przyczynili się do odrodzenia się polskiego kina w latach 60. ubiegłego wieku. Skolimowski jest dobrze znany w Wenecji. Pokazał tam cztery swoje filmy, z czego trzy wyjechały z festiwalu z nagrodami: "Latarniowiec" (nagroda specjalna jury), "Essential Killing" (nagroda specjalna jury) i "11 minut" (nagroda jury młodych).

Aktorskiego Złotego Lwa za całokształt dokonań artystycznych przyznano Francuzowi Jean-Paulowi Belmondo. Jest on ikoną światowego kina i jedną z twarzy francuskiej nowej fali. Jak jednak podkreśla dyrektor festiwalu, jest on artystą wszechstronnym, który cieszy się poważaniem reżyserów reprezentujących różne podejścia do kręcenia filmów.

73. Festiwal Filmowy w Wenecji odbędzie się w dniach 31 sierpnia-10 września.
Udostępnij: