Orły 2023: Jerzy Skolimowski tryumfuje. Sześć statuetek dla "IO"

Informacja nadesłana autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Or%C5%82y+2023%3A+Jerzy+Skolimowski+tryumfuje.+Sze%C5%9B%C4%87+statuetek+dla+%22IO%22-149844
Orły 2023: Jerzy Skolimowski tryumfuje. Sześć statuetek dla "IO"
Polska Akademia Filmowa po raz 25. przyznała Orły. Wielkim tryumfatorem gali był "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Zdobył nie tylko główną nagrodę, ale także statuetki za najlepszą reżyserię, scenariusz, zdjęcia, montaż i muzykę. Wszystkich laureatów prezentujemy poniżej. 

Najlepszy film


"IO" (reż. Jerzy Skolimowski)



Oglądany z perspektywy zwierzęcia, świat wydaje się tajemniczą zagadką. IO, szary osiołek o melancholijnych oczach, spotyka na swojej drodze ludzi dobrych i złych, doświadcza radości i bólu. Jego losem rządzi przypadek, który w sekundę zmienia szczęście w rozpacz, a smutek w nieoczekiwaną błogość. Ale IO ani na chwilę nie traci swojej niewinności.

Naszą recenzję znajdziecie TUTAJ

Najlepsza reżyseria


Jerzy Skolimowski za film "IO". 

Najlepszy scenariusz


Ewa Piaskowska, Jerzy Skolimowski za film "IO" (reż. Jerzy Skolimowski)

Najlepsza główna rola kobieca


Dorota Pomykała za film "Kobieta na dachu" (reż. Anna Jadowska)

Najlepsza główna rola męska


Dawid Ogrodnik za film "Johnny" (reż. Daniel Jaroszek

Najlepsze zdjęcia


Michał Dymek za film "IO" (reż. Jerzy Skolimowski)

Najlepsza muzyka


Paweł Mykietyn za film "IO" (reż. Jerzy Skolimowski)

Najlepszy filmowy serial fabularny


"Wielka woda" (reż. Jan Holoubek, Bartłomiej Ignaciuk, scen. Kasper Bajon, Kinga Krzemińska)



Wielka fala powodziowa zbliża się do Wrocławia. Lokalne władze, na czele z aspirującym urzędnikiem Jakubem Marczakiem (Tomasz Schuchardt), ściągają do miasta wykwalifikowaną hydrolożkę, Jaśminę Tremer (Agnieszka Żulewska), aby za wszelką cenę uratować miasto. W tym samym czasie Andrzej Rębacz (Ireneusz Czop) wraca do rodzinnych Kęt pod Wrocławiem nieoczekiwanie stając na czele zbuntowanych mieszkańców wsi, którzy nie chcą dopuścić do zniszczenia wału przeciwpowodziowego. Z biegiem czasu, pod narastającą presją władze podejmują trudną decyzję, która na zawsze zmieni życie głównych bohaterów oraz historię całego regionu i jego mieszkańców.

Naszą recenzję znajdziecie TUTAJ

Najlepszy montaż


Agnieszka Glińska za film "IO" (reż. Jerzy Skolimowski)

Najlepsze kostiumy


Dorota Roqueplo za film "Brigitte Bardot cudowna" (reż. Lech Majewski)

Najlepsza scenografia


Marcelina Początek-Kunikowska za film "Orzeł. Ostatni patrol" (reż. Jacek Bławut)

Najlepszy film europejski


"Ennio" (reż. Giuseppe Tornatore)



Ponad 500 filmów wybrzmiałoby inaczej, gdyby nie on. Ennio Morricone to nie tylko jeden z najbardziej płodnych kompozytorów muzyki filmowej w historii, ale również uwielbiana przez międzynarodową publiczność legenda kina, której twórczość została dwukrotnie nagrodzona Oscarem. "Ennio" jest żywiołowym portretem geniusza, nakreślonym przez wiernego przyjaciela i znakomitego reżysera. Giuseppe Tornatore zaprasza nas w wyjątkowo osobistą podróż po prywatnym i artystycznym życiu wspaniałego kompozytora. Towarzyszą nam w niej wspominający go artyści i reżyserzy, tacy jak Bernardo Bertolucci, Clint Eastwood, Bruce Springsteen, Quentin Tarantino, John Williams czy Wong Kar Wai, ale przede wszystkim wtóruje nam niezapomniana filmowa muzyka Mistrza. W końcu, historia jego życia to historia kina.

Naszą recenzję znajdziecie TUTAJ

Najlepsza charakteryzacja


Lilianna Gałązka za film "Johnny" (reż. Daniel Jaroszek)

Najlepszy film dokumentalny


"Lombard" (reż. Łukasz Kowalski)



Ulice szare, dzielnica biedna, a w tym wszystkim para kolorowych ptaków. Charakterna Jola i pomysłowy Wiesiek od lat prowadzą jeden z największych lombardów w Europie. Biznes, który niegdyś cieszył się sporym powodzeniem, dziś podupada. Bytomskie przedmieścia, dokąd przeniesiono magazyn, utrudniają dotarcie do klientów i przedsiębiorstwo bardzo szybko staje się nierentowne. Sytuacji nie ułatwiają rodzinne niesnaski, związek pary wisi na włosku. Wyprzedaże nie pomagają, ale Jola nie daje za wygraną i wpada na pewien pomysł. Czy coraz bardziej skonfliktowanej parze uda się uniknąć bankructwa i odbudować relację? Sprawdźcie, czy można odnaleźć miłość wśród sterty kabli.

Naszą recenzję znajdziecie TUTAJ.

Nagroda publiczności


"Johnny" (reż. Daniel Jaroszek)



"Johnny" to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która wzrusza i inspiruje. Opowiedziana z perspektywy podopiecznego Jana Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego – chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu. Patryk włamuje się do domku w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego ks. Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc śmiertelnie chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A czyni to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje się pacjentem swojego hospicjum. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie.

Naszą recenzję znajdziecie TUTAJ.

Najlepszy dźwięk


Radosław Ochnio, Michał Fojcik za film "Orzeł. Ostatni patrol" (reż. Jacek Bławut)

Najlepsza drugoplanowa rola męska


Andrzej Seweryn za film "Śubuk" (reż. Jacek Lusiński)

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca


Maria Pakulnis za film "Johnny" (reż. Daniel Jaroszek)

Odkrycie roku


Damian Kocur – najlepsza reżyseria za film "Chleb i sól"



Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.

Naszą recenzję znajdziecie TUTAJ.


Przypominamy o trwającym głosowaniu w naszej ANKIECIE OSCAROWEJ. TUTAJ znajdziecie nominacje we wszystkich kategoriach. Kto Waszym zdaniem powinien zdobyć nagrody Akademii?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones