WIDEO: Debata o konflikcie na Bliskim Wschodzie

Filmweb /
https://www.filmweb.pl/news/WIDEO%3A+Debata+o+konflikcie+na+Bliskim+Wschodzie-60640
Zapraszamy do obejrzenia wideo-relacji z debaty "Bliski Wschód, konflikt i TY". Odbyła się ona po pokazie seansie dokumentu "Jaffa. Chimeryczna pomarańcza", który pokazywany jest w ramach tegorocznego festiwalu Planete Doc Review.




Film jest jeszcze jedną próbą uzmysłowienia widzowi istoty konfliktu arabsko-syjonistycznego. Tym razem przy pomocy symbolicznej pomarańczy, która z rąk arabskich mieszkańców Jaffy przechodzi w ręce żydowskich osadników w Palestynie. To film historyczny i po trosze filozoficzny, gdzie padają mniej znane słowa, o Arabach i Żydach „żyjących jak jedna rodzina” i o „Nowym Świecie”, o osadnikach, którzy mieli „przekształcić ziemię w krainę wypełnienia mitu”. Montaż starych, czarno-białych i nowszych, kolorowych kronik filmowych stwarza malarskie tło do wypowiedzi postaci, Arabów i Żydów, relacjonujących wydarzenia, każdy ze swego punktu widzenia. Film nie pretenduje do neutralności, jego przesłanie jest wyraziste. Widz może to przesłanie przyjąć lub odrzucić, ale w żadnym przypadku nie powinien pozostać obojętny. W tym siła dokumentu filmowego, który prezentuje nam reżyser.


W debacie udział wzięli:

Eyal Sivan - reżyser filmu "Jaffa. Chimeryczna pomarańcza", oraz zaproszeni goście:

Iwona Kurz - pracownik Zakładu Filmu i Audiowizualności Instytutu Kultury Polskiej UW. Zajmuje się historią i teorią mediów wizualnych.

Patrycja Sasnal - politolog i arabistka. Pracuje w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych jako analityk ds. Bliskiego Wschodu.

Tygodnik „Polityka” reprezentują w debacie:

Roman Frister - podczas II wojny światowej więziony w Oświęcimiu i Mauthausen. Wrócił do Polski w roku 1947, pracował jako dziennikarz „Słowa Polskiego” we Wrocławiu. Emigrował do Izraela w 1957. Redaktor w hebrajskim dzienniku „Ha'aretz”, dyrektor Wyższej Szkoły Dziennikarskiej w Tel Awiwie. Autor licznych książek (trzy wydane w Polsce). Od 1992 r. do 2009 r. korespondent „Polityki” na Bliskim Wschodzie. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi. Od grudnia 2009 r. mieszka w Warszawie.

Marek Ostrowski - moderator debaty. Kierownik działu zagranicznego tygodnika „Polityka”. W latach 1979-1994 korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Paryżu, a potem w Genewie  i w Londynie. Autor książki „Co nas obchodzi świat. Ściągawka na czas chaosu”.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones