Wiemy, ile kosztowała trylogia "Hobbit"

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Wiemy%2C+ile+kosztowa%C5%82a+trylogia+%22Hobbit%22-107935
Jak wynika z danych ujawnionych przez władze Nowej Zelandii, trzy filmy z serii "Hobbit" kosztowały łącznie aż 745 milionów dolarów.


Realizacja każdego z filmów pochłonęła więc średnio 248 milionów. Warto przypomnieć, iż dekadę wcześniej budżet trylogii "Władcy Pierścieni" wyniósł łącznie 281 milionów.

Wytwórnia Warner Bros. tłumaczy, że mnóstwo pieniędzy pochłonęła realizacja filmów w 3D oraz nieużywanym do tej pory formacie 48 klatek na sekundę. Przypomnijmy: jeszcze w 2007 roku reżyser Peter Jackson szacował, iż nakręci dwie części "Hobbita" za 300 milionów dolarów.   

"Niezwykła podróż" oraz "Pustkowie Smauga" zarobiły do tej pory w kinach 2 miliardy dolarów. Można przypuszczać, że ostatnia odsłona trylogii, "Bitwa pięciu armii", dołoży do tej fortuny kolejny miliard. Polska premiera planowana jest na Boże Narodzenie.

Już wkrótce Nowa Zelandia ugości kolejną hollywoodzką ekipę. Na Antypody zmierza James Cameron z następnymi "Avatarami". Filmowcy zamierzają wydać co najmniej 412 milionów dolarów.
Udostępnij: