Zapraszamy na oscarową noc z redakcją Filmwebu

Filmweb
https://www.filmweb.pl/news/Zapraszamy+na+oscarow%C4%85+noc+z+redakcj%C4%85+Filmwebu-142131
Zapraszamy na oscarową noc z redakcją Filmwebu
autor: Santi Visalli
W nocy z niedzieli na poniedziałek o godzinie 02:00 czasu polskiego rozpocznie się 93. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Redakcja Filmwebu będzie ją relacjonować na gorąco w trakcie specjalnej transmisji LIVE na Facebooku.

Bądźcie z nami! Komentujcie Oscary i zadawajcie pytania naszym dziennikarzom. Zapraszają: Julia Taczanowska, Jakub Popielecki, Michał Walkiewicz i Łukasz Muszyński.

Już jutro ogłosimy wyniki naszej ankiety oscarowej. Macie więc ostatnią szansę, aby wesprzeć głosami filmy, które Waszym zdaniem powinny dostać Oscary. Ankietę znajdziecie TUTAJ. W poniedziałek przekonamy się, czy Wasz gust pokrywa się z wyborami Akademii.Niekwestionowanym faworytem tegorocznych Oscarów jest "Mank" Davida Finchera. Obraz zdobył bowiem aż 10 nominacji, w tym dla najlepszego filmu, za reżyserię, aktora pierwszoplanowego i aktorkę drugoplanową.

Polacy również mają, komu kibicować. Po raz pierwszy w swojej karierze o statuetkę Oscara powalczy operator Dariusz Wolski. Otrzymał nominację za zdjęcia do filmu "Nowiny ze świata". Obraz w sumie ma szansę na cztery statuetki.   

"Mank" w liczbie nominacji wyraźnie uciekł konkurencji. Grupa pościgowa jest mocno zróżnicowana. Aż sześć filmów zdobyło bowiem po sześć nominacji. Są to: "Nomadland", "Minari", "Proces Siódemki z Chicago", "Judas and the Black Messiah", "Sound of Metal" i "Ojciec". Pięć nominacji otrzymały zaś: "Ma Rainey: Matka bluesa" i "Obiecująca. Młoda. Kobieta.".

Na uwagę również nominacja dla Glenn Close. Aktorka bowiem powalczy o Oscara za rolę, która zaledwie parę dni wcześniej została nominowana do Złotej Maliny.

Z wydarzeń historycznych warto zwrócić uwagę, że Chloe Zhao jest pierwszą niebiałą kobietą, która otrzymała nominację do Oscara za reżyserię. Po raz pierwszy w historii w tej kategorii o statuetkę ubiegać się będą w sumie dwie kobiety.

Wszystkie nominacje znajdziecie TUTAJ, na naszej specjalnej stronie poświęconej Oscarom.