Dwaj Polacy wśród 395 nowych członków Akademii

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/395+nowych+cz%C5%82onk%C3%B3w+Akademii%2C+w+tym+dwaj+Polacy-143016
Dwaj Polacy wśród 395 nowych członków Akademii
źródło: Getty Images
autor: Tim Boyle
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej powiększyła się o 395 nowych członków, wśród których są m.in. nominowani w tym roku do Oscara (lub nagrodzeni statuetką) Maria Bakalova, Andra Day, Vanessa Kirby, Yuh-Jung Youn, Leslie Odom Jr., Paul Raci czy Steven Yeun.

Na liście znalazło się również dwóch Polaków. To operator Piotr Sobociński Jr. ("Boże ciało", "Jak najdalej stąd", "Wołyń") oraz dźwiękowiec Mirosław Makowski ("Zimna wojna" i "Ida").

Do Akademii dołączyli też m.in. Emerald Fennell, Florian Zeller, Yahya Abdul-Mateen II, Carrie Coon, Sean Durkin czy Jonathan Glazer.

Wśród nowych członków jest 89 osób nominowanych do Oscara i 25 laureatów statuetek. 46% spośród nich to kobiety, 39% reprezentuje mniejszości etniczne/rasowe, a 53% pochodzi z krajów spoza USA.

Po uwzględnieniu nowych członków ilość członków Akademii kwalifikujących się do głosowania wyniesie około 9,750 osób. Ostateczna liczba nie jest jeszcze potwierdzona, bo zaproszeni muszą teraz potwierdzić swoje członkostwo.

W tym roku przyjęto dużo mniej nowych członków niż w zeszłych latach. Rok temu skład Akademii powiększył się o 819 osób, a w 2018 - o rekordowe 928.