Zmarł Alberto Grimaldi, producent wielu klasyków kina

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Zmar%C5%82+Alberto+Grimaldi%2C+producent+wielu+klasyk%C3%B3w+kina-141022
Zmarł Alberto Grimaldi, producent wielu klasyków kina
źródło: Getty Images
autor: NurPhoto
Alberto Grimaldi, wybitny włoski producent, kierownik planu, współpracownik Sergia Leone, Bernardo Bertolucciego i Martina Scorsese, nie żyje. Miał 95 lat. 


Grimaldi urodził się w Neapolu w 1925 roku. Kinem zainteresował się po ukończeniu tamtejszego wydziału prawa. Po założeniu własnej firmy producenckiej Produzioni Europee Associati w 1961 roku wyspecjalizował się w spaghetti westernach. Najsłynniejsze z nich - "Dobry, zły i brzydki", "Za kilka dolarów więcej" - wyreżyserował mistrz Sergio Leone

W trakcie swojej długiej, ponad 40-letniej kariery, Grimaldi wyprodukował ponad 80 filmów. Były wśród nich pozycje z żelaznej klasyki kina: "Ostatnie tango w Paryżu" Bertolucciego, "Ginger i Fred" Felliniego, "Człowiek z La Manchy" Hillera, "Salo" Pasoliniego, wreszcie - "Gangi Nowego Jorku" Scorsese. Za ten ostatni film otrzymał pierwszą i jedyną oscarową nominację w swojej karierze. 

O śmierci Grimaldiego poinformował jego syn. Wedle jego słów, artysta odszedł spokojnie, otoczony rodziną i przyjaciółmi. 
Udostępnij: