Znamy kolejne szczegóły programu Transatlantyk Festival

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Znamy+kolejne+szczeg%C3%B3%C5%82y+programu+Transatlantyk+Festival-122616
Odliczanie czas zacząć - na niespełna 100 dni przed rozpoczęciem ogłaszamy pierwsze tytuły filmowe i wybrane sekcje tegorocznej edycji Transatlantyk Festival! Przedstawiamy szczegóły dotyczące Kina Kulinarnego, przybliżamy postać Barbary Sass-Zdort - bohaterki festiwalowej retrospektywy, zapowiadamy także obecne po raz pierwszy na Transatlantyku wydarzenia branżowe oraz zupełnie nowe wyróżnienie - nagrodę dystrybucyjną Transatlantyk Distribution Award.


Pierwszymi tytułami filmowymi, jakie ogłaszamy na tegoroczną edycję Transatlantyku są: świetnie przyjęty na Berlinale dramat Grega Zglińskiego "Zwierzęta", nowy film Volkera Schloendorffa "Return to Montauk", szwajcarski film obyczajowy "The Divine Order", opowiadający o walce kobiet o prawa wyborcze w Szwajcarii lat 70. czy poetycka impresja filmowa "Ascent". Wszystkie te tytuły znajdą się w naszej sekcji Panorama. W sekcji Docs pokażemy m.in. dokument "Don't Blink Robert Frank", sfilmowaną historię życia jednego z najważniejszych amerykańskich fotografów XX wieku oraz "Jerry Lewis: Man Behind The Clown" - opowieść o wybitnym (i bardzo niedocenionym) komiku.

W 2017 roku z przyjemnością zapraszamy widzów na seanse w ramach nowej sekcji Historie Kina. Co roku będziemy przedstawiać w niej najważniejsze filmy z historii X Muzy, tytuły najwybitniejszych twórców, które każdy miłośnik filmu powinien znać. Motywem przewodnim Historii Kina będą w tym roku słynne debiuty. Trzema pierwszymi pozycjami, które ogłaszamy na najbliższą edycję Transatlantyku są "The Gold Diggers" Sally Potter, "Noc myśliwego" Charlesa Laughtona i "Czekolada" Claire Denis. Z kolei bohaterką filmowej retrospektywy na Transatlantyku będzie Barbara Sass-Zdort, wybitna twórczyni polskiego kina, autorka filmów pokazujących Polskę z kobiecej perspektywy. Skład ogłoszonych podczas konferencji prasowej sekcji uzupełniają Girl Power! (seanse plenerowe, przygotowywane wspólnie z łódzkim cyklem Polówka), Sezon, Dzieci, Kino Klasy B i Inne Szaleństwa oraz niezwykle lubiane przez widzów Kino Łóżkowe.


Nie zabraknie także Kina Kulinarnego, a o podniebienia widzów zadbają znakomici szefowie kuchni: Wojciech Modest Amaro, Katarzyna Daniłowicz, Robert Skubisz, Sebastian Krauzowicz, Tomasz Purol oraz Mariusz Pieterwas. Pierwszymi tytułami filmowymi tej sekcji są "Soul", "Boone" i "Monsieur Mayonnaise". Program sekcji powstał przy współpracy z kuratorem Kulinarisches Kino międzynarodowego festiwalu filmowego w Berlinie - Thomasem Struckiem.

Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy wręczymy nagrodę Transatlantyk Distribution Award w wysokości 40 000 zł, a jej laureata wyłonimy w głosowaniu publiczności. Nagrodę otrzyma firma dystrybucyjna, która wprowadzi zwycięski tytuł do regularnej dystrybucji w polskich kinach. W konkursie wezmą udział wszystkie filmy pokazywane premierowo w sekcjach Panorama i Docs. Podczas tegorocznego festiwalu Transatlantyk zadebiutuje także Lodołamacz, wydarzenie skierowane do polskiej branży filmowej, którego celem jest pogłębienie wiedzy na tematy związane z funkcjonowaniem rynku filmowego w Polsce i na świecie. Zadaniem pierwszej edycji Lodołamacza jest przybliżenie, zarówno w teorii, jak i w praktyce umiejętności poruszania się po rynku dystrybucyjnym.

Wraz z Instytutem Adama Mickiewicza mamy przyjemność ogłosić zupełnie nowy konkurs na najlepszy film krótkometrażowy: "Poczuj wolność okiem kamery" Tegorocznym hasłem konkursu jest motyw przewodni Festiwalu Transatlantyk "The Power of Woman - Siła Kobiety". Udział w nim mogą wziąć twórcy do 35. roku życia, a ich film powinien trwać maksymalnie 10 minut.

W tym roku sprzedaż akredytacji na festiwal ruszy 26 kwietnia. Akredytacje festiwalowe dla widzów będą kosztować 90 zł, studentom i licealistom oferujemy akredytację ze zniżką w cenie 60 zł. Akredytacja uprawnia do wejścia na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu, z wyłączeniem Gali Otwarcia, Gali Zamknięcia festiwalu oraz pokazy Kina Kulinarnego i Kina Łóżkowego. Pojedynczy bilet na wydarzenie w ramach Kina Kulinarnego (pokaz filmu oraz uroczysta kolacja w wyjątkowym towarzystwie koneserów kulinariów i gości festiwalu) kosztuje 200 zł. Dostępne będą również akredytacje branżowe i prasowe. Cena biletu na pojedynczy seans filmowy festiwalu będzie wynosić 7 zł. Sprzedaż rozpocznie się od 7 lipca. Pełen dochód ze sprzedaży akredytacji i biletów zasili Fundusz Wsparcia - całość zysku z Funduszu Wsparcia zostanie przekazana na najbliższy nabór kulturotwórczego programu MIKROGRANTY w Łodzi.
Udostępnij: