Transatlantyk po raz ósmy rozwija żagle

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Transatlantyk+po+raz+%C3%B3smy+rozwija+%C5%BCagle-128656
Transatlantyk po raz kolejny przypłynie do miasta Łodzi, aby zaskoczyć widzów ponad 300 projekcjami filmowymi z całego świata. Premierowe dzieła zostaną zaprezentowane w sekcji Nowe Kino. Tegoroczna, ósma już edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk odbędzie się w dniach od 13 do 20 lipca w Mieście Filmu UNESCO.


Transatlantyk, zgodnie z ideą jego założyciela i dyrektora, laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka, opowiada o współczesnym świecie przez pryzmat filmu i muzyki. W 2018 roku chcemy przyjrzeć się temu, czym dzisiaj jest niepodległość i suwerenność, ponieważ wiemy, że w kinie też nie ma ważniejszej wartości niż niezależność i wolność artystyczna.

W sekcji Nowe Kino Transatlantyk pokaże przedpremierowo m. in. długo wyczekiwany przez widzów "Sicario 2: Soldado", czyli najnowszy film twórcy "GomorryStefano Sollima oraz fascynujący portret Romy Schneider w filmie "Trzy dni w Quiberon" francusko-irańskiej reżyserki Emily Atef. Bohaterami sekcji retrospektywnych Zbliżenie będą światowej sławy twórcy. Widzowie obejrzą filmy zmarłych niedawno wybitnych reżyserów - ojca chrzestnego rumuńskiej nowej fali - Luciana Pintilie, autora "Rekonstrukcji", "Dębu" czy "Dlaczego bija w dzwony, Mitica?" oraz czeskiego mistrza Milosa Formana znanego z "Lotu nad kukułczym gniazdem", "Skandalisty Larryego Flynta" czy "Amadeusza". Jednym z najważniejszych elementów tegorocznego programu będzie retrospektywa Andrzeja Barańskiego w ramach, której będzie szansa zobaczyć m.in. "Dwa księżyce", "Kobietę z prowincji" oraz "Nad rzeką której nie ma".

Na Transatlantyk Festival nie zabraknie również seansów Kina Kulinarnego, wyjątkowego programu organizowanego we współpracy z Berlinale. Widzowie rozsmakują swoje zmysły oglądając m.in. jeden z pierwszych filmów dwukrotnego zdobywcy Oscara Anga Lee "Jedz i pij, mężczyzno i kobieto" czy "Krew jak wino" Emily Railsback - przywieziony prosto z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale.

W ramach Plenerowego Kina Łóżkowego - jednego z 10 najwspanialszych kin świata według amerykańskiego serwisu BuzzFeed – Transatlantyk zaprezentuje m.in. "Atak paniki" pełnometrażowy debiut Pawła Maślony oraz "Sicario", amerykański thriller kryminalny w reżyserii Denisa Villeneuvea.

W programie tegorocznego festiwalu znajdą się m.in. sekcja Historie Kina, z klasykami kina światowego m.in. głośnymi "Tureckimi owocami" Paula Verhoevena; sekcja Sezon, z najlepszymi filmami roku m.in. oscarowymi "Trzema billboardami za Ebbing, Missouri" Martina McDonagha. Poza tym: Kino Nocą, Pokazy VR, Filmowy Klan Urwisów i Konkurs Filmów Krótkometrażowych.

Z kolei na miłośników muzyki czekają dwa prestiżowe międzynarodowe konkursy kompozytorskie, które zawsze gromadzą światową elitę młodych kompozytorów muzyki filmowej - Transatlantyk Instant Composition Contest oraz Transatlantyk Film Music Competition.

Organizatorem Festiwalu Transatlantyk jest Fundacja Transatlantyk Festival. Partnerem Głównym Festiwalu jest Miasto Łódź.