Historie Kina: Debiuty Mistrzów - nowa sekcja Transatlantyka

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Historie+Kina%3A+Debiuty+Mistrz%C3%B3w+-+nowa+sekcja+Transatlantyka-123831
Alejandro González Iñárritu, Bernardo Bertolucci, Michael Haneke i Terrence Malick – to tylko niektórzy z twórców, których pierwsze filmy zobaczymy w lipcu w ramach nowej sekcji HISTORIE KINA: DEBIUTY MISTRZÓW na festiwalu Transatlantyk.


Nowy cykl to pomysł festiwalu na przybliżenie widzom najciekawszych momentów z ponad 120-letniej historii kina. Obok filmów uznanych twórców znajdą się w nim dzieła nieco mniej znane, za to równie zasłużone dla rozwoju X Muzy. A skoro jest to pierwsza odsłona HISTORII KINA, organizatorzy nie mogli zacząć inaczej niż... od debiutów.

Jest tak wiele genialnych filmów w historii kina. Moment, kiedy ogarnia nas zachwyt, olśnienie filmem – to chwile, na które czekam. Nasza nowa sekcja HISTORIE KINA jest właśnie po to, aby dzielić się z widzami tymi wyjątkowymi przeżyciami – mówi Joanna Łapińska, dyrektor programowa festiwalu. – W tym roku pokażemy w niej dwanaście niezwykłych debiutów. I to w zasadzie jedyna rzecz, która te filmy łączy, bo tematycznie i stylistycznie są bardzo różne. Ale takie właśnie jest kino – ma wiele odcieni i zachwyca na tyle rozmaitych sposobów; jest różnorodne i nieprzewidywalne. HISTORIE KINA to nasz hołd dla jego potęgi i piękna.

Najstarszym filmem w sekcji jest "Noc myśliwego" Charlesa Laughtona (1955) – znakomity thriller z Robertem Mitchumem w roli fałszywego pastora. Co ciekawe, reżyserska kariera Laughtona skończyła się właśnie na debiucie – po "Nocy myśliwego" udzielał się już w filmach wyłącznie jako aktor. Ale to właśnie ten film stał się dla niego przepustką do historii kina: w 2008 roku redakcja słynnego magazynu "Cahiers Du Cinema" uznała go za drugi najlepszy film na świecie.

Nie mniej ciekawe anegdoty kryją się za pozostałymi tytułami. Swój debiutancki kryminał "Kostucha" (1962) Bernardo Bertolucci, późniejszy twórca "Ostatniego tanga w Paryżu", nakręcił w wieku zaledwie 21 lat. Terrence Malick, jeden z najbardziej oryginalnych współczesnych reżyserów, pierwszy film "Badlands" (1973) oparł na prawdziwej historii zakochanych, odpowiedzialnych za serię okrutnych morderstw. A eksperymentalny, bardzo rzadko pokazywany na dużym ekranie debiut Sally Potter pt. "The Gold Diggers" (1983) nakręciła ekipa złożona wyłącznie z kobiet.

Poza wspomnianym wyżej filmem Potter w programie HISTORII KINA zobaczymy jeszcze cztery niezwykłe debiuty z lat 80.: izraelski dramat antywojenny "Avanti Popolo" Rafiego Bukaia (1986), na poły biograficzną "Czekoladę" Claire Denis (1988) oraz dwa filmy z 1989 roku: "Siódmy kontynent" Michaela Haneke i "Brutalnego glinę" Takeshiego Kitano. Sekcję uzupełni "Kieszonkowiec" Zhangke Jia (1997) – jeden z najwybitniejszych azjatyckich filmów lat 90.; głośny meksykański dramat "Amores Perros" (2000) w reżyserii późniejszego twórcy "Birdmana" i "Zjawy", Alejandra Gonzáleza Iñárritu; nagrodzony Oscarem niemiecki dramat polityczny "Życie na podsłuchu" Floriana Henckela von Donnersmarcka (2006), a także najgłośniejszy polski debiut ostatniego sezonu, czyli "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego (2016).