Ogłoszono program 7. edycji Transatlantyk Festival

Blisko 200 filmów na kilkuset pokazach, znakomici goście ze świata kina i muzyki, Master Class Edwarda Nortona, Micheala Seresina i Lucrecii Martel oraz niezwykłe seanse w wyjątkowych warunkach, czyli Kino Kulinarne i Kino Łóżkowe - w piątek 14 lipca w Łodzi startuje siódmy już Transatlantyk Festival. W tym roku potrwa do 21 lipca.

plakat-page-001.jpg


"Siła kobiet płynie z połączenia pierwotnej odwagi i odpowiedzialności. To najważniejsze wartości" — mówi Jan A.P. Kaczmarek, dyrektor festiwalu. #siłakobiety jest hasłem tegorocznego Transatlantyku, a motyw ten odnajdziemy w wielu zaplanowanych w programie wydarzeniach.

W piątek, 14 lipca podczas Gali Otwarcia w Teatrze Wielkim w Łodzi w Wielkim Czytaniu Kobiet wezmą udział znane i cenione Polki - wśród nich m.in.: aktorki Zofia Wichłacz, Agnieszka Żulewska i Justyna Wasilewska, pisarki Sylwia Chutnik i Katarzyna Bonda, projektantka Joanna Klimas, reżyserki Joanna Kos-Krauze i Maria Sadowska. Spotkaniem z silnymi kobietami będą także dwie z tegorocznego cyklu retrospektyw - Zbliżenia: argentyńskiej reżyserki Lucrecii Martel, która jest gościem specjalnym festiwalu, oraz Barbary Sass. W programie festiwalu zaprezentowane zostaną również filmy o kobietach i tworzone przez kobiety oraz warsztaty dla profesjonalistek z branży filmowej.


TRANSATLANTYK PANORAMA

Sekcja Panorama to przegląd najważniejszych premier, z filmami nagradzanymi na światowych festiwalach. Jest wśród nich wyróżniony Złotą Kamerą w Cannes obraz "Montparnasse i dziewczyna" Léonor Sérraille, a także "W czterech ścianach życia" Philippe'a van Leeuwa — laureat Nagrody Publiczności w sekcji Panorama i Nagrody Specjalnej na festiwalu w Berlinie, "Syn Sofii" Eliny Psikou (nagroda Best International Narrative Feature na nowojorskim Tribeca Film Festival) oraz "Moja szczęśliwa rodzina" reżyserskiego duetu Nana Ekvtimishvili i Simon Gross (nagrodzona m.in. w Hongkongu, Seattle, Sofii i Lecce). W programie także głośny film "Pięćdziesiąt wiosen Aurory" oraz "Neruda".

Tegoroczna Panorama to również ciekawe tytuły prosto z Hollywood. Właśnie w Łodzi na Transatlantyku po raz pierwszy w Polsce pokazana zostanie "Dunkierka", najnowszy film Christophera Nolana z Tomem Hardym i Cillianem Murphym. Widzowie festiwalu obejrzą też kryminalne "Nocne życie" w reżyserii Bena Afflecka oraz "Wind River" autorstwa nominowanego do Oscara Taylora Sheridana (w roli głównej Jeremy Renner).


TRANSATLANTYK DOCS

Ta sekcja to autorski wybór najciekawszych filmów dokumentalnych z Polski i zagranicy. W programie m.in. polska premiera "Napalmu" w reżyserii legendy światowego dokumentu, Claude'a Lanzmanna, który powracając po latach do Korei Północnej kręci film o przenikaniu się mitologii narodowych z osobistymi.


TRANSATLANTYK DISTRIBUTION AWARD

W tym roku po raz pierwszy wręczona zostanie Transatlantyk Distribution Award. Jej laureata wybierze festiwalowa publiczność, a o nagrodę powalczy blisko 50 filmów. W konkursie biorą udział wszystkie tytuły pokazywane premierowo w sekcjach Panorama i Docs. Po festiwalu Transatlantyk Distribution Award trafi do dystrybutora, który zdecyduje się na wprowadzenie zwycięskiego tytułu do kin.
 
NAGRODA MŁODYCH KRYTYKÓW

Z kolei jury złożone ze zwycięzców konkursu organizowanego w ramach Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja wręczy własne wyróżnienie najlepszemu debiutującemu reżyserowi. Zwycięzca zostanie wybrany spośród autorów filmów prezentowanych w tym roku w sekcji Panorama.

KONKURS POLSKICH KRÓTKICH METRAŻY

Druga edycja konkursu skierowanego do twórców polskiego kina krótkometrażowego. W tym roku do ścisłego finału zakwalifikowało się 29 z ponad 200 zgłoszonych tytułów. Organizatorzy nie uznają gatunkowych granic — w konkursie mogą wziąć udział zarówno filmy fabularne, jak i dokumenty, animacje czy obrazy eksperymentalne.

ZBLIŻENIE: RETROSPEKTYWY WYBITNYCH TWÓRCÓW KINA

Po raz pierwszy na Transatlantyku odbędą się aż trzy przeglądy filmowe, poświęcone ważnym postaciom kina ostatnich lat. Gościem specjalnym festiwalu będzie Lucrecia Martel, która właśnie na Transatlantyk Festival zostanie uhonorowana prestiżową jubileuszową nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI 92. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w czwartek 20 lipca podczas gali zorganizowanej przed projekcją filmu Martel "Kobieta bez głowy". Uroczystość poprzedzi Master Class z reżyserką, podczas którego artystka odpowie na pytania widzów, zdradzając im metody swojej pracy twórczej.

W piątek 21 lipca z widzami spotka się Edward Norton. Będzie to pierwsza wizyta aktora w Polsce. Z tej okazji Transatlantyk przypomni trzy ważne tytuły z jego filmografii: "Podziemny krąg", obsypanego Oscarami "Birdmana" i "Lęk pierwotny" - debiut Nortona z 1996 roku, za który dostał on swoją pierwszą nominację do Oscara.

Trzecią retrospektywą w tegorocznej sekcji Zbliżenie jest przegląd filmów Barbary Sass, w ramach którego zobaczymy: "Krzyk", "Dziewczęta z Nowolipek", "Rajską jabłoń" i "Pokuszenie". Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z aktorkami Sass: Magdaleną Cielecką, Martą Klubowicz, Marią Ciunelis i Dorotą Stalińską. W rozmowie z widzami weźmie również udział mąż zmarłej przed dwoma laty reżyserki, wybitny polski operator filmowy Wiesław Zdort.

HISTORIE KINA: DEBIUTY MISTRZÓW

W ramach nowej sekcji Historie Kina Transatlantyk zabiera widzów w podróż po historii X Muzy. W tym roku jej tematem są wyjątkowe debiuty reżyserskie. Jest tak wiele genialnych filmów w historii kina. Moment, kiedy ogarnia nas zachwyt, olśnienie filmem – to chwile, na które czekam. Nasza nowa sekcja HISTORIE KINA jest właśnie po to, aby dzielić się z widzami tymi wyjątkowymi przeżyciami" – mówi Joanna Łapińska, dyrektor programowa festiwalu.

TRANSATLANTYK KINO KULINARNE

Już po raz siódmy wyruszymy na Transatlantyku w filmowy rejs szlakiem wyznaczonym przez wielkich mistrzów kuchni. W ramach wyjątkowo lubianej przez widzów sekcji Kino Kulinarne pokazane zostaną znakomite dokumenty o tematyce kulinarnej i okołokulinarnej — obrazy poświęcone jedzeniu, kuchni, ale też osobiste i przez to fascynujące historie życia wielkich gwiazd z kulinarnego świata. Kluczem do Kina Kulinarnego jest idea zdrowej żywności, wolnej od chemii i GMO, wytwarzanej w opozycji do masowej, przemysłowej produkcji, a jednocześnie idea niespiesznego spotkania i rozmowy. Warto dodać, że Kino Kulinarne to autorski cykl Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, a Transatlantyk ma wyłączność na jego prezentację w Polsce.

TRANSATLANTYK KINO ŁÓŻKOWE

Kilkadziesiąt wieloosobowych łóżek z baldachimami, pod którymi wyświetlane są znakomite filmy — Kino Łóżkowe to jedno z ulubionych miejsc widzów Transatlantyku! W tym roku komfortowe seanse odbywają się od 13 do 21 lipca w łódzkim Pasażu Schillera, a jedną z największych niespodzianek programu jest wieczorny pokaz legendarnego filmu Ridleya Scotta "Obcy - 8. pasażer Nostromo" - 21 lipca o 21.00.

FILMOWY KLAN URWISÓW

Ważną częścią festiwalu są pokazy dla najmłodszych. W tym roku w ramach Filmowego Klanu Urwisów zobaczymy tytuły przywiezione przez selekcjonerów z najciekawszych festiwali na świecie, dobrane tak, by jak najmocniej zakorzenić w małych widzach miłość do kina. Po każdym filmie na dzieci czekają warsztaty artystyczne, prowadzone przez doświadczonych animatorów. Małych kucharzy z pewnością zainteresują natomiast zajęcia kulinarne pod hasłem "Urwisy poznają przepisy", prowadzone przez studio Book&Cook.

KINO KLASY B I INNE SZALEŃSTWA, SEZON, POLÓWKA, AWANGARDA, VR

Tradycją festiwalu są nocne seanse pod znakiem Kina Klasy B i Innych Szaleństw w ramach najbardziej niepokornej sekcji Transatlantyku.

Sekcja pod nazwą Sezon przypomni najważniejsze premiery sezonu 2016/17.

Wyjątkową formułę będzie miało w tym roku kino plenerowe, organizowane wspólnie z łódzkim festiwalem Polówka. Pod hasłem Girl Power! zobaczymy 10 filmów o wyjątkowych kobietach.

Filmy realizowane techniką VR cieszyły się ogromną popularnością przed rokiem, dlatego po raz drugi przyjrzymy się najciekawszym produkcjom tego nurtu. Wyświetlimy je w dziewięciu blokach, a każdy z nich będzie poświęcony innemu zagadnieniu, m.in. science-fiction czy teledyskom, tworzonym właśnie w technice VR.

W tym roku Transatlantyk ma też niespodziankę dla miłośników kina eksperymentalnego — z okazji Roku Awangardy w przestrzeniach OFF Piotrkowska odbędzie się przegląd filmów awangardowych.

MIĘDZYNARODOWE KONKURSY KOMPOZYTORSKIE

Jak co roku w programie Transatlantyku znalazły się konkursy dla młodych kompozytorów: Transatlantyk Instant Composition Contest oraz Transatlantyk Film Music Competition.

Pierwszy to jedyny na świecie konkurs kompozycji natychmiastowej, wymagający od uczestników szybkości w podejmowaniu artystycznych decyzji i zdolności do improwizacji. Młodzi twórcy mają za zadanie obejrzeć wybrany dla nich fragment filmu, po czym na oczach jury i publiczności komponują do niego muzykę. Nieco inny charakter ma Film Music Competition, gdzie od uczestników oczekuje się zarówno starannego dopracowania kompozycji, jak i oryginalności myśli.

Na tegorocznym Transatlantyku posłuchamy kompozycji 10 finalistów.

BILETY

SEANSE FILMOWE W MULTIKINIE (Silver Screen)
Pojedyncze bilety w cenie 7 zł (z wyłączeniem seansów Kina kulinarnego). Bilety od 4 lipca dostępne poprzez www.transatlantyk.org; http://www.multikino.pl oraz w kasach biletowych w godzinach pracy kina (od 10.00 do kwadransa po rozpoczęciu ostatniego seansu).
 
Pakiety 7x7 nie są imienne, można je wymienić na 7 biletów na dowolne seanse* odbywające się w Multikinie pod warunkiem dostępności miejsc. Pula pakietów jest ograniczona.
 
SEANSE W MUZEUM KINEMATOGRAFII (KINO KINEMATOGRAF)
Pojedyncze bilety w cenie 7 zł można kupić w kasach Muzeum Kinematografii od 10 lipca.
Bilety można też kupić na http://www.transatlantyk.org od 4 lipca.

KINO KULINARNE
Bilety na seans filmowy połączony z kolacją w cenie 200 pln można kupić tylko przez http://www.transatlantyk.org od 9 czerwca. Pokaz filmowy odbywa się w Multikinie (sala 8, godz. 18.30), po którym widzowie zostaną przewiezieni na wyjątkową kolację w Hali Maszyn EC1.
 
GALĘ OTWARCIA I GALA ZAMKNIĘCIA (TEATR WIELKI W ŁODZI)
Bilety w cenie 35 zł można kupić tylko przez http://www.transatlantyk.org od 4 lipca 2017 r.
 
KINO ŁÓŻKOWE (W PASAŻU SCHILLERA)
Bilety na seans w cenie 30 zł można kupić tylko przez http://www.transatlantyk.org od 13 czerwca 2017r. Bilet dotyczy łóżka i umożliwia wstęp do łóżka maksymalnie trzem osobom.
 
Rezerwacje na spotkanie z Edwardem Nortonem ruszają 4 lipca o godz. 19:00

Wszystkie informacje o programie festiwalu znajdziecie TUTAJ.

zobacz też: