Bruce Greenwood I

Stuart Bruce Greenwood

7,2
13 618 ocen gry aktorskiej
Bruce Greenwood I
Bruce Greenwood zdobył entuzjastyczne recenzje za wyjątkowy portret Johna F. Kennedy'ego w dramacie na temat kryzysu kubańskiego "Trzynaście dni". W roku 2001 także media zwróciły na niego uwagę, na którą od dawna zasługiwali wszyscy komiczni, romantyczni, zmęczeni, pokonani, tajemniczy i źli bohaterowie, w jakich się wcielał. Każda z tych postaci, czy to nędznik, czy dzielny rycerz, stała się w jego wykonaniu subtelną i piękną kreacją.

Po tym jak wypadek, który zmiażdżył mu oba kolana, przekreślił jego marzenia o karierze zawodowego narciarza, aktor zapisał się na studia na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej. To tu odkrył i pokochał aktorstwo.
Pierwszym efektem decyzji aktora o podążaniu za swoją pasją był okres lekkiej biedy i wykonywania dziwnych, a czasem nawet niebezpiecznych zleceń.

To zmieniło się w połowie lat osiemdziesiątych, gdy jako doktor Seth Griffin w uznanym "St. Elsewhere" zdobył ostatecznie pozycję odtwórcy czołowych ról. Przez dziesięć lat pracował bez przerwy jako gwiazda wielu filmów i seriali telewizyjnych, w tym szalenie popularnego "Bez przeszłości".

Od roku 1997 Greenwood poświęca większość swej energii grze w filmach fabularnych, wcielając się w niezwykle różnorodne postaci. Do czasu "Trzynastu dni" najbardziej znany był widowni kinowej z roli męża-kata-ofiary z filmu "Podwójne zagrożenie" z udziałem Tommy Lee Jonesa i Ashley Judd. Największe jednak uznanie przyniosła mu praca w kinie niezależnym: rola rozdartego "Słodkie jutro", za którą aktor otrzymał nominację do kanadyjskiego Oscara w kategorii najlepszy aktor, jak też udział we wcześniejszym filmie Egoyana "Klub 'Exotica'".

Poszukiwany przez duże wytwórnie i niezależnych twórców filmowych, kontynuuje pracę w obu typach produkcji. W 2002 roku mogliśmy go zobaczyć w filmie "Ararat", który jest trzecią wspólną realizacją aktora i Egoyana, w remake'u "Rejs w nieznane" w reżyserii Guya Ritchie, gdzie występuje przy boku samej Madonny, jak też w filmie przygodowym "Jądro Ziemi".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 12 sierpnia 1956

miejsce urodzenia: Noranda, Kanada

wzrost: 182 cm

Złoty Satelita
Zdobył Złoty Satelita, inną nagrodę oraz 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Susan Devlin (od 1985), córka Breana Chloe
Bruce oprócz gry w filmach, gra również na gitarze i pisze teksty. Napisał m.in utwór "The Man Who Ran Away With The Moon".
Ma dwie młodsze siostry: Kelly Louise oraz Barbarę Lynn.
Był brany pod uwagę do roli Andrew Glassa w filmie „Nagi instynkt 2”. Ostatecznie rolę otrzymał David Morrissey.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych