Cate Blanchett

Catherine Élise Blanchett

8,5
94 985 ocen gry aktorskiej
Początkowo nie interesowała się aktorstwem, studiowała ekonomię na uniwersytecie w Melbourne. Szybko jednak porzuciła szkołę i zaczęła podróżować. W 1992 roku ukończyła Narodowy Instytut Teatralny w Australii. Z powodzeniem grała w teatrze, już za swój pierwszy występ otrzymała wyróżnienie - uhonorowano ją wtedy nagrodą Rosemont jako najlepszą aktorkę. W roku 1994 wystąpiła w telewizji w serialu "Heartland", który również przyniósł jej przychylność krytyków. W kinie zadebiutowała filmem "Rajska droga" z 1997 roku. W tym samym roku wyszła za mąż za scenarzystę Andrew'a Uptona. Zagrała również z Ralphem Fiennesem w filmie "Oscar i Lucinda". Prawdziwym sukcesem okazał się film "Elizabeth", gdzie wcieliła się w postać angielskiej królowej Elżbiety I. Otrzymała za nią wiele nagród, m.in. BAFTA, nagrodę Stowarzyszenia Londyńskich Krytyków i Złoty Glob, natomiast w nominacji do Oscara przegrała z Gwyneth Paltrow.
Cate urodziła się i wychowała w Melbourne. Ma dwójkę rodzeństwa - starszego brata Boba i młodszą siostrę Genevieve. Jej matka Jane jest rodowitą Australijką, a ojciec Bob, który zmarł, gdy dziewczynka miała 10 lat, pochodził z Teksasu. Już w college'u Cate występowała w szkolnej trupie teatralnej. Potem studiowała ekonomię i sztuki piękne na University of Melbourne, a gdy skończyła studia, wybrała się w podróż po Egipcie. Wtedy zagrała też w pierwszym, arabskim filmie. Po powrocie do rodzinnego miasta zapisała się do National Institute of Dramatic Art, grywała też w teatrze. W 1995 roku dostała nagrodę dla najlepszej aktorki za rolę Ofelii w "Hamlecie" Szekspira. Prawdziwą przyjemność sprawiała jej praca na planie filmowym. Cate wystąpiła m. in. w "Rajskiej drodze", "Elizabeth", "Utalentowanym panu Ripleyu", "Mężu idealnym", a także przeboju kinowym "Władcy Pierścieni". W 2005 roku otrzymała Oscara za rolę w "Aviatorze" Martina Scorsese. Drugą statuetkę zdobyła w 2014 roku za udział w filmie "Blue Jasmine" Woody Allena.
Urodzona w Australii Cate jest córką Australijki i Teksańczyka, i siostrą dwojga rodzeństwa. Wychowywana była głównie przez matkę po śmierci ojca, gdy miała 10 lat. Mimo to aktorka określa swoje dzieciństwo jako całkiem normalne. Studiowała sztuki piękne i ekonomię na uniwersytecie w Melbourne. Uczestniczyła wtedy w zajęciach grupy teatralnej. Wkrótce rzuciła college i kontynuowała edukację poprzez liczne podróże. Po wygaśnięciu ważności wizy, została zmuszona do opuszczenia Anglii, w której się zatrzymała. W końcu znalazła się w Egipcie, desperacko poszukując jakiejkolwiek możliwości zarobienia pieniędzy. Udało jej się to dzięki roli w arabskim filmie. To pierwszy raz, kiedy wystąpiła na planie i to doświadczenie pozostawiło trwałe piętno na jej przyszłych wyborach.

Cate powróciła do Melbourne i zapisała się do prestiżowej australijskiej szkoły aktorskiej. Gwiazdorstwo osiągnęła rolą w filmie "Oleanna" u boku Geoffrey'a Rusha, za którą zdobyła nagrodę Rosemont Award dla najlepszej aktorki. Po tym obrazie przyszła kolej na wiele ról teatralnych - "Hamlet", "Sweet Phoebe", "The Tempest" czy "The Blind Giant Is Dancing". Aktorka pracowała także w telewizyjnych produkcjach. Następnie dostawała wiele ról w popularnych australijskich filmach i wywalczyła sobie sporo prestiżowych nagród. W czerwcu 1997 roku Cate wyszła za mąż za Andrew Uptona, scenarzystę, którego poznała na planie jednego z filmów. Jak mówi, połączyło ich wspaniałe poczucie humoru. 

Jednak przełomem w karierze Cate okazała się dopiero rola królowej Elżbiety I w filmie "Elizabeth". To dzięki temu obrazowi aktorka zyskała międzynarodową sławę. Jej przemiana z naiwnej dziewczyny w surową władczynię Anglii zachwyciła zarówno publikę jak i krytyków. W konsekwencji na aktorkę posypał się grad nagród, ze Złotym Globem i nominacją do Oscara na czele. Kolejne lata były bardzo pracowite dla Cate. Zagrała w kilku popularnych filmach, m.in. "Utalentowany pan Ripley", "Cztery wesela i pogrzeb", "Zmęczenie materiału". Krytycy na całym świecie byli jednomyślni - oto jedna z najbardziej utalentowanych aktorek w historii kina.Tymczasem Cate zrobiła sobie małą przerwę, by wystąpić razem z Kate Winslet, Julianne Moore, Melanie Griffith i Gillian Anderson w przedstawieniu na cele charytatywne pt. "The Vagina Monologues" (ang. vagina - pochwa). Fani Cate ucieszyli się na wieść, że aktorka dołączyła do obsady "Władcy Pierścieni" jako piękna i mądra Galadriela. Ta rola przyniosła aktorce nowe grono fanów i jeszcze większą popularność na całym świecie. Wkrótce zagrała także w produkcji pt. "Zaginione".
Catharine Elise Blanchett urodziła się 16 maja 1969 roku w Melbourne. Jej ojciec, Teksańczyk Bob Blanchett zmarł w 1979 roku. Ten fakt przerwał jej szczęśliwe dzieciństwo. Od tej pory była cichym i zamkniętym w sobie dzieckiem. Miała obsesję śmierci. Zawsze, kiedy wychodziła z domu długo żegnała się z rodziną, z myślą, a raczej obawą, że może umrzeć. Kiedy dowiedziała się o tym że w jej pokoju zamordowano kiedyś nastolatkę, jej obsesja stała się jeszcze większa. Teatr był ucieczką od tego strasznego "świata". Kiedy zdała maturę, matka June Blanchett zafundowała jej wycieczkę do Egiptu. Poznała tam wielu ludzi, bawiła się. Jednego dnia pewien z poznanych ludzi zaproponował jej statystowanie w filmie o amerykańskim bokserze. Miała kibicować jego przeciwnikowi. Była tylko statystką, ale to był jej pierwszy występ w filmie. 

Gdy wróciła do domu, rozpoczęła studia na wydziale ekonomii w Melbourne, jednak liczenie cyferek nudziło ją i zdecydowała się na wyjazd do Sydney na studia aktorskie. Po czterech latach ukończyła je z wyróżnieniem. Przez kilka lat była jedną z najlepszych aktorek teatralnych w Australii. W teatrze poznała takie gwiazdy jak Geoffrey Rush czy Gillian Anderson. Założyła z nimi trupę teatralną o nazwie "Company B". Grała w sztukach Szekspira i Czechowa

Jej pierwszym filmem był "Police Rescue", a następnym "Parklands". Jedną z jej najważniejszych ról była postać Elżbiety I. Za tę brawurową kreację, dostała Złoty Glob, nagrodę BAFTA i nominację do Oscara. Dostawała wiele propozycji filmów. Zagrała w "Idealnym mężu" i "Pushing Tin". Od roku 2001 gra w coraz lepszych filmach. Zagrała w "Niebie" i "Dotyku przeznaczenia", w obydwu filmach gra z Giovannim Ribisim, Jej późniejsze role to Veronica Guerin w filmie o tym samym tytule, Galadriela w ekranizacji trylogii Tolkiena "Władca Pierścieni", Katharine Hepburn w filmie Martina Scorsese "Aviator", za którą dostała w 2005 roku Oscara.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones