Fairuza Balk 

Fairuza Alejandra Feldthouse

7,4
2 285 ocen gry aktorskiej
Fairuza Balk
Swoje oryginalne imię zawdzięcza ojcu, bowiem po arabsku Fairuza znaczy turkusowy, a takiego koloru oczy posiada. Jej rodzice rozstali sie gdy była mała dziewczynką i matka zabrała ją do Vancuver. W wieku 9 lat zaczeła sie jej przygoda z aktorstwem, The Best "Christmas Pageant Ever" i "Podstęp" były jej pierwszymi telewizyjnymi produkcjami. Wraz z matka przeprowadziła sie do Londynu, by w wieku 10 lat zagrać Dorotke w filmie "Return to Oz" Waltera Murcha. W tym samym roku zagrała jeszcze w "Deceptions", zaś później w "The Worst Witch" Roberta Younga i "Biednej bogatej dziewczynce". Mając 13 lat wyprowadziła sie od matki, by zacząć nowe życie w Paryżu. Decycja ta spowodowana była zbyt wczesnym dorastaniem Fairuzy. Jej matka jednak nie dała za wygrana i zabrała córke z powrotem do USA. Miała odzyskać dzieciństwo w szkole, jednakże stwierdziła, że nie pasuje do tego środowiska i w wieku 15 lat zrezygnowała z dalszej nauki. Kolejnym filmem w którym wystąpiła był"Valmont" Milosa Formana, w którym jako Cecile pokazała swoj wielki talent. W początkach lat 90 tych swe poczynania aktorskie dzieliła między telewizyjne produkcje, a występowaniem w niezależnych filmach. Sukcesem okazała sie jej rola w Gas Food Lodging" Allison Anders, za którą to otrzymała Independent Spirit Award dla najlepszej aktorki.
Jej dalsza kariera toczyła sie juz bez problemów.Wystąpiła m.in w takich filmach jak:"Wyspa doktora Moreau", "U progu sławy", "Kariera frajera". Popularność przyniosła jej rola nastolatki w filmie "Szkoła Czarownic" Andrew Fleminga, gdzie zagrała bardzo mroczno i niezykle wiarygodnie. Zreszta aktorka posiada mroczna duszę. Nosi czarne ubrania, ma 5 kotów (ich imiona to:MoMo, Scout, Oscar, Sweetpea Poteet Tennessee i Mouse), prowadzi w Hollywood sklep z przedmiotami okultystycznymi"Panpipes", ma 9 tatuaży i kolczyk w nosie. Pisze poezje, gra na gitarze, śpiewa i tańczy i jak sama twierdzi pożegnała szybciej dzieciństwo by dłużej cieszyć się życiem.


więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 21 maja 1974

miejsce urodzenia: Point Reyes, Kalifornia, USA

wzrost: 160 cm

Independent Spirit
Zdobyła Independent Spirit, inną nagrodę oraz 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Wystąpiła w następujących teledyskach:
- 1994 r. - "Breakaway" - ZZ Top;
- 1997 r. - "Funky Ajoyah" - Soul Defense Network;
- 2000 r. - "Natural Blues" - Moby.
Ubiegała się o rolę Lary Croft w filmie "Lara Croft: Tomb Raider". Ostatecznie angaż otrzymała Angelina Jolie.
Była rozważana do roli Madeleine Linscott w filmie "Czarna dalia", jednak angaż otrzymała ostatecznie Hilary Swank.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wysmakowana, wyuzdana, niesamowite oczy, czarna i miażdżąco piękna. Oczywiście The Craft - tam pokazała pazurki ... ale nawet w American History X choć grała tam a little bit "whorabble" jest zadziwiająca...

jw.

- niezapomniana w efektownej roli Lucindy. Zdrówko na łódce!

Czy tez nie graław tym filmie Batman forever obok drew barrymore

Czy tez nie graław tym filmie Batman forever obok drew barrymore

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones