John Dahl I

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":596,"rate":7.739932885906041,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":36,"rate":6.888888888888889,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":8,"rate":6.875,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}}]
7,7
596 ocen pracy reżysera
John Dahl I
Amerykański reżyser John Dahl urodził się w 1956 roku w Billings (Montana). Jego ojciec był kierownikiem biura ubezpieczeń. Ma troje rodzeństwa, w tym brata Ricka, który także pracuje w przemyśle filmowym. Kinem zainteresował się jako 17-latek, gdy po raz pierwszy obejrzał "Mechaniczną pomarańczę". Seans obrazu Stanleya Kubricka uzmysłowił mu z jakich elementów składa się dzieło filmowe oraz w jaki sposób łączą się one w spójną całość.

Nowo rozbudzoną pasję postanowił rozwijać na studiach filmowych uniwersytetu stanowego w Bozeman (Montana), gdzie jednym z jego wykładowców był aktor Bill Pullman. Tam nakręcił swój pierwszy film, etiudę "The Death Mutants". W międzyczasie był także gitarzystą w zespole punkowym The Pugs. Na uczelni poznał swoją przyszłą żonę, Beth Friedberg, z którą ma czworo dzieci. Po zakończeniu nauki razem zapisali się do konserwatorium Amerykańskiego Instytutu Filmowego w Los Angeles (Kalifornia). John wybrał program dla reżyserów, zaś Beth dla operatorów filmowych.

Karierę zawodową zaczynał jako autor storyboardów i asystent reżysera. Zajmował się także kręceniem teledysków, głównie dla zespołu Kool & the Gang. W 1989 roku debiutował jako reżyser i scenarzysta obrazu "Zabij mnie jeszcze raz". Film przyciągnął uwagę Francisa Forda Coppoli, który przekonał swego bratanka Nicolasa Cage'a, aby wystąpił w kolejnej produkcji Dahla, "Red Rock West". W obu przypadkach reżyser posługiwał się konwencją neo-noir, nawiązującą do czarnych kryminałów lat 40. i 50. XX wieku. Stanie się to jego znakiem rozpoznawczym - w podobnym stylu nakręcił jeszcze "Ostatnie uwiedzenie", odcinek "Upadłych aniołów", "Podwójną świadomość" i "Hazardzistów".

W pierwszej dekadzie drugiego tysiąclecia wyreżyserował tylko trzy filmy kinowe: thriller "Prześladowca", dramat wojenny "VI Batalion" oraz komedię kryminalną "Mokra robota". Kolejne lata kariery poświęcił na pracę w telewizji, reżyserując odcinki popularnych seriali, m.in. "Dexter", "Californication", "Justified: Bez przebaczenia", "Yellowstone", czy też "Ray Donovan".
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 1956

miejsce urodzenia: Billings, Montana, USA

żona Beth Jana Friedberg, 4 dzieci
Ma trójkę rodzeństwa, m.in. brata Ricka.
Ukończył szkołę filmową na Montana State University w Bozeman (Montana, USA), a następnie program reżyserski w AFI Conservatory w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Wyreżyserował następujące teledyski:
- 1985 r. - "Emergency" - Kool & the Gang;
- 1986 r. - "Victory" - Kool & the Gang;
- 1987 r. - "Stone Love" - Kool & the Gang; "Run to Me" - Angela Winbush;
- 1988 r. - "I Can't Wait" - Deniece Williams.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych