John Gielgud

Arthur John Gielgud

7,8
3 719 ocen gry aktorskiej
Odrzucił rolę generała Sutherlanda w filmie "Exodus". Postać tę zagrał Ralph Richardson.
Był pierwszym wyborem do zagrania majora Wardena w filmie "Most na rzece Kwai", jednak odrzucił propozycję, twierdząc, że rola jest nijaka i może ją zagrać ktokolwiek. Ostatecznie zaangażowany został Jack Hawkins.
Odrzucił propozycję zagrania roli Jasona Locke'a w filmie "Kłopoty ze szpiegami". Ostatecznie zaangażowany został Michael Hordern.
Pierwotnie to on miał zagrać doktora Armstronga w "Sile witalnej", jednak został zastąpiony przez Patricka Stewarta. Według niektórych biografii Gielguda, odszedł on z produkcji z powodu braku porozumienia co do swojego wynagrodzenia.
Pierwotnie to jemu zaproponowano, aby wcielił się w tytułowego bohatera filmu "Proces Oscara Wilde'a", gdyż odnosił duże sukcesy jako reżyser i aktor w sztukach tego irlandzkiego poety i prozaika wystawianych w teatrze. Odrzucił propozycję, uważając, że nikt nie może wyglądać mniej podobnie do Wilde'a niż on. Ostatecznie angaż przyjął Peter Finch.
Był rozważany do roli Sir Michaela Hughesa w filmie "Meteor". Angaż ostatecznie otrzymał Trevor Howard.
Ukończył Królewską Akademię Sztuk Dramatycznych w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Jest wnukiem aktorki Kate Terry.
Jest prawnukiem aktorów komediowych Benjamina i Sarah Terry oraz aktorki Anieli Aszpergerowej.
Chciał zagrać rolę Mówcy w filmie "Henryk V", jednak Laurence Olivier odmówił mu, proponując w zamian mniej ważną rolę króla Francji. Gielgud odrzucił ofertę. Ostatecznie Mówcę zagrał Leslie Banks, zaś Karola VI - Harcourt Williams.
Był jednym z wielu kandydatów rozważanych do roli Borisa Androvsky'ego w filmie "Ogród Allaha", którą ostatecznie dostał Charles Boyer.
Zmarł w Wotton Underwood (Anglia, Wielka Brytania). Jego ciało zostało skremowane, a prochy złożone w Oxford Crematorium w Oksfordzie (Anglia, Wielka Brytania).
Ma polskie pochodzenie po ojcu Franku Henrym Gielgudzie, który wywodzi się z rodziny magnackiej Giełgudów herbu Giełgud.
Miał zagrać rolę Prospera w adaptacji szekspirowskiej "Burzy", jednak odmówił. Kiedy z powodów zdrowotnych zrezygnował również Terry-Thomas, wprowadzono kilka zmian w scenariuszu, m.in. "odmładzając" głównego bohatera. Ostatecznie zaangażowano więc znacznie młodszego aktora, Heathcote'a Williamsa.
Był jednym z kandydatów do roli profesora Charlesa W. Kingsfielda w filmie "W pogoni za papierkiem". Ostatecznie jednak reżyser James Bridges zdecydował się zaangażować Johna Housemana.
Oferowano mu rolę Jacka Worthinga w filmie "Brat marnotrawny". Aktor odmówił, gdyż nie lubił kręcenia filmów, mimo iż była to jego jedna z popisowych kreacji na scenie teatralnej. Zamiast niego angaż otrzymał więc Michael Redgrave.
Wydał następujące autobiografie:
- 1939 r. - "Early Stages";
- 1963 r. - "Stage Directions";
- 1972 r. - "Distinguished Company";
- 1979 r. - "An Actor and His Time" ("Aktor i jego czasy");
- 1989 r. - "Backward Glances".
Ma dwóch starszych braci: Vala i Lewisa oraz siostrę Eleanor.
Otrzymał propozycję zagrania roli Elliotta Templetona w dramacie "Ostrze brzytwy" jednak odrzucił tę ofertę. Angaż otrzymał Denholm Elliott.
Odrzucił propozycję zagrania roli Juliusza Cezara w filmie "Cezar i Kleopatra", ponieważ nie znosił producenta i reżysera Gabriela Pascala. W postać tę wcielił się Claude Rains.
Odrzucił rolę Tyberiusza w filmie "Kaligula". Postać tę zagrał Peter O'Toole.
Nagrał całość narracji do filmu "Zelig", jednak Woody Allen, uznał, że głos Gielguda brzmi zbyt "wzniośle". Narratorem został Patrick Horgan.
Miał zagrać ministra spraw wewnętrznych w filmie "Maska śmierci", jednak musiał zrezygnować ze względu na zły stan zdrowia. Zastąpił go Ray Milland.
Odrzucił propozycję zagrania Romea w filmie "Romeo i Julia". Postać tę zagrał Leslie Howard.
Odrzucił propozycję zagrania lorda Henry'ego Amesa w filmie "Misjonarz". W postać ostatecznie wcielił się Trevor Howard.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones