Krzysztof Musiał

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/62646/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":1716,"rate":7.324592074592075,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/62646/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":159,"rate":6.6918238993710695,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/62646/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":51,"rate":7.470588235294118,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,3
1 716 ocen gry aktorskiej
Krzysztof Janczar
Syn aktora Tadeusza Janczara przyszedł na świat 7 stycznia 1950 roku w Warszawie. W wieku 15. lat stał się znany dzięki roli Pawła Jankowskiego w legendarnym serialu komediowym ''Wojna Domowa'' Jerzego Gruzy, a swój debiut wspomina z wielkim wzruszeniem. Początkowo występował pod nazwiskiem Musiał. Uznanie w oczach krytyki zdobył jako Tomek "Bicz" Maliniak, były więzień, który staje na czele bandy gitowców w filmie Mieczysława Waśkowskiego ''Nie zaznasz spokoju''. Rola ta przyniosła mu dużo satysfakcji i nagrodę Srebrnej Plakietki na festiwalu Gdańskim, za pierwszoplanową rolę męską. Zdobywał też doświadczenie na scenie Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze (1974-75) i później w Teatrze Narodowym (1978-81).

Mając w kraju sukcesy, zaryzykował i chciał przeżyć amerykańską przygodę filmową. Wyjechał w październiku 1981 roku do Stanów Zjednoczonych. Był tam operatorem komputerów, ich sprzedawcą, pracował w magazynie, w fabryce, był barmanem, remontował i budował domy. Zajęcia, które wykonywał, postawiły go mocno w realiach życia. Pocieszał się tym, że podobnie zaczynał Dustin Hoffman, Clint Eastwood, Harrison Ford i wielu wielu innych.

Miał możliwość obserwowania produkcji filmowych o wielkich budżetach i niezwykłe poświęcenie ekip niezależnych producentów czy filmów studenckich. Uczył się pisać scenariusze przy Jerzym Skolimowskim. Po dwóch latach od przyjazdu do USA, udało mu się szczęśliwym zbiegiem okoliczności zagrać niewielką rolę rosyjskiego żołnierza w filmie sensacyjnym ''Czerwony Świt'' zrealizowanym przez MGM, dzięki której dostał się do związku zawodowego aktorów. Potem przez jakiś czas szukał odpowiedniego agenta, który reprezentowałby jego interesy. Zagrał wkrótce w filmie Lecha Majewskiego ''Lot Świerkowej Gęsi'' z Karen Black. Po kolejnej przerwie wystąpił w serialu ''Mike Hammer" jako agresywny agent KGB, gdzie tytułową rolę odtwarzał Stacy Keach. Następnie zagrał po angielsku w dramacie ''Szewcy'' Witkacego w reżyserii Kazimierza Brauna. Później znowu była przerwa, aż tu nagle dzięki przyjaźni z Jerzym Skolimowskim przeżył francusko-włoską przygodę na planie filmu kostiumowym ''Wiosenne Wody'' wg Iwana Turgieniewa z Nastassją Kinski. Wkrótce potem dostał rolę w amerykańskiej superprodukcji ''Polowanie na Czerwony Październik" z gwiazdorską obsadą. To było dużym przeżyciem i ważnym krokiem w jego karierze. Został po raz drugi zaproszony do współpracy przez Jerzego Skolimowskiego - znów z kręgu wielkiej literatury, tym razem ''Ferdydurke'' wg Witolda Gombrowicza.

Jego syn Krzysztof Artur Janczar to także aktor. Zagrał m.in. pana młodego w filmie ''Ogniem i mieczem'' Jerzego Hoffmana.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 7 stycznia 1950

miejsce urodzenia: Warszawa, Polska

wzrost: 186 cm

nagrody: 2 nagrody

żona, syn Krzysztof Artur Janczar
W 1974 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (Polska), dyplom uzyskał w 1979 roku.
Jest synem aktora Tadeusza Janczara.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych