Rachel Hannah Weisz

Rachel Weisz

biografie

(2)
 • Rachel Weisz urodziła się 7 marca 1970 roku w Londynie, jako córka Edith oraz George'a. W wieku czternastu lat zaczęła swoją karierę jako modelka. Podczas studiów na Uniwersytecie Cambridge rozpoczęła się jej przygoda z aktorstwem. Wtedy założyła grupę teatralną Talking Togues ("Gadające języki"), z którą na Festiwalu w Edynburgu zdobyła nagrodę "The Guardian Award".
  Rachel na małym ekranie  zadebiutowała w 1993 roku, wcielając się w postać Mathilde de la Mole w mini-serialu "Czerwone i czarne".
  Do dnia dzisiejszego, Weisz wystąpiła w prawie czterdziestu filmach wyreżyserowanych m.in. przez Bernardo Bertolucciego, Stephena Sommersa, Fernando Meirellesa czy Darrena Aronofsky'ego, partnerując takim gwiazdom jak Ralph Fiennes ("Wierny ogrodnik", "Kropla słońca"), Hugh Grant ("Był sobie chłopiec"), Dustin Hoffman i Gene Hackman ("Ława przysięgłych") czy Hugh Jackman ("Źródło").
  W 2006 roku otrzymała Oscara za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą za film "Wierny ogrodnik", w którym wcieliła się w postać Tessy Quayle.
  31 maja 2006 urodziła synka, Henry'ego, którego ojcem jest reżyser Darren Aronofsky.

 • Rachel Weisz urodziła się 7 marca 1970 roku w Londynie, w Anglii (Wielka Brytania). Wychowywała się w Hampstead Garden wraz z młodszą siostrą, Minnie w rodzinie wynalazcy oraz nauczycielki. Rodzice Rachel wyjechali z Anglii przed wybuchem drugiej wojny światowej, aby uciec przed hitlerowcami. Jej ojciec, George były Żydem, tak jak i jej dziadek Alexander, który był sekretarzem Światowego Związku Studentów Żydowskich. Matka Rachel, Edith Ruth jest pochodzenia austriackiego, włoskiego i żydowskiego.

  Swoją edukację rozpoczęła w North London Collegiate School. Następnie uczęszczała do Benenden School. Po czym uczyła się w Girls School St Paul. Podczas nauki na Uniwersytecie Cambridge, gdzie studiowała filologię angielską, występowała w wielu studenckich produkcjach. Rachel założyła wtedy grupę teatralną Talking Tongues, z którą na Festiwalu w Edynburgu zdobyła nagrodę The Guardian Award.

  Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczęła w 1992 roku, kiedy to otrzymała role w mini-serialu telewizyjnym "Czerwone i czarne". Początkowo występowała głównie w produkcjach telewizyjnych i teatralnych. Nie musiała jednak długo czekać na swój pierwszy aktorski sukces. W 1996 roku wystąpiła w thrillerze "Reakcja łańcuchowa", gdzie partnerowali jej Keanu Reeves i Morgan Freeman. Następnie pojawiła się jako Amy Foster w dramacie Beebana Kidrona - "Kochankowie sztormowego morza".

  Na początku 1999 roku zagrała w produkcji pt. "Kropla słońca". Dużą sławę przyniosła jej rola Evy Carnahan w megahicie "Mumia". Za tę rolę otrzymała nominację do nagrody Saturn, w kategorii najlepsza aktorka. W 2001 roku ponownie wcieliła się w Evy w filmie "Mumia powraca". Została uhonorowana nominacją do Europejskiej Nagrody Filmowej za rolę w filmie "Wróg u bram". Następnie partnerowali jej Hugh Grant i Nicholas Hoult w ekranizacji powieści Nicka Hornby - "Był sobie chłopiec".

  Rok 2005 okazał się kamieniem milowym w jej karierze -  zagrała rolę Tess Quayle w filmie Fernanda Meirellesa "Wierny ogrodnik".  Za tę rolę otrzymała nagrodę Oscar w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. Tego samego roku partnerował jej Keanu Reeves w adaptacji komiksu "Constantine". W 2009 roku otrzymała nominację do nagrody Goya za główną rolę w filmie "Agora". Reżyser filmu twierdził, że postać Hypatii, została napisana specjalnie dla niej. Następnie wystąpiła w filmie Petera Jacksona - "Nostalgia anioła". Mając 40 lat zagrała główną rolę w filmie opartego na podstawie prawdziwych wydarzeń "Niewygodna prawda".

  W 2011 roku na planie filmu "Dom snów" poznała Daniela Craiga, którego poślubiła 22 czerwca 2011 roku.

opinie i nagrody