Ray Liotta 

Raymond Allen Liotta

7,9
23 018 ocen gry aktorskiej
Ray Liotta
Urodził się w Newark w 1954 roku. Aktorstwa uczył się na Uniwersytecie w Miami. Po jego ukończeniu został zaangażowany przez telewizję NBC do roli w operze mydlanej "Another World". Uwagę widzów i krytyków wzbudził jednak dopiero w 1986 roku. Wystąpił wtedy w komediowym thrillerze "Dzika namiętność" u boku Melanie Griffith i Jeffa Danielsa. Rola w tym obrazie przyniosła artyście nominację do Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Następne filmy umacniały pozycję Liotty na rynku aktorskim. Kiedy w 1989 roku usłyszał, iż Martin Scorsese szuka obsady do swojego nowego obrazu "Chłopcy z ferajny" Ray dołożył wszelkich starań, by otrzymać jedną z głównych ról. Udało mu się to i jako Henry Hill stworzył jedną z najciekawszych kreacji w swojej karierze aktorskiej. Przyniosła mu ona popularność i uznanie krytyków po obu stronach oceanu i sprawiła, że agent zajmujący się karierą artysty stał się jednym z najbardziej zajętych ludzi w Hollywood. Ray Liotta jest jednak aktorem niezwykle wybrednym. Bardzo starannie dobiera role, które chciałby grać, przez co występuje zaledwie w jednym lub dwóch filmach rocznie.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 18 grudnia 1954

data śmierci: 26 maja 2022

miejsce urodzenia: Newark, New Jersey, USA

wzrost: 182 cm

Emmy
Zdobył Emmy, 3 inne nagrody oraz 7 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Michelle Grace (15.02.1997 - 2004, rozwód), córka Karsen (ur. 21.12.1998)
W wieku 6 miesięcy został adoptowany przez Mary oraz Alfreda Liottów. Małżeństwo adoptowało jeszcze dziewczynkę o imieniu Linda.
Ray Liotta swą rolą w "Chłopcach z ferajny" zdobył wysoką, trzecią pozycję w rankingu na najlepszych mafiosów w historii kina, opublikowanym przez brytyjską sieć kinową UCI (w październiku 2004).
Odrzucił rolę Harvey Denta w "Batmanie", by móc wystąpić w obrazie "Chłopcy z ferajny". Zastąpił go Billy Dee Williams.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych