Scarlett Ingrid Johansson

Scarlett Johansson

biografie

(3)
 • Scarlett Johansson urodziła się 22 listopada 1984 roku w Nowym Jorku (USA). Dorastała wychowywana przez mamę, menadżerkę Melanie Sloan, oraz urodzonego w Danii inżyniera budowlanego, Karstena Johanssona.
  Swoje pierwsze kroki przed kamerą Scarlett poczyniła w telewizyjnych reklamówkach, niedługo później została zapisana przez mamę do aktorskiej szkoły Lee Strasberga. Jej filmowym debiutem był film "Małolat", w którym zagrała u boku również początkującego Elijaha Wooda.
  Jednak przełomową rolą w dorobku Scarlett było zagranie u boku Roberta Redforda w filmie "Zaklinacz koni", za co dostała wiele pozytywnych recenzji od krytyków. Z biegiem lat jej kariera nabierała tempa. Była wielokrotnie nominowana do nagrody Złoty Glob za występy w takich filmach jak: "Wszystko gra", "Lokatorka", "Między słowami", "Dziewczyna z perłą". Partnerowała takim gwiazdom jak Bill Murray ("Między słowami"), John Travolta ("Lokatorka"), Hugh Jackman ("Prestiż", "Scoop - Gorący temat") czy Hilary Swank ("Czarna Dalia").
  W 2005 roku została okrzyknięta najseksowniejszą kobietą na świecie przez amerykański magazyn FHM. Jako druga aktorka, po Mii Farrow, wystąpiła w dwóch kolejnych filmach amerykańskiego reżysera Woody'ego Allena - "Wszystko gra" oraz "Scoop - Gorący temat".

 • Scarlett Ingrid Johansson urodziła się 22 listopada 1984 roku w Nowym Jorku. Jest córką Melanie Sloan, z pochodzenia polki oraz Karstena Johanssona. Jej przygoda z aktorstwem rozpoczęła się bardzo wcześnie. Pierwszy raz na dużym ekranie pojawiła w wieku 10 lat w filmie "Małolat". Jednak dopiero udział w "Zaklinaczu koni" u boku takich gwiazd jak Robert Redford czy Kristin Scott Thomas przyniósł jej sławę. W 2004 roku za rolę w melodramacie "Między słowami" otrzymała nagrodę BAFTA. Kolejno w 2005, 2006 i 2008 roku wystąpiła w filmach Woody'ego Allena pt. "Wszystko gra", "Scoop - Gorący temat" oraz "Vicky Cristina Barcelona". Jest drugą aktorką, po Mii Farrow, która wystąpiła w dwóch kolejnych produkcjach tego reżysera. 27 września 2008 roku wyszła za mąż za aktora Ryana Reynoldsa, z którym rozwiodła się 1 lipca 2011 roku. Obecnie jest jedną z najpopularniejszych aktorek amerykańskich.

 • Scarlett Johansson urodziła się 22 listopada 1984 roku w Nowym Jorku (USA). Matka przyszłej gwiazdy, Melanie Johansson (obecnie menedżerka Scarlett i producentka najnowszych filmów córki) jest z pochodzenia Polką, ojciec, Karsten Johansson jest Duńczykiem. Imię Scarlett otrzymała na cześć bohaterki powieści i filmu "Przeminęło z wiatrem". Wychowała się z czwórką rodzeństwa, a jeden z dwóch braci - Hunter - jest o trzy minuty młodszym od Scarlett bliźniakiem.
  Od najmłodszych lat przejawiała pasję aktorską, zaś profesjonalnego aktorstwa uczyła się w Lee Strasberg Institute. W wieku 8 lat zadebiutowała na deskach teatru off-broadwayowskiego, w sztuce zatytułowanej "Sophistry" (1993). Debiut filmowy nastąpił rok później za sprawą roli w filmie familijnym Roba Reinera "Małolat", jednak już w następnym roku Scarlett miała okazję wystąpić obok samego Seana Connery w kryminale "W słusznej sprawie". W 1996 roku pojawiła się w dramacie obyczajowym "Manny i Lo" i w komedii romantycznej "Randka na moście". Rok później w trzeciej części familijnego filmu z cyklu "Alex - sam w domu". W 1998 roku wystąpiła w głośnym i w pewnym sensie przełomowym dla aktorki filmie Roberta Redforda "Zaklinacz koni", bowiem dzięki tej roli skupiła na sobie uwagę krytyków, otrzymując Young Star Award oraz nominacje do Blockbuster Entertainment Award, do nagrody Stowarzyszenia Krytyków w Chicago i do Young Artist Award. Ostatnia nagroda powędrowała w ręce aktorki w 2001, dzięki roli w "Amerykańskiej rapsodii" (otrzymała też zbiorową nagrodę dla najlepszego zespołu), zaś stworzona w tym samym roku kreacja w "Ghost World" przyniosła jej nagrodę stowarzyszenia krytyków w Toronto. W tym samym roku pojawiła się też w obrazie braci Coen "Człowiek, którego nie było". Przełomem w karierze aktorki była niewątpliwie doskonała kreacja w obsypanym nagrodami i lubianym przez publiczność filmie Sofii Coppoli "Między słowami", w którym aktorka stworzyła doskonały duet z rewelacyjnym Billem Murrayem. Scarlett zyskała dzięki filmowi ogromną popularność, ale też uznanie krytyków, co przełożyło się m.in. na prestiżową nagrodę aktorską na festiwalu w Wenecji, nagrodę BAFTA, nominację do Złotego Globu i nagrodę Stowarzyszenia Krytyków w Bostonie. W tym samym roku aktorka wystąpiła też w "Dziewczynie z perłą", za kreację w którym również zyskała słowa uznania, co podwoiło nominacje (do Złotego Globu, BAFTA, BIFA).
  Począwszy od 2003 roku aktorka przebiera w propozycjach ról, grywając średnio w 4 filmach rocznie. W 2004 roku wystąpiła m.in. w komedii "W doborowym towarzystwie" i dramacie "Lokatorka" (kolejna nominacja do Złotego Globu). W 2005 po raz pierwszy zagrała u Woody'ego Allena w filmie "Wszystko gra" (nominacja do Złotego Globu), wystąpiła też w głośnym filmie akcji sci-fi "Wyspa". Rok 2006 to współpraca z Christopherem Nolanem na planie filmu "Prestiż", z Brianem De Palmą podczas realizacji gangsterskiej "Czarnej Dalii" i z Neilem Jordanem, który wyreżyserował adaptację powieści Mario Puzo "Borgia". To także kolejne spotkanie z Allenem na planie filmu "Scoop - Gorący temat". Nieoficjalnie mówi się o Johansson jako o "nowej muzie Allena".
  Aktorka chętnie bierze udział w akcjach charytatywnych. W 2005 roku wspierała kampanię "Make Poverty History". Sporadycznie występuje w teledyskach (m.in. Boba Dylana, Justina Timberlake'a).  Pracuje również jako fotomodelka, m.in. reklamowała odzież firmy Gap i Reebok, zapach "Eternity" Calvina Kleina, a od 2005 roku jest "twarzą" firmy L'Oréal. Aktywnie brała udział w kampaniach prezydenckich Johna Kerry w 2004 roku oraz Baracka Obamy w 2008 roku.
  W 2007 roku została uznana przez magazyn "Playboy" i "FHM" (polski odpowiednik CKM) za najseksowniejszą gwiazdę na świecie. Obecnie jest jedną z najbardziej popularnych, współczesnych aktorek amerykańskich, którym udało się osiągnąć oszałamiający sukces, mimo młodego wieku. 

opinie i nagrody