Winona Ryder 

Winona Laura Horowitz

8,4
45 845 ocen gry aktorskiej
Winona Ryder
Swoje imię zawdzięcza nazwie miasta, w którym się urodziła. Pochodzi z bardzo ciekawej rodziny. Jej ojcem chrzestnym był guru "dzieci kwiatów" Timothy Leary, a jednym z najbliższych przyjaciół rodziny pozostawał przez długie lata Allen Ginsberg. Wychowała się w komunie hippisowskiej w Północnej Kalifornii, gdzie nie było nawet elektryczności. Kiedy Winona podrosła, jej rodzice przenieśli się do San Francisco, gdzie dziewczynka zaczęła uczęszczać na zajęcia do American Conservatory Theater.

W wieku 13 lat wzięła udział w swoim pierwszym przesłuchaniu. Nie dostała roli, ale zainteresowała swoją osobą reżysera - Davida Seltzera, który obsadził ją w swoim następnym filmie "Lucas". Uwagę krytyków przykuła rolą u boku takich aktorów jak: Geena Davis, Alec Baldwin i Michael Keaton w obrazie "Sok z żuka". Kolejne filmy nie tylko uczyniły z niej gwiazdę, ale dodatkowo pozwoliły jej przejść od ról nastolatek do postaci poważniejszych. W 1992 roku dostała propozycję zagrania w telewizyjnej wersji "Drakuli". Zafascynowana scenariuszem zaniosła go do Francisa Forda Coppoli, który na jego podstawie stworzył jeden z najlepszych filmów obecnej dekady.

Winona Ryder znana jest ze swojej perfekcyjności. Kiedy w 1990 roku została wybrana do roli Mary Corleone w filmie "Ojciec chrzestny III", odrzuciła ją, ponieważ przeziębiła się i nie chciała źle wypaść. Przez długi czas jej narzeczonym był Johnny Depp, z którym spotykała się od 17 roku życia. Depp wytatuował sobie nawet na ramieniu napis "Winona Forever".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 29 października 1971

miejsce urodzenia: Winona, Minnesota, USA

wzrost: 161 cm

Złoty Glob
Zdobyła Złoty Glob, 2 inne nagrody oraz 30 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Wystąpiła w następujących teledyskach:
- 1989 r. - "Debbie Gibson Is Pregnant with My Two-Headed Love Child" - Mojo Nixon i Skid Roper, "A Love So Beautiful" - Roy Orbison;
- 1990 r. - "The Shoop Shoop Song" - Cher;
- 1993 r. - "Without a Trace" - Soul Asylum;
- 1998 r. - "Talk About The Blues" - The Jon Spencer Blues Explosion;
- 2012 r. - "Here With Me" - The Killers.
Odrzuciła rolę Niny w filmie "Moja miłość". Angaż otrzymała Jennifer Aniston.
Ma młodszego brata Uriego oraz dwoje starszego przyrodniego rodzeństwa: siostrę Sunyatę i brata Jubala Palmerów.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

genialna aktorka

... spośród miliona zdjęć tej (wciąż!) przepięknej kobiety wybrał na profilowe takie, na którym wygląda, jak czarownica z obłędem w oczach.
To samo tyczy się na przykład Costnera-wygląda na nim jak stary menel.

taka to wciśnie ci każdy kit, potem ukradnie bransoletkę za 100 tys. euro a ty jej to puścisz płazem...

Natalią Portman.

Świetnie się zapowiadała grała u najlepszych i każdy wróżył jej wielką karierę, tym czasem od bardzo dawna nie zagrała w żadnym dobrym filmie.