Recenzja filmu

Czerwony Kapturek - Prawdziwa historia (2005)
Joanna Wizmur
Cory Edwards
Cory Edwards
Ken Marino

Śledztwo w świecie baśni

Dużym plusem "Czerwonego Kapturka - Prawdziwej historii" jest to, że nie nudzi. Widz otrzymuje możliwość wysłuchania czterech opowieści, które dzieją się jednocześnie, ale widziane z innych
Choć trudno dziś w to uwierzyć, baśnie i bajki nie były wcale przeznaczone dla dzieci, ale pisano je z myślą o dorosłych. Zaczęło się to zmieniać dopiero w XVIII wieku, gdy baśnie zaczęto przerabiać na bardziej zrozumiałe dla najmłodszych czytelników, usuwając z nich treści kontrowersyjne. Złagodzeniu uległy takie bajki jak "Śpiąca królewna", "Królewna Śnieżka" czy "Czerwony Kapturek". Ta ostatnia bajka przeznaczona była dla młodych dziewcząt i ostrzegała je, aby nie rozmawiały z obcymi mężczyznami. Kapturek należy do najstarszych baśni na świecie. Nawiązania do niej można znaleźć w mitach i Biblii, a jej popularność objęła cały świat. Nic dziwnego, że tak chętnie jest przenoszona na deski teatrów lub trafia na ekrany kin i telewizji. Ciekawą interpretację zaproponował Cory Edwards, który klasyczną bajkę przerobił na opowieść sensacyjną.W chatce Babci Packet dochodzi do zakłócenia porządku. Policja po przybyciu na miejsce znajduje Babcię, jej wnuczkę Czerwonego Kapturka, Wilka i Drwala. Sierżant Gryźli jest gotów od razu ich wszystkich aresztować. Innego zdania jest jednak inspektor Nicky Flippers. Każdy z bohaterów otrzymuje szansę opowiedzenia swojej wersji wydarzeń. Ich zeznania naprowadzą policję na ślad złodzieja przepisów cukierniczych "Smakosza".
Dużym plusem "Czerwonego Kapturka - Prawdziwej historii" jest to, że nie nudzi. Widz otrzymuje możliwość wysłuchania czterech opowieści, które dzieją się jednocześnie, ale widziane z innych punktów widzenia. Każdy z czwórki bohaterów przedstawia swoją wersję wydarzeń, jak on widział daną scenę i przy okazji dodając coś od siebie. Kolejnym udanym pomysłem było ujawnienie poprzez te historie osobowości bohaterów. I tak okazuje się, że Czerwony Kapturek to zbuntowana nastolatka, marząca o wyrwaniu się z rodzinnego lasu i zobaczeniu świata. Babcia to entuzjastka sportów ekstremalnych, której energii mógłby pozazdrościć niejeden nastolatek. Wilk okazuje się dziennikarzem, prowadzącym własne dochodzenie w sprawie "Smakosza". Drwal natomiast to początkujący aktor, który znalazł się w chatce przez przypadek.


 

Niestety wielką słabością filmu jest niedopracowana grafika. Postaci poruszają się niezwykle sztywno, naginanie praw fizyki jest tu nagminne i za bardzo rzuca się w oczy. Kolejnym minusem są niedopracowani bohaterowie. Najbardziej nieudany jest Drwal - wpleciony na siłę i praktycznie niczego nie wnoszący do całego przedsięwzięcia. To, co ratuje "Czerwonego Kaptureka" to pozostała trójka bohaterów. Oni faktycznie przeżywają przygody i błysną sprytem lub cięta ripostą. U Drwala nie uświadczysz nawet szczątkowego myślenia. 
Sama historia również jest niezwykle uproszczona, ale też mimo wszystko wciąga. Widzów zastanawia, kto może być złodziejem i próbują rozwiązać zagadkę razem z policją. Niewybredny kinoman zadowoli się całą prostotą przedstawionej opowieści. Jednak bardziej wyrobieni nie znajdą tu nic dla siebie. Film nie niesie ze sobą wartości dydaktycznych, ani specjalnie zaskakuje, zaś piosenki w większości jedynie szkodzą. 


 

Na pewno zrobienie z "Czerwonego Kapturka" opowieści kryminalnej było bardzo ciekawym pomysłem. Tym bardziej że główni bohaterowie zostali pokazani w zupełnie nowym świetle. Niestety "Czerwony Kapturek - Prawdziwa historia" jest nie do końca dopracowanym dziełem, a miejscami zrobionym "po łebkach". Niektóre postaci wstawiono tu na siłę, zaś czarne charaktery są tak nieudane, że pozostaje jedynie wzdychać z rezygnacją. 


 

Natomiast najbardziej udani są Kapturek i Wilk. Ich przygody są najciekawszymi historiami w całym filmie. Bardzo pomaga polski dubbing, w którym ich kwestie są najlepiej dopracowane i najciekawsze. 

"Czerwony Kapturek - Prawdziwa historia" był świetnym pomysłem. Niestety komuś zabrakło tego czegoś i to, co otrzymujemy w ostateczności, okazuje się jedynie lekko strawnym przeciętniakiem. I nic nie pomogą przeszmuglowane tu pomysły z "Mission: Impossible 2" czy pomysł zrobienia z Kapturka małej karateki. 

1 10
Moja ocena:
7
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną?
Wywracanie bajkowych schematów do góry nogami jest od jakiegoś czasu w modzie. Trudno się dziwić -... czytaj więcej
Paweł Marczewski
Ustalmy fakty. Czerwony Kapturek chce dostarczyć babci kosz pełen smakołyków. Wilk ma chrapkę na łakocie.... czytaj więcej
Krzysztof Berenda

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones