Recenzja wyd. DVD filmu

Przystojniak (1989)
Walter Hill
Mickey Rourke
Ellen Barkin

Człowiek słoń

Historie o ludziach, którzy dzięki chirurgii plastycznej zmieniają twarz i wykorzystują ten fakt nie tylko do rozpoczęcia nowego życia, ale również rozprawienia się ze swoimi wrogami, nie są ...
Historie o ludziach, którzy dzięki chirurgii plastycznej zmieniają twarz i wykorzystują ten fakt nie tylko do rozpoczęcia nowego życia, ale również rozprawienia się ze swoimi wrogami, nie są niczym nowym. Już w 1938 roku Ingrid Bergman zagrała główną rolę w filmie "En Kvinnas ansikte", w którym wcieliła się w postać kobiety z potwornie poparzoną twarzą zarabiającą na życie szantażowaniem bogatych ludzi. Kiedy dzięki operacji plastycznej zmienia się w piękną osobę, chce zerwać z dawnym życiem, ale boleśnie przekonuje się, że nie jest to takie proste.

Na podobnym pomyśle opiera się "Przystojniak" Waltera Hilla, sensacyjny dramat z zapomnianym już dziś nieco Mickeyem Rourke w roli głównej.
Tytułowy Johnny Przystojniak jest błyskotliwym gangsterem o zdeformowanej od urodzenia twarzy, który zdradzony przez kompanów trafia do więzienia oskarżony o napad i zabójstwo. Tam zostaje poddany specyficznemu eksperymentowi. Dzięki chirurgom plastycznym otrzymuje nową twarz i tożsamość, a później zwolnienie warunkowe. Ma szansę rozpocząć życie na nowo, czym udowodniłby, że zmiana twarzy może również zmienić charakter człowieka. Jednak Johnny nie może zapomnieć zdrady i śmierci swojego jedynego przyjaciela. Postanawia się zemścić.

Nieco już dziś zapomniany "Przystojniak" jest moim zdaniem jednym z ciekawszych dramatów sensacyjnych końca lat 90. Wyreżyserowany przez Waltera Hilla film do dziś zachwyca solidnym aktorstwem, ciekawymi zdjęciami Matthew F. Leonettiego i niezłą muzyką autorstwa Ry Coodera (stałego współpracownika Hilla). "Przystojniak" stanowi również wdzięczny materiał do analizy dla wszelkiej maści filmoznawców. Walter Hill zrealizował film, który bardzo mocno nawiązuje do gatunku "film noir". Zarówno fabuła, bohaterowie jak i charakterystyczne zdjęcia spełniają wszelkie założenia definicji gatunku.
"Przystojniak" to mroczny film. Opowiada historię bohatera, który może zmienić swoje życie na lepsze – znajduje ukochaną kobietę, ma pracę i teoretycznie świetlaną przyszłość przed sobą. Poświęca jednak to wszystko dla zemsty. Lojalność wobec starego przyjaciela, jedynej osoby, która była przy nim wtedy, kiedy wszyscy go unikali, okazała się silniejsza.

"Przystojniak" zasługuje na uwagę również ze względu na doskonałą obsadę. W roli tytułowej wystąpił Mickey Rourke, a partnerują mu takie sławy jak Ellen Barkin, Lance Henriksen, Morgan Freeman, Forest Whitaker i Elizabeth McGovern.

Na płycie DVD, która w Polsce ukazuje się w serii QDVD, nie uświadczymy zbyt wielu dodatków. Oprócz tekstowych informacji na temat twórców filmu umieszczono tam jedynie zwiastun "Przystojniaka" oraz kilka trailerów promujących inne tytuły, które ukazały się bądź ukażą niebawem w serii QDVD.
Film możemy obejrzeć w polskim lektorem (DD 5.1) lub w wersji oryginalnej (DD 5.1) z polskimi napisami.

Szczerze polecam sięgnięcie po "Przystojniaka". Wydanie DVD nie zachwyca różnorodnością dodatków, ale sam film jak najbardziej zasługuje na uwagę.
1 10 6
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną?
79% użytkowników uznało tę recenzję za pomocną (14 głosów).
Udostępnij: