Za szybcy, za wściekli (2003)
John Singleton
Paul Walker
Tyrese Gibson

Więcej, szybciej, lepiej

<b>"<a href="fbinfo.xml?aa=34922" class="text">Za szybcy, za wściekli</a>"</b>, przebojowy film <a href="lkportret.xml?aa=12901" class="text">Johna Singletona</a>, który tego lata podbił serca
"Za szybcy, za wściekli", przebojowy film Johna Singletona, który tego lata podbił serca widzów na całym świecie, doczeka się niebawem wydania DVD. Warto zwrócić na nie uwagę, bowiem mimo iż wydanie zajmuje "tylko" jedną płytę, oferuje znacznie więcej niż niektóre wydania dwupłytowe. Bohaterem "Za szybkich, za wściekłych" jest znany z pierwszej części policjant (były) Brian O'Conner. Brian, po tym, jak pozwolił zbiec Dominikowi jest obecnie wyjętym spod prawa banitą, który zarabia na życie biorąc udział w nielegalnych wyścigach ulicznych. Niestety, nic nie trwa wiecznie. Nasz bohater zostaje aresztowany przez policję, która daje mu do wyboru: albo pójdzie siedzieć, albo pomoże im aresztować przestępcę i przemytnika Cartera Verone'a. Brian decyduje się na drugą opcję. Żąda jednak, aby w zadaniu partnerował mu kolega dzieciństwa, czarnoskóry Roman Pearce. "Za szybcy, za wściekli" przygotowani zostali wg świętej receptury wszelkich kontynuacji - "więcej, szybciej, lepiej". Mamy, zatem więcej samochodów, więcej pościgów i lepsze efekty. Jeżeli komuś podobała się pierwsza część, drugą na pewno nie będzie zawiedziony. Ja oglądając "Za szybkich, za wściekłych" bawiłem się przednio. Na pochwały zasługują twórcy wydania DVD, jednego z nielicznych, w którym - moim zdaniem - nie umieszczono żadnego zbędnego dodatku, tylko po to, żeby sztucznie zwiększyć ich ilość. Zarówno film, jak i materiały dodatkowe oglądałem z równym zainteresowaniem (co nieczęsto mi się zdarza, bowiem większość dodatków z reguły zaczynam oglądać, a rzadko kiedy kończę ;)). Po włożeniu płytki do czytnika uruchamia nam się inspirowane grą komputerową menu, z poziomu którego możemy wybrać czyim samochodem chcemy "wjechać" do filmu. Do wyboru mamy trzy wozy: Mitsubishi Eclipse Spyder - Romana, Mitsubishi Lancer Evolution 7 - Briana oraz Hondę S2000 - Suki. Po wybraniu któregoś z wozu uruchamia się menu, z poziomu którego możemy "surfować" po materiałach umieszczonych na płycie. Warto zaznaczyć, że menu każdego z pojazdów ma zupełnie inny wygląd, a ponadto z poziomu każdego wozu jest dostęp do ekskluzywnych dodatków na temat bohaterów filmu, aktorów, aut, którymi jeździli oraz przygotowań do realizacji obrazu. Warto obejrzeć, bowiem dowiemy się m.in. jak wyglądał pierwszy projekt samochodu, którym miał jeździć bohater grany przez Tyrese'a. Auto nigdy nie trafiło na plan, bowiem Tyrese w ogóle nie chciał nim jeździć (twierdził, że było okropne) i po wielu kłótniach wymógł na producentach przemodelowanie wozu wg własnego projektu. Na uwagę zasługuje przygotowany specjalnie na potrzeby wydania DVD prolog. Z krótkiego, trwającego zaledwie kilka minut filmu dowiemy się, co wydarzyło się między zakończeniem pierwszej części "Szybkich i wściekłych", a początkiem drugiej. Jeżeli jesteście ciekawi, co stało się z czerwonym autem Briana, którym jeździł w części pierwszej oraz w jaki sposób bohater trafił do Miami, koniecznie obejrzyjcie prolog. W dziale BONUS znajdziemy dostęp do 8 dodatków. Warto zaznaczyć, iż każdy z dodatków został opatrzony polskimi napisami. "Inside '2Fast 2Furious" - to dokument z cyklu 'making of'. Z filmu dowiemy się, jak powstawał film, jak realizowano niektóre sceny kaskaderskie oraz jak dobierano samochody, które zdaniem Johna Singletona, są głównymi bohaterami "Za szybkich, za wściekłych". Dokument ciekawy, acz powtarza nieco materiału, który mogliśmy obejrzeć już we wspomnianych wcześniej "exclisive'ach". "Komentarz reżysera" - opcja ta pozwala na obejrzenie filmu z jednoczesnym komentarzem Johna Singletona, w którym autor opowiada o pomysłach dotyczących obrazu oraz dlaczego wybrał takie, a nie inne rozwiązania. "Sceny usunięte" - 6 scen, które nie znalazły się w ostatecznej wersji filmu, bądź też znalazły się w wersji skróconej. Każdy z fragmentów opatrzony jest wypowiedzią Johna Singletona i montażysty Bruce'a Cannona. Szkoda jedynie, że ich kwestie ograniczają się z reguły do zapowiedzi, a nie do wyjaśnień, dlaczego zdecydowali się na usunięcie pokazywanych scen. "Outtakes" - montaż gagów z planu. "Tricking a Hot Import Car" - krótki dokument, w którym Craig Lieberman (główny konsultant techniczny filmu) pokazuje na przykładzie Mitsubishi Evolution 7, jak można stuningować samochód. Nie jest to instruktaż "krok po kroku", a raczej rejestracja zmian, którym ulega wóz na poszczególnych etapach. "Supercharged Stunts" - dokument poświęcony przygotowaniu do i realizacji jednej z najtrudniejszych scen w filmie, w której Brian i Roman rozpędzonym samochodem skaczą z rampy na płynącą rzeką łódź. Z wypowiedzi Ala Desario i Michaela Wassela - specjalistów efektów specjalnych, poznamy niektóre z sekretów 3-miesięcznych przygotowań, jak również przyjrzymy się samemu już procesowi filmowania. "Making Music with Ludacris" - to z kolei materiał z planu teledysku do piosenki Ludacrisa "Act a Fool", która promowała film. W wideoklipie wystąpili m.in. odtwórcy głównych ról w "Za szybcy, za wściekli": Paul Walker, Tyrese i Devon Aoki oraz oczywiście sam Ludacris. W dokumencie umieszczono również krótki wywiad Johna Singletona z raperem, w którym muzyk opowiada o tworzeniu piosenki do filmu. "Za szybcy, za wściekli" to z całą pewnością jedno z najlepszych wydań DVD, jakie miałem przyjemność oceniać. Wielbicieli filmu zachęcać nie trzeba, pozostałym polecam.
Efektowne pościgi, dynamiczna akcja, piękne kobiety i szybkie, podrasowane samochody, na których widok... czytaj więcej