Absolwent (1967)

The Graduate

plakat - Absolwent (1967)

opisy filmu

(6)
  • Absolwent college'u, Benjamin Braddock (Dustin Hoffman), nie ma pomysłu na dalsze życie. Jego wkroczenie w dorosłość doskonale wykorzystuje jego sąsiadka, pani Robinson (Anne Bancroft). Romans ze starszą kobietą nie jest dla Bena szczytem marzeń i w dalszym ciągu poszukuje swojej drogi życia. Zbiegiem okoliczności zakochuje się w córce Robinsonów, Elaine (Katharine Ross), a taki obrót sprawy jest całkowicie nie na rękę jej matce.

  • Bogata pani Robinson, nie znajdująca zaspokojenia w ramionach swego męża, ma własne plany wobec młodego, zamożnego absolwenta elitarnej szkoły. Chłopak stara się sprostać wszystkim oczekiwaniom, jednak każde nowe doświadczenie odrzuca go od pozornej świętoszkowatości. Wkrótce zaczyna dostrzegać sztuczność i zakłamanie dorosłych, więc łatwo i bezboleśnie wdaje się w romans z żoną przyjaciela rodziców. Egoistyczna sąsiadka dowiaduje się jednak, że jej amant zakochał się w jej córce...

  • Benjamin ukończył właśnie szkołę z wyróżnieniem i przyjeżdża na wakacje do rodziców, typowych przedstawicieli amerykańskiej klasy średniej. Benjamin jest chlubą i dumą rodziców, nigdy ich nie zawiódł, ale nadszedł dla niego okres próby. Musi zdecydować o swojej przyszłości. Niestety, zostaje uwiedziony przez żonę wspólnika ojca, panią Robinson i równocześnie kocha jej córkę. Ostatecznie Benjamin musi się zbuntować i rozpocząć własne życie...

  • Benjamin (Dustin Hoffman) jest świeżo upieczonym absolwentem, który ukończył college z wyróżnieniem i otrzymał prestiżowe stypendium. Teraz musi zaplanować resztę swojego życia. Ale czy jego plany zostaną zaakceptowane przez rodziców? Młodzieniec od zawsze spełniał ich oczekiwania, we wszystkim był najlepszy, typowe "złote dziecko". Jednak zaczyna odczuwać zmęczenie swoim dotychczasowym, schematycznym życiem i buntuje się przeciwko stereotypom. Zamiast myśleć o karierze, Benjamin wdaje się w romans z przyjaciółką rodziców, zamężną i o wiele od niego starszą panią Robinson (Anne Bancroft). Życie upływa mu na beztroskim rozmyślaniu i nocnych spotkaniach, wszystko jednak komplikuje się, gdy Benjamin spotyka na swojej drodze drugą kobietę, jak na ironię, córkę pani Robinson - Elaine (Katherine Ross). Jego sytuacja życiowa staje się tym bardziej zagmatwana, jednak liczne przeszkody nie zniechęcają go. Bohater wcale nie zamierza wrócić do swojego poprzedniego stylu życia. Zaczyna zaciętą walkę z całym światem, walkę o zakazany owoc - Elaine i prawdziwą miłość do niej.

  • Głównym bohaterem filmu jest Benjamin Braddock (Dustin Hoffman), absolwent college'u, zdolny i wielokrotnie wyróżniony uczeń, a także stypendysta, który trafia na okres najważniejszych życiowych decyzji. Bardzo ciężko przeżywa ten czas. Wydaje mu się, że wszyscy otaczający go ludzie wybrali za niego jego przyszłość, nawet jeśli on nie jest do niej przekonany. Próbując znaleźć swoją drogę przez życie, wdaje się w romans z panią Robinson (Anne Bancroft), żoną wspólnika jego ojca i długoletnią przyjaciółką domu. Wydaje mu się, że potajemne spotkania z nią są jedyną ciekawą rzeczą w jego nudnej i monotonnej codzienności. Tak naprawdę Benjamin zaczyna dążyć do dorosłości dopiero po spotkaniu z córką pani Robinson (Katharine Ross). Z młodzieńca przeradza się w dorosłego mężczyznę, osobę pewną siebie i swoich życiowych celów. "Absolwent" to film o dorastaniu i szukaniu własnej drogi w życiu.

  • Nagrodzony Złotym Globem debiut Dustina Hoffmana. Historia młodego człowieka (Benjamina Braddocka), który po ukończeniu szkoły musi podjąć odpowiedzialność za własne wybory. Uwikłany w romans ze starszą od siebie kobietą i zakochany w jej córce, szuka własnej drogi w dorosłe życie.
    Twórca filmu, Mike Nichols, otrzymał statuetkę Oscara w kategorii najlepsza reżyseria. Ponadto film zdobył pięć nominacji do Nagrody Akademii oraz otrzymał pięć statuetek Złotych Globów i kilkanaście innych nagród filmowych.

multimedia
pozostałe