Pamiętnik (2004)

The Notebook

plakat - Pamiętnik (2004)

opisy filmu

(6)
  • "Pamiętnik" to historia pewnej miłości, która rozkwitła na początku lat 40. gdzieś w Karolinie Północnej. Duke (James Garner) odczytuje ją  starej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera (w tej roli Gena Rowlands). Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson (Rachel McAdams) - ich spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na siedem lat... 
    "Pamiętnik" jest ekranizacją bestsellerowej powieści Nicholasa Sparksa. Prawa do realizacji filmu na jej podstawie studio New Line Cinema zakupiło już w roku 1995.

  • "Pamiętnik" opowiada historię dwojga kochanków, których uczucie zostaje wystawione na próbę. Allie (Gena Rowlands), cierpiąca na chorobę Alzheimera, żyje w domu starców i nie pamięta niczego ze swojej burzliwej młodości. Inny pacjent, Duke (James Garner), czyta Allie jej własny pamiętnik. Ona i niejaki Noah (Ryan Gosling) zakochali się około roku 1940, ale jej rodzice stanęli na przeszkodzie związkowi. Po latach, gdy przypadkiem znów się spotkali, musiała dokonać wyboru między pierwszą miłością jej życia, a mężczyzną, którego miała poślubić. Którego wybierze? Z czasem staje się jasne, że Duke to ktoś więcej niż tylko pacjent.

  • W filmie Nicka Cassavetesa pt. "Pamiętnik"  obserwujemy losy dwóch osób, które łączy prawdziwa miłość. Allie (Rachel McAdams) poznaje Noaha (Ryan Gosling) podczas letniego wypoczynku. Rodzące się uczucie rodzice dziewczyny traktują jako niewinny wakacyjny romans. Kiedy dostrzegają powagę łączącej ich więzi postanawiają jak najszybciej wrócić do Nowego Jorku. Po wyjeździe Allie Noah codziennie pisze listy, które nie docierają do jej rąk, gdyż ukrywa je matka. Wybucha wojna, podczas której Allie zajmuje się w szpitalu rannymi żołnierzami. Tak poznaje Lona Hammonda, Jr. (James Marsden), który później proponuje jej małżeństwo. Jednakże "stara miłość nie rdzewieje", więc Allie nie potrafi zapomnieć o Noahu i łączącym ich uczuciu.

  • Bogata dziewczyna - Allie (Rachel McAdams) - przyjeżdża na wakacje do niewielkiego miasteczka w Karolinie Północnej, gdzie poznaje ubogiego chłopaka, o imieniu Noah (Ryan Gosling). Początkowo dziewczyna go ignoruje, ale z czasem zakochuje się w nim, tak samo jak on w niej. Rodzice dziewczyny nie popierają tego związku, więc pod koniec wakacji wyjeżdżają razem z córką. Chłopak pisze do dziewczyny każdego dnia, przez kolejny rok, jednak jej opiekunowie nie przekazują jej żadnego z listów. Po 14 latach oboje się spotykają... Lecz ona ma już wtedy na palcu pierścionek zaręczynowy... Czy rozstaną się na zawsze, a może poczują, że są sobie przeznaczeni?

  • Stary mężczyzna (James Garner) czyta chorej na alzheimera kobiecie (Gena Rowlands) pamiętnik. Zapiski ukazują historię miłości, która rozpoczyna się w Karolinie Północnej w latach 40, tuż przed przystąpieniem Ameryki do wojny. Dziewczyna z zamożnej rodziny, 17-letnia Allie (Rachel McAdams), przybywa do Seabrook. Tam poznaje niewiele starszego od siebie pracownika fabryki, Noah Calhouna (Ryan Gosling). Choć pochodzą z różnych środowisk, zakochują się w sobie, ale rodzice Allie sprzeciwiają się tej miłości.

  • Allie i Noah zakochują się w sobie jeszcze jako nastolatkowie. Jednak młoda para zostaje rozdzielona przez rodziców Allie. Po kilku latach spotykają się ponownie i ich namiętność wybucha z dawną siłą, lecz czy dane będzie im być razem?