film

Amerykański żigolak

American Gigolo
1980
1h 57m
6,3 3,3 tys. ocen
6,3 10 1 3332
6,8 12 krytyków
Julian, mężczyzna do towarzystwa, zostaje posądzony o morderstwo jednej ze swoich klientek. Zobacz pełny opis
Amerykański żigolak

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Julian Kay wyrusza na łowy, szukając kolejnej bogatej klientki. Jego chłopięcy urok i zmysłowość to skuteczny wabik na kobiety, do tego dochodzi znajomość sześciu języków obcych - idealny do roli szofera dla podstarzałych dam lub tłumacza-przewodnika dla spragnionych wrażeń samotnych żon finansistów. Po prostu "Amerykański żigolak".Julian Kay wyrusza na łowy, szukając kolejnej bogatej klientki. Jego chłopięcy urok i zmysłowość to skuteczny wabik na kobiety, do tego dochodzi znajomość sześciu języków obcych - idealny do roli szofera dla podstarzałych dam lub tłumacza-przewodnika dla spragnionych wrażeń samotnych żon finansistów. Po prostu "Amerykański żigolak". Skłonność do płatnej miłości okazuje się dla niego śmiertelnie zgubna. Jedna z jego klientek zostaje zamordowana, a wszystkie poszlaki wskazują na niego jako głównego podejrzanego... Richard Gere elektryzuje jako Julian w stylowym, emanującym seksem dramacie Paula Schradera ("Ludzie koty", "Light Sleeper"). Partneruje mu Lauren Hutton.

premiera
boxoffice
$22 743 674 w USA
budżet
$4 800 000
studio
Paramount Pictures (przedstawia)
tytuł oryg.
American Gigolo
inne tytuły
An American Gigolo (tytuł roboczy) USA
więcej
Rolę Michelle Stratton odrzuciły: Meryl StreepJessica Lange, Debra Winger i Mary Steenburgen. O możliwość wcielenia się w postać ubiegały się: Lesley-Anne Down, Jennifer Jason Leigh i Kay Lenz. Kandydatkami do roli były: Amy Irving, Kim BasingerJulie Christie i Annie Potts. Angaż ostatecznie otrzymała Lauren Hutton.
Propozycję zagrania Juliana odrzucili Chevy ChaseChristopher ReeveJohn Travolta i Sylvester Stallone.
Gdy Julian rozmawia z Anne na plaży, w zależności od ujęcia zmienia się położenie słońca, a także cienie, które padają dookoła.
Paul Schrader swą przygodę z filmem zaczynał jako scenarzysta, współpracując między innymi z Martinem Scorsesem. To jego autorstwa są skrypty do takich tytułów, jak "Taksówkarz" czy "Wściekły byk". "Amerykański żigolak" był trzecim filmem w jego samodzielnej reżyserskiej karierze. Jeden z najgłośniejszych obrazów dekady pomógł uplasować w... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

typowe dla bywalcow filmwebu , swietne filmy sa nisko oceniane a jakies batmany wysoko

ciacho

ocenił(a) film na 5

Richard Gere, golusieńki :-) gratka dla Pań. On też był pretty women :-)

Male rozaczarowanie

ocenił(a) film na 7

Poczatek byl swietny film sie komplikuje kiedy bohatera oskarzaja o mordestwo powinno byc bardziej pokazane zycie faceta do towarzystwa plusy i minusy jego pracy wtedy film by byl swietny a niestety jest slabszy ale do obejrzenia sie nadaje.

warto popatrzeć na Gere młodszego o 35 lat. Ale nie tylko, warto dotrzeć do końca i usłyszeć co ma do powiedzenia.

Nie jest to łatwy film w odbiorze – długo się rozkręca, a potem zbyt łatwo traci nasze zainteresowanie. Jednak na pewno jest to pozycja głęboko przemyślana i dlatego warta zobaczenia.

Więcej o filmie na:
http://komet.blox.pl/2012/01/Samotnosc-sprzedawcy-milosci.html