Film

American Gigolo

1980 1 godz. 57 min.
6,4 2 893
oceny
6,4 10 2893
2 010
chce zobaczyć
6,3 6
ocen krytyków
{"rate":6.3333335,"count":6}
{"id":"3833","linkUrl":"/film/Ameryka%C5%84ski+%C5%BCigolak-1980-3833","alt":"Amerykański żigolak","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/38/33/3833/7928586.2.jpg"}
Julian, mężczyzna do towarzystwa, zostaje posądzony o morderstwo jednej ze swoich klientek. Więcej Mniej
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Julian Kay wyrusza na łowy, szukając kolejnej bogatej klientki. Jego chłopięcy urok i zmysłowość to skuteczny wabik na kobiety, do tego dochodzi znajomość sześciu języków obcych - idealny do roli szofera dla podstarzałych dam lub tłumacza-przewodnika dla spragnionych wrażeń samotnych żon finansistów. Po prostu "Amerykański żigolak".Julian Kay wyrusza na łowy, szukając kolejnej bogatej klientki. Jego chłopięcy urok i zmysłowość to skuteczny wabik na kobiety, do tego dochodzi znajomość sześciu języków obcych - idealny do roli szofera dla podstarzałych dam lub tłumacza-przewodnika dla spragnionych wrażeń samotnych żon finansistów. Po prostu "Amerykański żigolak". Skłonność do płatnej miłości okazuje się dla niego śmiertelnie zgubna. Jedna z jego klientek zostaje zamordowana, a wszystkie poszlaki wskazują na niego jako głównego podejrzanego... Richard Gere elektryzuje jako Julian w stylowym, emanującym seksem dramacie Paula Schradera ("Ludzie koty", "Light Sleeper"). Partneruje mu Lauren Hutton.

boxoffice
$22 743 674 w USA
budżet
$4 800 000
studio
Paramount Pictures (przedstawia)
data produkcji
1980
tytuł oryg.
American Gigolo
inne tytuły
Amerykański żigolak Polska
An American Gigolo (tytuł roboczy) USA
Więcej...
Rolę Michelle Stratton odrzuciły: Meryl StreepJessica Lange, Debra Winger i Mary Steenburgen. O możliwość wcielenia się w postać ubiegały się: Lesley-Anne Down, Jennifer Jason Leigh i Kay Lenz. Kandydatkami do roli były: Amy Irving, Kim BasingerJulie Christie i Annie Potts. Angaż ostatecznie otrzymała Lauren Hutton.
Propozycję zagrania Juliana odrzucili Chevy ChaseChristopher ReeveJohn Travolta i Sylvester Stallone.
Gdy Julian rozmawia z Anne na plaży, w zależności od ujęcia zmienia się położenie słońca, a także cienie, które padają dookoła.
Paul Schrader swą przygodę z filmem zaczynał jako scenarzysta, współpracując między innymi z Martinem Scorsesem. To jego autorstwa są skrypty do takich tytułów, jak ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 65%
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych