film

Amerykański żigolak

American Gigolo
1980
1 godz. 57 min.
6,4 3 132
oceny
6,4 10 1 3132
2 245
chce zobaczyć
6,4 9
ocen krytyków
Julian, mężczyzna do towarzystwa, zostaje posądzony o morderstwo jednej ze swoich klientek. Więcej Mniej
Amerykański żigolak zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Julian Kay wyrusza na łowy, szukając kolejnej bogatej klientki. Jego chłopięcy urok i zmysłowość to skuteczny wabik na kobiety, do tego dochodzi znajomość sześciu języków obcych - idealny do roli szofera dla podstarzałych dam lub tłumacza-przewodnika dla spragnionych wrażeń samotnych żon finansistów. Po prostu "Amerykański żigolak".Julian Kay wyrusza na łowy, szukając kolejnej bogatej klientki. Jego chłopięcy urok i zmysłowość to skuteczny wabik na kobiety, do tego dochodzi znajomość sześciu języków obcych - idealny do roli szofera dla podstarzałych dam lub tłumacza-przewodnika dla spragnionych wrażeń samotnych żon finansistów. Po prostu "Amerykański żigolak". Skłonność do płatnej miłości okazuje się dla niego śmiertelnie zgubna. Jedna z jego klientek zostaje zamordowana, a wszystkie poszlaki wskazują na niego jako głównego podejrzanego... Richard Gere elektryzuje jako Julian w stylowym, emanującym seksem dramacie Paula Schradera ("Ludzie koty", "Light Sleeper"). Partneruje mu Lauren Hutton.

boxoffice
$22 743 674 w USA
budżet
$4 800 000
studio
Paramount Pictures (przedstawia)
tytuł oryg.
American Gigolo
inne tytuły
An American Gigolo (tytuł roboczy) USA
Więcej...
Rolę Michelle Stratton odrzuciły: Meryl StreepJessica Lange, Debra Winger i Mary Steenburgen. O możliwość wcielenia się w postać ubiegały się: Lesley-Anne Down, Jennifer Jason Leigh i Kay Lenz. Kandydatkami do roli były: Amy Irving, Kim BasingerJulie Christie i Annie Potts. Angaż ostatecznie otrzymała Lauren Hutton.
Propozycję zagrania Juliana odrzucili Chevy ChaseChristopher ReeveJohn Travolta i Sylvester Stallone.
Gdy Julian rozmawia z Anne na plaży, w zależności od ujęcia zmienia się położenie słońca, a także cienie, które padają dookoła.
Paul Schrader swą przygodę z filmem zaczynał jako scenarzysta, współpracując między innymi z Martinem Scorsesem. To jego autorstwa są skrypty do takich tytułów, jak "Taksówkarz" czy "Wściekły byk". "Amerykański żigolak" był trzecim filmem w jego samodzielnej reżyserskiej karierze. Jeden z najgłośniejszych obrazów dekady pomógł uplasować w... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych